Do kontrol na hranicích se začnou zapojovat vojáci, nástup měli brzy ráno

10.10.2022 6:30 | Zprávy

Do kontrol na státní hranici mezi Českem a Slovenskem se od neděle zapojili vojáci. Armáda vyčlenila 320 vojáků z jednotek pozemních sil a aktivních záloh ve čtyřech rotacích po 80 členech.

Do kontrol na hranicích se začnou zapojovat vojáci, nástup měli brzy ráno
Foto: Martin Koller
Popisek: Aktivní zálohy

Část vojáků měla v neděli brzy ráno v Břeclavi nástup a instruktáž, na ostraze hranic se budou podílet ve smíšených hlídkách. Záložníci jsou při podobné akci nasazeni poprvé.

Podle zpravodaje ČTK byli v neděli ráno vojáci například na lávce přes řeku Moravu mezi Mikulčicemi na Hodonínsku a Kopčany na Slovensku. Armáda na Twitteru zveřejnila snímky z kontrol na přechodu na dálnici D2. Vojáci by měli působit v Jihomoravském, Zlínském i Moravskoslezském kraji, včetně zelené hranice.

Do Moravskoslezského kraje bylo podle policejní mluvčí Pavly Jirouškové na kontrolu hranice přiděleno 36 vojáků. Ve dvanáctihodinové směně tak hranice v regionu vždy střeží zhruba stovka lidí, z nichž je 18 vojáků a zbytek jsou policisté a příslušníci celní správy. Do kontrol se zapojují policisté z celého regionu, které posílili také kolegové z Olomouce a Hradce Králové. „Vojáci už se aktivně zapojili do kontrol na hranici, většinou hlídají zelenou hranici," sdělila ČTK Jiroušková.

Smíšené hlídky policie a vojáků začaly od neděle působit také ve Zlínském kraji, řekla ČTK policejní mluvčí Barbora Balášová. Informace o počtu nasazených vojáků v kraji však neměla. Policisté od sobotních 07:00 do nedělních 07:00 zachytili 39 běženců, z toho třem odepřeli vstup na území České republiky. Zachyceni byli například ve Velkých Karlovicích, ve Starém Hrozenkově a v Nedašově Lhotě.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

autor: čtk

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat
MUDr. Zdeněk Hřib byl položen dotaz

Já už těm slibům, že někdo pomůže rodinám nevěřím

A víte proč, protože vy politici pořád jen slibujete. A realita? Rodiny jsou na tom čím dál hůř. Jak to vysvětíte, když jsou údajně pro vás rodiny takovou prioritou? Tím vás myslím všechny politiky. Děkuji za odpověď. Božena

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Kaňka na 17. listopadu 1989. Pravda, co se nehodí. Pamětník Jaskmanický hovoří

12:00 Kaňka na 17. listopadu 1989. Pravda, co se nehodí. Pamětník Jaskmanický hovoří

Pamětník Jiří Jaskmanický vzpomíná pro ParlamentníListy.cz na události 17. listopadu 1989. „Byly vyt…