Být premiérem, okamžitě vyhodím Hegera, prohlásil senátor Kubera

03.11.2012 10:31

Na stranický kongres ODS jede senátor a primátor Teplic Jaroslav Kubera (ODS) s jasným záměrem. Tím je snížit počet členů vedení občanské demokracie na jednoho předsedu, dva místopředsedy a 14 členů výkonné rady. Předsedu ODS a premiéra Petra Nečase kritizovat nehodlá, ale sám by jako šéf kabinetu podnikal jiné kroky. Jedním z nich by bylo odvolání ministra zdravotnictví Leoše Hegera (TOP 09) z jeho funkce, řekl v rozhovoru pro on-line deník Týden.cz.

Být premiérem, okamžitě vyhodím Hegera, prohlásil senátor Kubera
Foto: Hans Štembera
Popisek: Senátor Jaroslav Kubera
reklama

"Já chystám překvapení. Kritizovat nebudu. Dospěl jsem k závěru, že toho negativního je dost. I kampaň ukázala, že nic negativního nevede k úspěchu. Já to mám potvrzené, že je to nesmysl. Jmenovat protikandidáty a špinit je nefunguje. Na voliče to nepůsobí. Já budu v zásadě chtít vrátit značce ODS to, co jí patří. Chci vrátit ODS značku," řekl Kubera k tomu, čím chce na kongresu ODS přispět k diskusi.

Popřel, že by se ucházel o členství ve vedení strany, konkrétně o post místopředsedy. Jeho cílem je dosáhnout na kongresu toho, aby se volili jen dva místopředsedové a snížil se počet členů výkonné rady z necelých padesáti na čtrnáct. Zároveň navrhuje změnu stanov tak, aby tito členové byli voleni kongresem, ne regionem.

Heger by šel do tří minut, říká senátor

Kdo byl měl být ve vedení ODS prý neumí říct, jeho oblastní sněm ale nominoval předsedkyni sněmovny Miroslavu Němcovou a exministra spravedlnosti Jiřího Pospíšila. "Při volbě místopředsedů to nefunguje tak, že když má deset nominací, že to má jisté. Ten kongres funguje jinak. Sám rozhodne. Cílem mých stanov není nic jiného než zabránit tomu, aby se večer někdo sešel v brněnských restauracích a tam si upekl, kdo dá hlasy komu. Tak to vždycky chodilo, že se to jaksi dohodlo," popisuje Kubera.

Senátor dále uvedl, že nechápe taktiku rebelujících poslanců, ale ani oni podle něj určitě nechtějí předčasné volby. Mají asi představu, že se ve vládě provede personální obměna a vše bude fungovat dál. Sám zamýšlí promluvit na kongresu o případné změně ministrů.

"Když ministr Heger řekne tři dny před volbami, že zdvojnásobí poplatky v nemocnicích a u lékaře, tak kdybych já byl premiérem, tak on bude ministrem ještě následující tři minuty, než se mu dovolám. To je absurdní. To přece není možné. To musí být zlý úmysl. Jinak tomu nerozumím," říká Kubera s tím, že ale v rámci ODS by se nikdo z ministrů měnit neměl.

Výměna Nečase nikam nevede

Kubera připouští, že Nečas bude na kongresu dost pod palbou. Ale ačkoli jeho kritiků tam bude hodně, nikdo z nich prý nemá ostré náboje. "Výměna předsedy absolutně nemůže nic vyřešit, ta partaj se musí resuscitovat celá. Ani vedení nepomůže, to jde do členské základny," tvrdí senátor.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: adr

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Moc CIA v Česku. Topolánek bez zábran o USA

13:17 Moc CIA v Česku. Topolánek bez zábran o USA

Kauzu Vrbětice považuje Mirek Topolánek za vrchol ledovce působení ruských tajných služeb v Česku. A…