H-System byl v devadesátých letech standard, ne výjimka. Ekonom připomněl děsivé věci, o kterých se nemluví

11.08.2018 9:33

Ekonom Petr Gočev představil na webu A2larm.cz svůj pohled na kauzu H-System. Podle něj se nejedná o žádný křiklavý exces, naopak bohužel spíše o standard českého polistopadového vývoje, zejména devadesátých let. Proto by uvítal, kdyby sledovaný případ přinesl systémové změny.

H-System byl v devadesátých letech standard, ne výjimka. Ekonom připomněl děsivé věci, o kterých se nemluví
Foto: Vít Hassan
Popisek: Lidé z Horoměřic, kterým soud nařídil kvůli kauze H-System vystěhování

Na úvod připomíná, že pokud by Nejvyšší soud rozhodl ve prospěch družstva Svatopluk, byly by poškozeny stovky dalších klientů. „Na sociálních sítích bylo takové hypotetické vyústění případu přirovnáno k situaci, kdy firma dluží roční mzdu deseti zaměstnancům, a tak si dva z nich nechají firemní auto a ostatní nedostanou nic,“ píše.

Ve skutečnosti je situace domkařů z Horoměřic specifická. Na jednu stranu rozestavěné domy zachránili před znehodnocením, na druhou stranu ale de iure skutečně jsou „středostavovskými squattery“, obývajícími nemovitost bez řádného právního titulu.

Právě v tom vidí přispěvatel liberálně levicového webu A2larm.cz důležitý bod celé kauzy. „Případný judikát Ústavního soudu ve věci těchto středostavovských squatterů tedy může být významný pro budoucnost českého squattingu, neboť zde dochází ke konfliktu mezi vlastnickým právem a uplatněním zásady dobrých mravů,“ zdůrazňuje ekonom. Právě zásada dobrých mravů je pro něj klíčová.

Na celém případu, o kterém se už napsalo hodně, totiž Gočeva zaujaly věci, o kterých se příliš nemluví, ale ukazují hloubku marasmu, do kterého jsme spadli.

Advokátka Hana Marvanová uvedla, že konkurz společnosti H-System byl na české poměry mimořádně úspěšný, protože věřitelé z něj dostali zhruba desetinu toho, co do něj vložili. To je v ČR mimořádné, standardem prý je přibližně 2,5 procenta. Na západ od nás jsou přitom tyto částky násobně vyšší, třeba z pyramidové hry podvodníka Madoffa získali poškození více než polovinu vloženého. Jenže tam se soudy nerozpakovaly přinutit k vracení peněz například i sportovní kluby, které podvodník ze svých výnosů sponzoroval. České soudy ničeho takového nejsou schopny.

Druhým problémem je selhávání finančního sektoru. Největší pohledávku v kauze H-System uplatňuje společnost Gomanold, sídlící na Kypru. Ta pohledávku získala přes několik mezičlánků od Komerční banky, která Smetkovi na jeho „stavění“ poskytla v devadesátých letech miliardový úvěr. V konkursu má navíc kyperská společnost statut „zajištěného věřitele“, který má podle insolvenčního zákona řadu privilegií, na která malí nezajištění věřitelé nedosáhnou.

Gočev k tomu dodává, že klienti H-Systemu jsou dnes vysmíváni, že naletěli na zjevně nereálný nesmysl, který nemohl fungovat. Jenže o to neuvěřitelnější je, že takovému projektu mohla dát v devadesátých letech miliardový úvěr právě Komerční banka, jeden z největších finančních ústavů v zemi, disponující týmem špičkových právníků. V časech „bankovního socialismu“ devadesátých let to ale podle jeho zkušeností nebylo nic zase tak neobvyklého.

VÍCE SI  PŘEČTĚTE ZDE.

Manažeři Komerční banky za to skončili před soudem, protože takové jednání se i v devadesáých letech považovalo za porušení povinností při správě cizího majetku. V roce 2010 ale soud konstatoval, že je nemůže odsoudit z důvodu promlčení, soudce si však neodpustil alespoň v odůvodnění konstatovat, že trestný čin podle něj byl spáchán. Odsouzeni však manažeři být už nemohli, načež se podle Gočeva začali drze domáhat na státu milionového odškodnění.

„Kdyby se o svěřený majetek starali s takovou péčí, s jakou se dovedou soudit, jistě by neposkytli miliardové úvěry na provoz Smetkovy pyramidové hry. Navíc tím, že se Smetka při lákání klientů mohl chlubit úvěrem poskytnutým jednou z největších tuzemských bank, působil na potenciální klienty mnohem důvěryhodnějším dojmem. Manažeři KB tedy nejenom prošustrovali peníze banky, ale zároveň svým počínáním nalákali do Smetkových osidel i zájemce o bydlení uchlácholené předpokladem, že banky si své budoucí věřitele a jejich podnikatelské plány důkladně prověřují,“ dodává k tomu autor.

Fakt, že tato pohledávka, navíc aktuálně přeprodaná na Kypr, má přednost před lidmi, kteří investovali miliony z vlastních úspor, je prý výsměchem obětem Smetkova podvodu. Jenže to, co je v H-Systemu vidět ve velkém, se v malém opakuje v tisících případů exekucí. Zde stát hájí predátorské finanční instituce, poskytující úvěry lidem neschopným splácet.

Takto vše na Facebooku komentoval Andrej Babiš: 

„Běžné jsou případy, kdy jsou na základě korunových dluhů vymáhány desetitisíce, nebo kdy drobná půjčka vyústila ve ztrátu bydlení,“ připomíná ekonom.

Už proto by podle něj bylo užitečné, aby mediální zájem o viditelný případ H-System vedl k posílení tlaku na uplatnění zásady dobrých mravů a posílení běžných klientů, kteří si nedovedou prolobbovat potřebnou legislativu či jiné výhody.


 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: jav

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Šaškec: Umělec trpí kvůli Zemanovi! padlo. A teď je ostuda. A obrovská sranda

8:46 Šaškec: Umělec trpí kvůli Zemanovi! padlo. A teď je ostuda. A obrovská sranda

V sobotu večer v Rudolfinu herci napjatě čekali na to, který film získá nejvíc ocenění a tím i sošek…