Churchill také lidi neposílal, aby leželi na gauči. Země se musí vzchopit a bojovat, burcuje předseda Trikolóry

11.01.2021 16:06

Poslanec a předseda Trikolóry Václav Klaus ml. ve svém pravidelném pondělním komentáři pro Echo24 vyzval k otevření Česka. Uvedl, že sice patří do skupiny těch, kterým by mohly současné restrikce s ohledem na věk a zaměstnání vyhovovat, ale rozhodně chce hájit ty, kteří jsou vládními opatřeními zasaženi nejen v první linii. Apeloval především na to, že není možné Covid-19 poradit tím, že budeme ležet na gauči a čekat, že to za nás vyřeší hrstka lékařů a zdravotních sester.

Churchill také lidi neposílal, aby leželi na gauči. Země se musí vzchopit a bojovat, burcuje předseda Trikolóry
Foto: Hans Štembera
Popisek: Václav Klaus ml.
reklama
„Děti musí být ve škole, aby z někoho z nich vyrostl nový Heyrovský nebo Holý a vylepšil tu vakcínu. Hospodští musí vařit, aby lidi, co pracují, nemuseli polykat oběd v mrazu na ulici. Hudebníci musí hrát – aby třeba složili chorál, který pozvedne náladu obyvatelstva. Republika musí žít, nesmíme se bát,“ napsal Václav Klaus ml. v komentáři pro Echo24.
 
Předseda Trikolóry upozornil na to, že Covid-19 rozděluje celou společnost na dvě skupiny. „Na jedné straně starší občané s logicky většími obavami z velmi nebezpečné nemoci poletující světem. Ale nejen starší občané, ale patrně i drtivá většina zcela přetížených lékařů a sester,“ uvedl Klaus s tím, že k této skupině je třeba zařadit také ty, kterým vlastně dnešní situace do jisté míry vyhovuje. Často od státu mají totiž zajištěný stálý příjem, pracují přitom třeba na home office a všichni tolerují to, že je přitom méně práce a tedy takový „socialistický pracovní klídek“.
 
 
„Na druhé straně je velká skupina lidí, kterou současný stav ekonomicky likviduje. Hoteliéři a boudaři na horách, hospodští a malé provozovny, malé obchody, kadeřnice a fitka, pradlenky a stovky dalších služeb, které zaměstnávaly spousty lidí,“ upozornil Václav Klaus ml., který se v neděli společně s dalšími představiteli hnutí Trikolóra zúčastnil demonstrace Otevřeme Česko. Podle jeho slov se navíc velmi málo mluví tako o tom, že opatření vlády mají velmi silné dopady také na chudé lidi, kteří nejčastěji pracují pouze příležitostně. „Ti nemají ani home-office ani státní náhradu mzdy. Ohrožena se cítí i spousta občanů, kteří mají doma školáka a vidí, že za poslední rok byl ve škole tři měsíce, vidí ohrožení vzdělání a vývoje vlastního dítěte,“ doplnil Klaus ml. 
 
 
Podle předsedy Trikolóry však další frustrovanou skupinou jsou také mladí lidé. „Spousta mladých lidí, kteří se zase logicky nemoci neobávají, cítí ohrožení svého životního štěstí, svého způsobu života. Nemohou se seznamovat, nemohou se setkávat s kamarády – jak už to tak mladí lidé dělávají. Kdyby současná zmatená vládní opatření trvala rok, dva, tři – jejich mládí bude „pryč“. Podobný pocit mají paradoxně i někteří staří lidé, vyrovnaní se svým životem. Když je vám devadesát, pravděpodobnost úmrtí do dalších narozenin je zhruba 25 procent. Tak to prostě dle demografických tabulek dlouhodobě je. Proto představa půl roku v nějaké izolaci, je v jejich očích podobná rozsudku „doživotí“,“ popsal nahlas pocity lidí Václav Klaus ml., který si myslí, že není možné univerzálně dát přednost jedné či druhé skupině.
 

Anketa

Líbila se vám demonstrace za účasti Dana Landy a exprezidenta Klause?

19%
75%
hlasovalo: 16873 lidí
„Jsem bytostně přesvědčen, že společnost musí čelit všem hrozbám, neštěstím nebo nepřátelům aktivně, životaschopně a energicky. Když je země v ohrožení nebo ve válce, a v roce 2020 u nás objektivně zemřely stovky lidí navíc a byl ničen majetek a hospodářství země, pak reakcí musí být Churchillovské „Slibuji Vám jen pot, dřinu, krev a slzy“,“ nebál se Klaus ml. přirovnání k druhé světové válce. „Oni jim tehdy neřekli, ležte doma na gauči u rozhlasu, aby nebylo více mrtvých a sledujte naše profesionální vojáky, jestli ubrání nebe nad Londýnem nebo Stalingrad. Naopak, země se musí vzchopit a nebezpečí aktivně čelit,“ dodal s tím, že pandemii koronaviru čelíme téměř rok a stále čteme, že chybí sestry, trasování, testování, vakcíny, apod.
 
„Ale vy všichni ležte doma na gauči a sledujte několik stovek statečných lékařů a sester, jestli to zvládnou. Nouzový stav má smysl, pokud je využit k aktivnímu boji proti dopadům covidu. Jsme bohatá země. Už před 43 lety jsme dokázali letět do kosmu. Proč nedokážeme třeba vyčlenit jeden vagón metra jen pro ohrožené starší osoby a dokázat v něm čistit vzduch. Proč nedokážeme nahnat desítky státních úředníků (nebo studentů nebo mládeže) do práce v pečovatelských domech, když za války dokázaly britské i ruské ženy v domácnosti – pracovat v továrnách na výrobě nábojů?,“ ptá se předseda Trikolóry s tím, že nerozumím tomu, proč Česká republika např. vzdala boj o trasování nakažených. „Proč Kalašnikov dokázal a musel vyvinout samopal během pár měsíců – nebo Britové (Joseph Smith) vylepšit stíhací letoun Spitfire? Proč jsme jako Češi vzdali boj o vývoj vlastní vakcíny? A teď s hrůzou sledujeme jen jakousi roztodivnou nákupní politiku EU?“ zlobí se Klaus ml. 
 
A jak tedy z krize ven? „Máme dělat tisíc jedna opatření pro ochranu seniorů, třeba změnit financování tak, aby se lidem vyplatilo mít babičku doma a ne odloženou „v domově“. Máme aktivně nahnat lidi pracovat do nemocnic – k čemu je jinak „nouzový – výjimečný stav“? Můžeme trasovat a testovat. Ale nesmíme zůstat apaticky zavření po bytech – to pak nedokážeme nebezpečí čelit. Otevřeme Česko! Žijme aktivně svůj život!“ uzavřel Václav Klaus ml. 
 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Karel Výborný

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Generál Šándor nevěří odborníkům šířícím strach z covidu. Provedl si vlastní test. A odhalení je tu

16:48 Generál Šándor nevěří odborníkům šířícím strach z covidu. Provedl si vlastní test. A odhalení je tu

Generál Andor Šándor se rozhodl provést vlastní výzkum na svém těle. Na začátku března si udělal kre…