Bývalý poslanec Michal Babák: Rozpočet v koaliční smlouvě je slepenec nevalné kvality

10.01.2014 11:49 | Zprávy

Koaliční smlouva je podepsána, na jmenování nové koaliční vlády se netrpělivě čeká. Jistě není překvapením, že ani jedno nenechává mnoho lidí v klidu. Jako jednu z klíčových kapitol smlouvy lze vnímat státní rozpočet a výběr daní. Jak kapitolu hodnotí ekonom Michal Babák?

Bývalý poslanec Michal Babák: Rozpočet v koaliční smlouvě je slepenec nevalné kvality
Foto: Hans Štembera
Popisek: Michal Babák

„Ze způsobu, jakým se nová politická reprezentace postavila k rozpočtu a daním v koaliční smlouvě, jsem velmi rozpačitý a nad některými věcmi mohu jen kroutit hlavou,“ říká exposlanec a ekonom Michal Babák, který během svého působení v Poslanecké sněmovně několikrát neúspěšně předkládal návrhy na úpravu daní, např. zachování nižších sazeb DPH 14 % a 20 % či platbu DPH až po proplacení faktur, což by značně ulehčilo živnostníkům a drobným podnikatelům. Ani tento návrh však neprošel.

Bič na živnostníky

„Za naprosto nepřípustné považuji omezení výše paušálních nákladů pro OSVČ, což znamená, že se odvody pro živnostníky opět zvýší. Současná vláda tak jde ve stopách Kalouskových experimentů. V opatření lze spatřovat křížové tažení pana Babiše proti živnostníkům, kteří jsou přirozenými nepřáteli jeho impéria,“ komentuje Babák plánované změny v daňovém zatížení.

Naopak jako čirý populismus vidí zavedení třetí sazby DPH na léky a v této souvislosti upozorňuje na nebezpečí sektorové daně. „Vláda chce pro financování třetí sazby zavést sektorovou daň pro regulovaná odvětví, což přeloženo do češtiny znamená, že se to bude týkat zejména bank. To vnímám pro občany jako rizikové, protože banky si budou chtít sektorovou daň někde kompenzovat a kde jinde to asi udělají než právě u svých klientů v podobě navýšení už tak vysokých poplatků.“

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: red

PhDr. Ivan Bartoš, Ph.D. byl položen dotaz

Dobrý den.

Čeho se bojíte víc? STAČILA nebo SPOLU?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Vláda už oficiálně připravuje Česko na chudobu

4:44 Vláda už oficiálně připravuje Česko na chudobu

Česko se snaží zmírnit dopady rozšíření obchodování s emisními povolenkami na domácnosti, které dřív…