Expředseda zelených Bursík zakládá novou stranu

27.08.2013 14:18

Bývalý šéf Strany zelených (SZ) Martin Bursík zakládá novou liberálně orientovanou stranu. Teprve minulý týden přitom po osmi letech opustil zelené, které v minulosti dovedl do Parlamentu i do vlády. S Liberálně ekologickou stranou (LES) chce jít do předčasných voleb, základní program představí za týden v úterý.

Expředseda zelených Bursík zakládá novou stranu
Foto: Hans Štembera
Popisek: Martin Bursík

"Vytváříme nelevicovou stranu orientovanou na voliče středu a pravého středu, liberálně orientované," řekl ČTK Bursík, který by si přál, aby se uskupení na české politické scéně etablovalo dlouhodobě. Zda do voleb - v případě, že sežene dostatek podpisů a stihne se včas zaregistrovat - půjde strana samostatně, či s někým, Bursík komentovat nechtěl.

Vidím, že ten tlak na životní prostředí je teď úplně enormní, varuje Bursík. A mluví o Zemanově projektu

Podle Hospodářských novin, které o vzniku strany informovaly, by LES mohl spolupracovat s lidovci. "S Martinem Bursíkem jsem mluvil jednou, a to minulý týden. Informoval mě o tom, že vzniká politický subjekt, který bude zaštitovat. O případné spolupráci budeme ještě jednat, podobně jako s jinými politickými subjekty či jednotlivými osobnostmi," řekl deníku předseda KDU-ČSL Pavel Bělobrádek.

Programově se chce strana zaměřit například na regulaci hazardu, protikorupční agendu, ekologii, energetiku, dopravu, ekonomiku, kulturu nebo životní styl, uvedl v tiskovém prohlášení aktivista Matěj Hollan, který se na vzniku uskupení také podílí.

"Já celoživotně - 54 let - prosazuju politiku životního prostředí, ekologickou politiku. Vidím, že ten tlak na životní prostředí je teď úplně enormní, že se zpátky vrací megalomanské projekty typu Dunaj-Odra-Labe kanál a těžba zlata a tak dále," popsal svou hlavní motivaci ke vzniku strany Bursík. Členy přípravného výboru jsou vedle Bursíka a Hollana i bývalý ministr životního prostředí Ladislav Miko, režisérka Olga Sommerová a ekolog Ivan Rynda. Její vznik podpořili podle Bursíka také ekonom Jan Švejnar, architekt a herec David Vávra, spisovatel Ivan Klíma nebo textař a podnikatel Michal Horáček.

Útok na Bursíka

Od zelených bývalý ministr životního prostředí Bursík odešel v minulém týdnu poté, co prý v poslední době několikrát neúspěšně protestoval proti posunu strany doleva. "Založením antikomunista, nemohu setrvávat ve straně, v jejímž vedení nelze dosáhnout jasně deklarovaný odpor ke spolupráci s komunisty," uvedl mimo jiné v tiskovém prohlášení k odchodu.

Předseda Strany zelených Ondřej Liška ČTK řekl, že argumenty, kterými Bursík vystoupení ze strany zdůvodnil, jsou jen zástěrkou k naplnění osobních politických ambicí. Bursíkův odchod ho prý nepřekvapil.

V pondělí se na internetu objevila webová stránka, která se snaží vyvolat dojem, že Bursík zakládá nové politické uskupení, ve skutečnosti si ale ze strany utahuje. Bursík web označil za provokaci, podle některých šlo však o jeho marketingový tah.

Do politiky vstoupil Bursík už roku 1990, kdy se stal poslancem České národní rady za Občanské fórum. Na konci 90. let byl ministrem životního prostředí ve vládě Josefa Tošovského a stejnou funkci pak zastával i v Topolánkově vládě mezi lety 2007 a 2009. Předsedou Strany zelených byl od září 2005 do června 2009, kdy po neúspěchu strany ve volbách do Evropského parlamentu na post šéfa SZ rezignoval. Loni opět kandidoval na předsedu strany, po neúspěchu se stal druhým místopředsedou.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

Předpokládané složení nové vlády:

předseda vlády: Petr Fiala (ODS), ministr vnitra: Vít Rakušan (STAN), ministr pro místní rozvoj a digitalizaci: Ivan Bartoš (Piráti), ministr zemědělství: Zdeněk Nekula (KDU-ČSL), ministr financí: Zbyněk Stanjura (ODS), ministr zdravotnictví: Vlastimil Válek (TOP09), ministr školství: Petr Gazdík (STAN), ministr práce a sociálních věcí: Marian Jurečka (KDU-ČSL), ministryně obrany: Jana Černochová (ODS), ministr spravedlnosti: Pavel Blažek (ODS), ministr průmyslu a obchodu: Jozef Sikela (BPP), ministr dopravy: Martin Kupka (ODS), ministr zahraničí: Jan Lipavský (Piráti), ministr životního prostředí: Anna Hubáčková (BPP), ministr kultury: Martin Baxa (ODS), ministr pro evropské záležitosti: Mikuláš Bek (BPP), ministr pro legislativu: Michal Šalomoun (BPP), ministryně pro vědu a výzkum: Helena Langšádlová (TOP09).

reklama

autor: čtk, mp

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Jde o každý den. Válek je zklamaný Vojtěchem. Očkovací plán zveřejněn

14:30 Jde o každý den. Válek je zklamaný Vojtěchem. Očkovací plán zveřejněn

Příští ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) a Anticovid tým budoucí vlády Petra Fialy se s…