D*bil Klaus, zm*d Putin. Pavel Novotný z ODS popřál exprezidentovi po svém

19.06.2021 13:40

Bývalý prezident Václav Klaus dnes slaví 80. narozeniny. Mezi gratulanty byl také šéf Kremlu Vladimir Putin, své blahopřání mu předal prostřednictvím ruského velvyslance, a to navzdory skutečnosti, že je Česko spolu s USA od května na ruském seznamu nepřátelských zemí. Reakce plné emocí ze strany odpůrců Ruska na sebe nenechaly dlouho čekat: „Klaus je strašný debil,“ pustil se do zakladatele své domovské strany řeporyjský starosta Pavel Novotný (ODS).

D*bil Klaus, zm*d Putin. Pavel Novotný z ODS popřál exprezidentovi po svém
Foto: Repro Facebook
Popisek: Předseda ODS Petr Fiala se starostou Řeporyjí Novotným

Anketa

Vážíte si exprezidenta Václava Klause?

37%
32%
hlasovalo: 18681 lidí
Exprezident si za místo své oslavy vybral Jižní zahrady Pražského hradu. Mezi stovkami hostů, kteří s ním přišli oslavit jeho sobotní 80. narozeniny, byl také ruský velvyslanec Alexandr Zmejevskij, který mu osobně pogratuloval a předal oficiální blahopřání od ruského prezidenta Vladimira Putina.

Klaus mu za předání poděkoval a bez čekání se do Putinovy zdravice se zájmem začetl. Po jeho boku mu při tom asistovala manželka Livia Klausová, která gesto velmi pozitivně komentovala: „Krásné,“ konstatovala poté, co Klausovi přes rameno do blahopřání krátce nahlédla.

Václav Klaus v reakci na chválu své ženy pokýval souhlasně hlavou a s velkým poděkováním směrem k velvyslanci poznamenal, že Putinovým slovům rozumí, ale tato nová generace už ne. Velvyslanec mu pak ještě do rukou předal velkou dárkovou tašku s dalšími prezenty.

 

 

Při zhlédnutí tohoto videozáznamu zveřejněného na Twitteru se Pavlu Novotnému udělalo silně nevolno, za Klause se prý stydí. „Bože, to je tak trapný a ubohý. Já se za něj stydím,“ odplivl si téměř Novotný.

Není prý jediný ódéesák, který dnes na Václava Klause, coby zakladatele Občanské demokratické strany, hledí skrz prsty: „Velmi jsem jej ctil. Stejně jako rodiče. Poslední roky jen zíráme, co se z něj stalo za debila. Se zakladatelem Zahradilem to máme stejně,“ uvedl.

V dalším tweetu se zostra opřel také do Klausova intelektu: „Shrnu to za inteligenci: Z Klause se stal strašný debil. Ruský velvyslanec je zmrd, stejně jako je zmrd Putin. Jo a Jakubisko, co si tu ostudu fotí, je trapák (a neplatič) a jistě se podobně vlezle choval celou party,“ dodal rozčilený Novotný.

Mezi gratulanty byl třeba arcibiskup Dominik Duka, režisér Juraj Jakubisko nebo bývalý premiér Petr Nečas. V zahradách mu popřál i současný prezident Miloš Zeman, který ho vyzval k návratu do politiky. Už s předstihem Pražský hrad zveřejnil gratulační dopis, ve kterém Zeman Klause označil za přítele i názorového oponenta.

„Byl jsi po celých deset let výrazným prezidentem s jasnými názory, žádný zaprášený oleandr někde v koutku, žádná nic neříkající prázdná schránka bez špetky odvahy,“ napsal o svém předchůdci v prezidentské funkci. Označil ho za výjimečného prezidenta. Připomněl vzájemné střetávání se v politice i kritizovanou opoziční smlouvu, kterou po volbách uzavřeli jako předsedové ODS a ČSSD. Je přesvědčen o tom, že ji budoucnost dobře ocení, stejně jako Klausovo prezidentství.

Hosté přinášeli bývalé hlavě státu různé dary, nejčastější byly láhve s alkoholem, květiny či dárkové koše, někteří ale přinesli třeba i obrazy. Klaus novinářům řekl, že dostal cestovní kufřík.

Podle Klause není důvod se osmdesátky bát. „Já se skutečně toho věku nebojím,“ řekl. V projevu odmítl říct, co by v životě udělal jinak. Kritici by tak podle něj dostali argument, že přiznal, že něco udělal špatně. „Tu radost jim nikdy neudělám,“ podotkl.

Bývalý Klausův kancléř Jiří Weigl poznamenal, že pouze tři čeští nebo českoslovenští prezidenti se dožili 80 let, a sice Tomáš Garrigue Masaryk, Ludvík Svoboda, který byl už v té době velmi nemocen, a právě Václav Klaus.

 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

Předpokládané složení nové vlády:

předseda vlády: Petr Fiala (ODS), ministr vnitra: Vít Rakušan (STAN), ministr pro místní rozvoj a digitalizaci: Ivan Bartoš (Piráti), ministr zemědělství: Zdeněk Nekula (KDU-ČSL), ministr financí: Zbyněk Stanjura (ODS), ministr zdravotnictví: Vlastimil Válek (TOP09), ministr školství: Petr Gazdík (STAN), ministr práce a sociálních věcí: Marian Jurečka (KDU-ČSL), ministryně obrany: Jana Černochová (ODS), ministr spravedlnosti: Pavel Blažek (ODS), ministr průmyslu a obchodu: Jozef Sikela (BPP), ministr dopravy: Martin Kupka (ODS), ministr zahraničí: Jan Lipavský (Piráti), ministr životního prostředí: Anna Hubáčková (BPP), ministr kultury: Martin Baxa (ODS), ministr pro evropské záležitosti: Mikuláš Bek (BPP), ministr pro legislativu: Michal Šalomoun (BPP), ministryně pro vědu a výzkum: Helena Langšádlová (TOP09).

reklama

autor: nab

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

EU nás uvedla v omyl s očkováním. Babiš vytáhl silné info

19:41 EU nás uvedla v omyl s očkováním. Babiš vytáhl silné info

„Kdo za to může? Co nám říkala celý rok Evropská komise? Že když dosáhneme 70 procent proočkování do…