Drábek obhajoval reformy: Buď neumíte počítat, nebo lžete

28.02.2012 20:08

Ministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek obhajoval důchodovou reformu před opozicí, která přinesla k projednání petici za odchod současné vlády. Podle něj opoziční poslanci neumí počítat, a nebo nemluví pravdu.

Drábek obhajoval reformy: Buď neumíte počítat, nebo lžete
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ministr Jaromír Drábek
reklama

"Kroky schválené v roce 2011 mají jednoznačně za cíl dlouhodobě stabilizovat systém. Pokud někdo tvrdí, že lze dosáhnout stejných výsledků, jakých chce dosáhnout vláda jen pomocí úpravy současného systému, tak buď neumí počítat, nebo neříká pravdu," prohlásil v rámci veřejného slyšení petičního výboru sněmovny Jaromír Drábek.

Hájil tak svoji důchodovou reformu, neboť se ve výboru projednávala Petice proti nespravedlivé důchodové reformě a za odchod vlády Petra Nečase. Petice má už přes 90 tisíc podpisů.

"My jsme v posledních dnech a hodinách zaznamenali vyjádření ministra financí a premiéra o tom, že se budou dělat další škrty. Vláda při schvalování reforem slibovala, že poskytne kompenzace těm nejvíce ohroženým a postiženým kategoriím obyvatel. Přitom teď se chystá například zmrazení valorizace důchodů," uvedl předseda ČSSD Bohuslav Sobotka.

Podle Sobotky vláda neplní své sliby. Drábek to vše ale vidí jinak. Podle jeho slov pochází u českých důchodců více než 90 procent příjmů z důchodového účtu, což je dlouhodobě neudržitelné. "Je to tak, že do provedení těch kroků, které byly schváleny v minulém roce, sliboval penzijní systém o čtvrtinu až o třetinu vyšší příjmy, než bylo reálné. A to mluvím o době za 40, 50 let," dodal Drábek.

Kromě občanů byli diskuzi přítomni i odborníci. Například ekonom Vladimír Pikora kritizoval celou situaci tak, že na důchodové reformě by se měly dohodnout strany z pravice i levice. Jinak je velice pravděpodobné, že s nástupem nové vlády se celá reforma opět zruší.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: pan
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Šlachtovo svlékání Nečase? Senátor Červíček má svůj názor. A protože celou věc zažil...

21:41 Šlachtovo svlékání Nečase? Senátor Červíček má svůj názor. A protože celou věc zažil...

Soud uznal bývalého premiéra Petra Nečase (ODS) vinným z křivé výpovědi v kauze zneužití Vojenského …