Fakáč zmrdům na Hradě a kulturní fronta: Odborné zamyšlení nad nenávistí k Zemanovi

22.11.2013 9:56 | Zprávy
autor: adr

Filozof a historik Michal Komárek ve svém článku pro Literarky.cz píše o tom, že společnost je stále rozdělena na příznivce poraženého prezidentského kandidáta Karla Schwarzenberga a zastánce zvolené hlavy státu Miloše Zemana. "Nejsme zbytečně posedlí?" ptá se Komárek a píše, že "Zeman" jakoby se stal jednotkou všeho poznání.

Fakáč zmrdům na Hradě  a kulturní fronta: Odborné zamyšlení nad nenávistí k Zemanovi
Foto: Hans Štembera
Popisek: Prezident Miloš Zeman

"Boj se prý vede o základní hodnoty, demokracii, o budoucnost. Je to tak ale skutečně? Nejsme prezidentem zbytečně posedlí? Nezabývají se média, a díky nim i ta viditelnější část kulturní elity, spíš sama sebou než tím, co rozděluje společnost? A neztrácíme schopnost rozlišovat?" přemítá filozof Martin Komárek ve svém článku pro internetový server Literárních novin Literarky.cz.

K sepsání úvahy Komárka přivedla hra na Nové scéně Národního divadla Miloš Ubu, jejíž hlavní postavou je Miloš Zeman, který je zpodobněn jako primitivní alkoholik, jemuž je lhostejné vše kromě jeho moci. Většina diváků podle historika vypadala jako "karloidi" - příznivci Schwarzenberga.

Komárkův názor je jasný. "Neužíváme si demokracie. Nejsme rádi, že žijeme v zemi, kde je možné zneuctít prezidenta a symboly státnosti přímo v centru hlavního města na půdě Národního divadla. Nedokážeme totiž abstrahovat od postavy konkrétního prezidenta: Buď bojujeme za něj, nebo proti němu. Nejdeme se bavit, případně se rozhořčit nad úrovní hry do divadla, vyrážíme do dalšího střetu na kulturní frontu," píše ve svém článku.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Ing. Michael Canov byl položen dotaz

Soudy

Jak je možné, že když se na soud obrátí prezident je rozhodnuto za 2dny! a v případě obyčejných smrtelníků jako my by soudy za dva dny nerozhodly absolutně o ničem, zřejmě by ani soudci neotevřeli spis a naopak se vlečou i roky? To mi nepřijde vůbec spravedlivé. Jak se říká, když nejde o život o nic...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Tajemný Zeman: Přečtěte si pravdu o „jednom řediteli tajné služby“

11:25 Tajemný Zeman: Přečtěte si pravdu o „jednom řediteli tajné služby“

Bývalý prezident Miloš Zeman s nakladatelstvím Olympia připravil reedici knihy Jak jsem se (ne)mýlil…