Česko je otrokářský stát, promluvil na levicovém serveru úředník z inspekce práce

20.11.2013 12:54 | Zprávy
autor: pan

„Neozval jsem se proti otrokářským praktikám zaměstnavatele, a zničilo mi to zdraví,“ zní titulek článku, který vyšel na serveru Britské listy. Netrvalo dlouho a ozval se anonymní úředník z inspekce práce, který promluvil o svých zkušenostech a špatných podmínkách daných zákonem.

Česko je otrokářský stát, promluvil na levicovém serveru úředník z inspekce práce
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ilustrační foto

„U nižších pracovních pozic, např. práce u obchodních řetězců nebo ve skladu, kterou popisoval pan Petr Stanislav, běžně zaměstnanci vykonávají práci přesčas, ve svátek, v noci apod., a tu, pokud jim ji zaměstnavatel neproplatí nebo neposkytne jinou formou kompenzace (náhradní volno), je velmi těžké vinou špatných zákonů prokázat,“ vysvětluje úředník.

Vzápětí vysvětluje důvod. „Zaměstnavatel je sice povinen vést tzv. evidenci pracovní doby – náš slavný zákoník práce však neupravuje důsledně jeho formu. V zákoníku je sice uvedeno, že zaměstnavatel je povinen vést evidenci pracovní doby, práce přesčas, pracovní pohotovosti a noční práce u jednotlivých zaměstnanců – v praxi však v případě, že se zaměstnanec domáhá např. proplacení svých přesčasových hodin, stačí, když si zaměstnavatel v případě kontroly ze strany státu (inspekce práce) připraví a předloží cáry naprosto stejných papírů, na kterých bude uvedena pracovní doba nepřekračující 40 hod. za týden – a nikdo mu nic nedokáže,“ popisuje přístup státu ze strany zákonů.

Celý článek ZDE

„Evidence se pro tyto účely falšuje naprosto běžně a je to jednostranně předložený důkaz zaměstnavatelem a tvrzení zaměstnance, že evidence neodpovídá, nelze bez důkazů prokázat. Sehnat svědky je velmi těžké a kamery také všude nejsou...“ dodává s tím, že se navíc za celých osm let své praxe nesetkal se zaměstnancem, který by (třeba i anonymně) svědčil proti svému zaměstnavateli.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Eva Decroix, Ph.D., MBA, MPA byl položen dotaz

Rodiče

Dobrý den, mohu se zeptat, kdo přesně ze senátorů stojí za návrhem, aby rodič, který nemá po rozvodu dítě v péči, mohl být z důležitých rozhodnutí života dítěte vyloučen? Já nevím, podle mě to není úplně správné, i když zase někdy je mezi rodiči domluva obtížná a doplácí na to právě dítě, což také n...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Měli jste odmítnout. Ústavní odborník Ústavnímu soudu

19:15 Měli jste odmítnout. Ústavní odborník Ústavnímu soudu

ParlamentníListy.cz získaly stanovisko advokáta a odborníka na Ústavní právo Jaroslava Kuby, které v…