Do Zemana se ostře pustil rektor AMU: Budoucí profesoři projdou náročným řízením. Neměl by to zpochyňovat

06.05.2015 22:01

Prezident Miloš Zeman už jednou vyvolal vlnu pobouření v akademické obci, když odmítl profesorem jmenovat literárního historika Martina C. Putnu. Letos se opakuje podobná situace, hlava státu odmítá jmenovat dokonce tři profesory. Za to si vysloužil tvrdou kritiku od akademiků, mezi jinými také od rektora AMU Jana Hančila. Jeho slova by si hlava státu za rámeček nedala.

Do Zemana se ostře pustil rektor AMU: Budoucí profesoři projdou náročným řízením. Neměl by to zpochyňovat
Foto: Zuzana Koulová
Popisek: Prezident Miloš Zeman navštívil Milovice a Čáslav

„Plně podporuji výzvu rektora Univerzity Karlovy v Praze a předsedy České konference rektorů Prof. MUDr. Tomáše Zimy, DrSc., aby se k situaci zapříčiněné svévolným konáním prezidenta vyjádřily i akademické obce vysokých škol, kterým není lhostejná svoboda vysokých škol,“ napsal Hančil. Jeho reakci přinesl server Svobodné fórum.

Hančil upozornil i na to, že stát se profesorem není jen tak. Každý z uchazečů musel projít náročným jmenovacím řízením, publikovat, získat doporučení kupříkladu také od kolegů ze zahraničí a tak podobně. Jestliže v tomto náročném řízení budoucí profesoři projdou, prezident by jejich práci neměl zpochybňovat.

Tiskový mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček svého šéfa hájil. Pro své rozhodnutí prý měl závažné důvody. Najdeme mezi nimi i spolupráci s komunistickou Státní bezpečností. Stojí také za připomenutí, že prezident Zeman se chtěl povinnosti jmenovat profesory zbavit, ale akademici se postavili proti.

  • Původní text ZDE

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: mp

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

VIDEO Eva Holubová a TOP 09 na jednom pódiu. Rána Zemanovi. Chvalozpěv na Milion chvilek. Ale i Havel a slova o migraci

21:15 VIDEO Eva Holubová a TOP 09 na jednom pódiu. Rána Zemanovi. Chvalozpěv na Milion chvilek. Ale i Havel a slova o migraci

TOP 09 se rozhodla uspořádat předvánoční talk show europoslance Luďka Niedermayera s herečkou Evou H…