Frakce Zelených v EP žádá vysvětlení Babišova střetu zájmů

04.06.2019 20:40

Europarlamentní frakce Zelení/Evropská svobodná aliance dnes odeslala dopisy Evropské komisi a Evropské radě, tedy šéfům států a vlád, které se týkají údajného střetu zájmů českého premiéra Andreje Babiše v případu evropských dotací. Zelení chtějí ujasnit, jaká konkrétní opatření evropské instituce podnikly, aby takové situace nenastávaly ve chvíli, kdy je sestavován současný či budoucí rozpočet EU. V tiskové zprávě to uvedli čeští Piráti, jejichž tři europoslanci budou v novém europarlamentu členy frakce.

Frakce Zelených v EP žádá vysvětlení Babišova střetu zájmů
Foto: Hans Štembera
Popisek: Premiér Andrej Babiš

„Komise by měla okamžitě prověřit všechny dotace, které jsou vypláceny společnosti Agrofert, a ujistit se, zda nejde o nedovolenou podporu, ve které by jakkoli figuroval (Babiš). Čerpání dotací se musí dít za absolutně rovných podmínek a nikdo, ani premiér Babiš, nesmí tyto podmínky porušovat," uvedl předseda skupiny Philippe Lamberts.

Šéf Evropské rady Donald Tusk podle něj musí "okamžitě zasáhnout" a ujistit se, že rozhodování rady nebylo ovlivněno Babišovými obchodními zájmy. "V sázce je soudržnost celé Evropské unie," dodal Lamberts.

Součástí frakce Zelených se dnes oficiálně stali i tři čeští europoslanci z České pirátské strany. Mikuláš Peksa věří, že kauza nebude zametena pod koberec nebo řešena netransparentně v kuloárech. „České daně nesmí být skrz evropské dotace zneužívány k obohacení oligarchů, musí sloužit pro dobro občanů ČR. Andrej Babiš zneužíváním dotací kompromituje celý projekt EU," uvedl Peksa.

Předběžný návrh auditu Evropské komise, který média zveřejnila v pátek, konstatoval, že Babiš je ve střetu zájmů kvůli přetrvávajícím vazbám na své bývalé podniky ve skupině Agrofert. Premiér to odmítá.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: nab

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Právo na zdravého prezidenta! sekl Kocáb. A Ringo Čech, ten Zemana pomstil

8:04 Právo na zdravého prezidenta! sekl Kocáb. A Ringo Čech, ten Zemana pomstil

Před kamerami na CNN Prima News proti sobě usedli dva hudebníci – Michael Kocáb a František Ringo Če…