Dovoz roušek z Číny: ČT ukázala na ANO. A od Babiše se ozvalo...

07.04.2020 8:27

Předseda vlády Andrej Babiš (ANO) má za to, že Čína epidemii koronaviru zvládla a my se od Číny můžeme učit. Reportéři ČT Marka Wollnera však přinesli informace, které ukazují něco jiného. V Číně mohlo onemocnět a zemřít až čtyřicetkrát víc lidí, než jsou ochotny přiznat komunistické úřady. Nijak slavně v reportáži ČT nedopadla ani česká firma, která dováží čínské roušky do našich nemocnic.

Dovoz roušek z Číny: ČT ukázala na ANO. A od Babiše se ozvalo...
Foto: Repro ČT
Popisek: Šéfredaktor reportážní publicistiky ČT Marek Wollner
reklama

Čína těsně před vypuknutím pandemie ve světě vykupovala roušky a později je sama prodávala,“ oznámila hned v úvodu pořadu moderátorka Aneta Snopová. Opírala se o zjištění think-tanku Sinopsis, který dlouhodobě sleduje, co se děje v nejlidnatější zemi světa.

„Podle oficiálních údajů čínského celního úřadu bylo do země dopraveno jenom v únoru přes 2 miliardy roušek z celého světa. Nákup měly organizovat přes své krajany čínské zastupitelské úřady. O měsíc později pak Čína nedostatkové roušky prodávala dalším zemím, mezi něž patřila i Česká republika, jejíž vláda roušky slavnostně vítala na letišti,“ pokračovala Snopová.

Jen v Česku podle veřejnoprávní televize Číňané v lékárnách skoupili přes 780 tisíc lékařských masek, ale také 30 tisíc chirurgických oděvů. Dodávky do Číny dopravila China Eastern Airlines, tedy ta samá společnost, která dnes roušky do Česka opět dováží.

Tajné služby řady evropských států, českou BIS nevyjímaje, varovaly své vlády, že Číňané od ledna vykupují všechno, co mohou. Čeští politici nakonec vývoz pomůcek přece jen rozhodli zakázat, ale s měsíčním zpožděním, když už Číňané všechny odvezli.

„Tajné služby zároveň upozorňují, že Čína světu lhala nejen o existenci nového koronaviru, když ji přiznala o měsíc později, ale zřejmě lže o počtu nemocných a mrtvých,“ oznámili Reportéři ČT. Britské tajné služby odhadují, že v Číně bylo až čtyřicetkrát víc nemocných a obětí nemoci covid-19, než jsou čínští komunisté ochotní přiznat. To by znamenalo, že místo 80 tisíc nemocných prodělalo onemocnění covid-19 až 3,5 milionu lidí. Mrtvých mohlo být až 130 tisíc.

Do protikladu k těmto informacím postavili Reportéři vyjádření předsedy vlády Andreje Babiše. „Čína to zkrátka zvládla. Zvládla to a má obrovské zkušenosti. Skutečně jsem ocenil efektivní práci Číny v prevenci a kontrole epidemie. My skutečně se máme v čem v Číně učit,“ prohlásil premiér 16. března.

Sinolog Ondřej Klimeš upozornil, že se Čína ve skutečnosti snažila informace zatajovat a režim hrozil jak novinářům, tak aktivistům, že nesmí informovat o tom, co se děje. Virus se přitom z Číny do světa šířil už na počátku ledna.

Působí prý proto poněkud zvláštně, když prezident Miloš Zeman, premiér Andrej Babiš nebo ministr vnitra Jan Hamáček děkují Číně za dodávky zboží, které jsme si zaplatili, nejde tedy o žádný dar, abychom zvládli bojovat s virem, který do světa rozšířila právě Čína.

Čína sice prodala zboží i do jiných zemí, ale za klasickou obchodní výměnu podle Reportérů ČT neděkoval nikdo jiný než česká vláda. A zatímco naše vláda děkovala, ostatní evropské státy se snažily rozjet výrobu ochranných pomůcek na svém vlastním území, aby nebyly tolik závislé právě na Číně.

Technická univerzita v Liberci dokáže vyrábět speciální filtry do masek, které zatím dodává Libereckému kraji, ale s patřičným úředním razítkem by se výroba mohla rozjet v podstatně větších rozměrech. Příslušné vládní razítko však zatím nikdo nedal.

„Naše ekonomika jde do kytek tím, že nikdo nic nevyrábí a my podporujeme výrobu Číny, což je úplně špatně,“ poznamenal k tomu Petr Grambal, IT expert a vývojář ochranných pomůcek.

„Na jiné firmy se ale usmálo štěstí. Do dopravy ochranných pomůcek z Číny se mohla z českých dopravců zapojit třeba firma známého moravského sponzora a člena hnutí ANO. Organizuje lety z Číny do Ostravy.

„Veškerá realizace probíhá v Číně skrze našeho dlouhodobého partnera,“ oznámil Jaroslav Spáčil, majitel firmy EGT Express, sponzor a člen hnutí ANO.

Kvůli této pasáži se Reportérům vysmál další člen hnutí ANO poslanec Milan Feranec

Reportéři ČT také s odvoláním na další média upozornili na to, že na koronavirové pandemii vydělává i Agrofert Andreje Babiše, který je momentálně odložen ve svěřenském fondu premiéra, protože hned 4 firmy z holdingu obdržely licenci na výrobu dezinfekce, kterou následně distribuují po Česku.

„Reportéři ČT neskutečně perlí. V dnešní reportáži tajemně naznačili, že firma EGT EXPRESS Olomouc jako jediná česká firma zajišťuje leteckou přepravu z Číny proto, že její majitel dál kdysi sponzorský dar ANO. Žádná zmínka o letech tvrdé práce, budování obchodních kontaktů, schopnosti rychle reagovat, noci beze spánku. Jak je svět podle těchto televizních šašků jednoduchý,“ napsal poslanec ANO na Facebooku.

Poslanec hnutí ANO Feranec promlouvá

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: mp
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Ta verbež nás zničila. Kašle, prská, chlastá. Blatný, přijeď! „Covid-díra“ Česka, kterou Praha nezná

19:22 Ta verbež nás zničila. Kašle, prská, chlastá. Blatný, přijeď! „Covid-díra“ Česka, kterou Praha nezná

REPORTÁŽ Jak poznáte Ukrajince, Moldavana či Rumuna? Kašle a prská kolem sebe, hadřík v podobě někol…