Co Havel v roce 89 slíbil a nesplnil: Slova muže, který včera zesnul

19.02.2019 11:17

Včera zemřel kameraman a signatář Charty 77 Stanislav Milota. A Britské listy při vzpomínání připomenuly diskuzi, při které se před desetiletým výročím listopadu 1989 řešilo, jak to v přelomovém roce bylo s prezidentskou kandidaturou Václava Havla a rolí Alexandra Dubčeka. A zda byla mezi oběma muži dohoda o tom, kdy kdo bude kandidovat.

Co Havel v roce 89 slíbil a nesplnil: Slova muže, který včera zesnul
Foto: Dostál František
Popisek: Václav Havel - výřez

Manžel Vlasty Chramostové jako kameraman spolupracoval například s Janem Procházkou, Vladimírem Sísem, Drahomírou Vihanovou, Evaldem Schormem. Patrně nejznámější byl jeho poslední celovečerní snímek, u něhož stál za kamerou, Spalovač mrtvol režiséra Juraje Herze. V roce 1969 natáčel pohřeb Jana Palacha. Po roce 1989 působil i jako vedoucí kanceláře sekretariátu prezidenta Václava Havla.

Právě o něm se hovořilo v tomto „Svědectví o průběhu demokratické revoluce 1989“. Jan Čulík se tehdy tázal, jak to, že John Keane ve své tehdy nové knize o Havlovi cituje Stanislava Milotu jako svědka ve věci důvěrných jednání mezi Václavem Havlem a Dubčekem ohledně prezidentské kandidatury koncem roku 1989 a v roce 90. Požádal Milotu, aby vysvětlil podstatu dohody mezi Havlem a Dubčekem a v čem ji Václav Havel nesplnil. Milota na to nejdříve odpověděl: „No, ta setkání tenkrát nahrána nikdy nebyla. Dohodu nesplnil Václav Havel v tom, že zkrátka kandidoval na toho prezidenta. To je celé, k tomu dál víc nebudu říkat.“

Anketa

Michael Kocáb naznačil, že Rusové mají na Zemana kompromitující archiválie. Myslíte, že má pravdu?

8%
92%
hlasovalo: 14223 lidí

Ale Čulík dále naléhal: „Bohužel ta odpověď byla naprosto nedostatečná. Tam nebylo jasné, že šlo o dvojí volbu prezidenta, jednak o volbu, která se konala v prosinci 89, a pak o druhou volbu, ke které mělo dojít po volbách v roce 1990. Myslím si, že by pan Milota měl těch schůzek, to nebyly veřejné schůzky, to byly tajné schůzky, myslím, že v té knize je, že těch schůzek Dubček–Havel se uskutečnilo asi šest, je to pravda? A že, ještě tedy drobnost: Prosím, ujasněte, o jakou dohodu šlo. Je pravda, že se Havel a Dubček dohodli, že pro tu první volbu Dubček bude podporovat Havla do funkce prezidenta a Havel zajistí nebo pomůže Dubčekovi stát se předsedou Federálního shromáždění, ale že pro druhou volbu podpoří Havel velmi veřejně a velmi důrazně Dubčeka jako kandidáta? A vysvětlete – mělo by se o tom mluvit, myslím si, že je to důležitá věc, možná je to dobře, možná je to špatně, já nevím, ale v každém případě je to věc, o které by se mělo diskutovat – proč tato podmínka, tento slib Václav Havel, když tedy žil v pravdě, proč ho nesplnil?“

Milota pak řekl, že po deseti letech je pozdě o tom mluvit. Nicméně následně připustil: „Ale je pravda, já jsem nebyl u šesti setkání, já jsem byl u jednoho setkání, kde, jak vy říkáte, se tam odehrála skutečně věc, na základě dohody, verbální dohody, která neměla nikde žádný jiný podklad, protože ten tlak, který byl od Dubčeka, byl permanentní, stálý, od prvního okamžiku, byl ten, že on žádal, aby byl, aby dokonce byl kandidátem té volby. Takže to já mohu potvrdit jenom tuto věc, že jedna z těch schůzek, jestli to byla třetí nebo šestá, to já vůbec nevím. To bylo v jednom bytě takovým, nebo v jednom ateliéru, kde se toto odehrálo. Ale to nemění nic na věci jako takové.“ Pak se vyjadřoval o svých ideálech a o tom, že „vymetení chlíva“ mělo být svěřeno Dubčekovi. „Jedna z těchto debat, já nevím, proč by se z toho měla dělat teď právě v této době zase nějaká senzace o nějaké dohodě, musím mluvit o tom, že skutečně ten největší tlak byl od Dubčeka. Ten Dubček a lidi okolo něho chtěli, aby on buď spolukandidoval, anebo aby to došlo k této dohodě okolo června 1990, když měla být ta další volba, nebo kdy to mělo být, červen nebo červenec, tak nějak. Co dál k tomu mám říct, nemohu jinýho,“ dodal ještě Milota.

Ovšem ekonom Věnek Šilhán se Milotova slova rozhodl uvést na pravou míru: „Mohu říct dvě slova k této věci? Protože já jsem přímý svědek těchto jednání, ta se uskutečnila v jednom bytě na Vinohradech, v jednom ateliéru. Nerad o tom hovořím a ne příliš často. Pokud to ode mne někdo slyšel, tak to byl ten nejužší okruh lidí. Uskutečnilo se několik jednání mezi Havlem a Dubčekem. Já bych poněkud zmírnil to, co jsi řekl ty, Stando. Dubček ne příliš tlačil. Měl jasný a dobře artikulovaný zájem na tom se stát prezidentským kandidátem. To je nesporné. Hrály tady některé okolnosti roli. Byla to především výměna Husáka. Což bylo i trošku osobní,“ tvrdil Šilhán a dodal, že Dubček formuloval věci takto: „Pane Havle, podívejte se, budou dvoje volby, dvoje volby prezidenta. Po svobodných volbách příští rok, tam kandidujte, mám zájem na tom stát se kandidátem na prezidenta teď. Pak už mně na tom nezáleží.“ „To byla jeho slova a jeho obsah,“ řekl Šilhán a dodal, že to tedy bylo opačně, nikoliv: „Pane Havle, vy budete teď a já potom budu kandidovat po volbách.“ Dubček to podle něj řekl takto: „Myslím, že toto je moje doba. Tady jsem ochoten stát se kandidátem na prezidentskou funkci, a volby ať rozhodnou o něčem jiném. Já už možná do voleb vůbec nepůjdu.“

Celý článek ZDE

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: kas

Ing. Jana Bačíková, MBA byl položen dotaz

Jak dlouho myslíte, že vaše důchodová reforma vydrží?

Dobrý den, zajímalo by mě, k čemu je dobrá důchodová reforma, na které nepanuje mezi vládou a opozicí shoda? Protože co když se nějaká schválí a jiná (další) vláda, ji zase zruší? Myslíte, že to prospěje něčemu pozitivnímu? Proč je takový problém se dohodnout? Vy jste sice opozici k jednání přizvali...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Mladí si myslí, že všechno zachránili Američané“. Plzeňský památník obětí války se smutným osudem

21:38 „Mladí si myslí, že všechno zachránili Američané“. Plzeňský památník obětí války se smutným osudem

Zrezivělý památník; víc, než se na pohled zdá. Jména škodováckých obětí druhé světové války po necel…