Bude v Česku nová sametová revoluce? ptá se ruská agentura

24.04.2012 14:45 | Zprávy

Praha se proměnila v kypící kotel. Tak informují ruské informační agentury o pražské masové demonstraci v minulém víkendu. Ptají se dokonce na to, zda Česko nestojí na prahu nové sametové revoluce. I pozorovatel Hlasu Ruska, dlouholetý novinář Jan Petránek popsal situaci v Česku jako velmi smutnou a po sobotě v jistých směrech vyhrocenou.

Bude v Česku nová sametová revoluce? ptá se ruská agentura
Foto: Ladislav Carda
Popisek: Do Prahy přijely tisíce protestujících za odstoupení vlády

Novináři na východ od nás si začali klást v uplynulých dnech otázky, proč se v ekonomicky prosperující zemi (ČR), kterou jako by nezasáhla krize eurozóny, od níž se distancuje, zvedla najednou vlna lidového hněvu? Od roku 1989 totiž lidé v takovém velkém množství nikdy svůj odpor proti vládě ještě neprojevili. A je jedno, zda bylo v Praze v sobotu 90 tisíc lidí, či sto dvacet tisíc, jak počítají odboráři.

„Politika rozpočtových škrtů na žádost Bruselu přivedla na pražské ulice stovky tisíc občanů. Zítra se k nim mohou připojit miliony,“ řekl ParlamentnímListům.cz Jan Petránek. A připomněl, že nevyslyší-li mocní požadavky lidu, vyhrožují odbory hromadnou stávkou. V souvislosti s tím pak ještě citoval známý vtip kolující po sociálních sítích. Kolik slov má Otčenáš? Dvě desítky. Kolik má ústava USA? 230. Ale směrnice EU o pravidlech prodeje kyselého zelí má několik tisíc slov. „Začínají- li Češi takhle vtipkovat, máme čekat změny,“ poznamenal proto Petránek.

Jak objasnil pro ParlamentníListy.cz, v současné době nejde již jen o pravici či levici, ale o spravedlnost. A to nejen v Česku, ale i v celé Evropské unii a zřejmě i ve světě. „Všimněme si, že Evropská unie prochází jistým a zřetelným levicovým trendem,“ řekl ParlamentnímListům.cz Petránek.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Mgr. Jiří Kobza byl položen dotaz

Euro

Zmiňujete se o jakémsi hlasovacím kartelů zemí eurozóny, ale když teď nejsme členy, nerozhoduje se tak vlastně o našich penězích jen bez nás? I když nemáme euro, tak do EU přeci přispíváme, jen teda pokud to chápu vůbec, tak už o jejich osudu vlastně jako nečlenové eurozóny nerozhodujeme vlastně vůb...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Proboha, co to je?“ Šídlo a Sedláček natočili video. Lidé se zhrozili

20:15 „Proboha, co to je?“ Šídlo a Sedláček natočili video. Lidé se zhrozili

Knihovna Václava Havla čelí v poslední době obrovské krizi, která může vyvrcholit až zavřením instit…