Čínsko-česká průmyslová zóna: konala se důležitá konference, na které jsme byli

17.10.2018 13:54

REPORTÁŽ Ve středu 17. října se v prostorách hotelu Corinthia konala česko-čínská konference zaměřená na podporu a propagaci čínsko-české kooperační zóny ve městě Cangzhou. Konference se zúčastnili zástupci Cangzhou City, za Českou republiku hovořila náměstkyně primátorky Eva Kislingerová a bývalý hejtman Jihomoravského kraje Michal Hašek. Ten na konferenci vystoupil z pozice poradce prezidenta České republiky pro regionální rozvoj a šéfa legislativní rady ministerstva zemědělství.

Čínsko-česká průmyslová zóna: konala se důležitá konference, na které jsme byli
Foto: B. Richterová
Popisek: Česko-čínská konference o spolupráci mezi Cangzhou City a partnery v České republice
Zóna průmyslové spolupráce mezi Čínou a zeměmi středními Evropy v čínském Cangzhou má několik specializovaných oblastí, tzv. parků: kromě těch, které se zaměřují vyloženě na výzkum a vývoj a aplikaci technologických poznatků do praxe, zahrnuje i oblast zaměřující se na živočišnou a rostlinnou výrobu či letectví. Soustřeďuje se na průmyslovou spolupráci na úrovni malých a středních podniků.
 
Vzájemná spolupráce také souvisí s čínskou koncepcí tzv. „Nové hedvábné stezky“ (New Silk Road), která počítá s dopravním propojením Číny a evropských států po souši. Cangzhou leží v provincii Heibei na důležitém dopravním uzlu. V budoucnu by Číňané podobné zóny vzájemné spolupráce rádi rozšířili na všechny evropské státy. Již nyní spolupracují například se Slovenskem či Polskem.
 
Vzájemnou spolupráci na konferenci ocenila náměstkyně primátorky Prahy Eva Kislingerová. Hovořila o „století plném rychlosti“. „Snad každý den je možné pozorovat pokrok a přímo před očima se nám vyvíjí svět, o kterém jsme mohli před dvaceti lety číst v žánru science fiction,“ sdělila Kislingerová. „Tempo vlaku, ve kterém všichni sedíme, je ohromující,“ dodala.
 
 
Další na konferenci vystoupil Michal Hašek, který zastupoval ministra zemědělství. S „čínskými přáteli“ se Hašek dle svých slov zná řadu let. Podle Haška má třináct ze čtrnácti českých regionů uzavřeno téměř 30 partnerství s provinciemi Čínské lidové republiky.
 
„Po zvolení Miloše Zemana prezidentem se vztahy posunuly, česko-čínské vztahy byly povýšeny na strategickou úroveň a já jsem rád, že farma československo-čínského přátelství, byla jedním z míst, kde tato spolupráce mohla být také prakticky navázána. Měl jsem tu čest farmu navštívit a můj mateřský region, jižní Moravu, s ním pojí pevná historie. V padesátých letech, v době hladomoru v Číně, to byla právě československá vláda, která výrazně pomohla řešit problém dodávkami zemědělské techniky. A byly mezi nimi i traktory z brněnského Zetoru,“ řekl Hašek.
 
 
Ministr zemědělství Miroslav Toman podle Haška česko-čínskou iniciativu vítá. Česká republika podle Haška vidí Čínu jako klíčového partnera. „Snahou rezortu zemědělství je i diverzifikace obchodních toků mimo Evropskou unii,“ uvedl s tím, že v posledních letech je Čína nejvýznamnějším partnerem ČR mimo oblast Evropské unie v oblasti zemědělského exportu.
 
Hašek rovněž připomněl začátky česko-čínské hospodářské spolupráce sahající až do roku 1956, kdy došlo k založení společné farmy. Tuto spolupráci následně zmínil i starosta města Cangzhou Mei Shitong. „Čínu a Česko od sebe dělí sice několik desítek tisíc kilometrů, ale historii mají samozřejmě společnou,“ sdělil starosta Mei hostům konference.
 
 
Cangzhou má několik přístavů, v žebříčku z 26 nejdůležitějšími přístavy Číny je tamní přístav na třináctém místě, upozornil starosta. Město se podle něj věnuje průmyslu, zemědělství, letištnímu managementu, přičemž se jeho ekonomika vyvíjí velmi rychle.
 
„V minulém roce se město v žebříčku důležitých, rychle se rozvíjejících metropolí dostalo na 50. místo,“ sdělil starosta Mei, podle kterého slouží Cangzhou jako pomyslné „okno pro spolupráci mezi Čínou a Českou republikou“. Například v oblasti letectví je produktem česko-čínské spolupráce společný management místního letiště nebo projekt malého letadélka typu Shark.
 
 
Na závěr konference došlo k podepsání čtyř dohod a dalších vzájemných česko-čínských spoluprací.  
 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: tan

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Lže a manipuluje Milion chvilek? Počty účastníků prý nesedí. Petr Štěpánek přináší zajímavý důkaz z dřívějška

22:18 Lže a manipuluje Milion chvilek? Počty účastníků prý nesedí. Petr Štěpánek přináší zajímavý důkaz z dřívějška

„Chvilkaři lžou a manipulují,“ rozčiluje se na sociální síti bývalý radní pro rozhlasové a televizní…