Hamáček: Jsme jediná strana, jež hájí zájmy lidí, kteří mají nízké příjmy

11. 1. 2021 13:44

Ministři sociální demokracie dnes předstoupili na tiskové konferenci s představením letošních priorit strany v menšinové vládě Andreje Babiše (ANO). Vyjádřili se také k aktuální politické situaci.

Hamáček: Jsme jediná strana, jež hájí zájmy lidí, kteří mají nízké příjmy
Foto: Repro TN.cz
Popisek: Ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD)
reklama

Předseda strany a ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) na tiskové konferenci mimo jiné hovořil o očkovací strategii proti koronaviru, kdy se neobává toho, že by resort vnitra toto nezvládl zajistit. V menších městech a obcích by se mohly při očkování proti covidu-19 podle něj využít volební místnosti a infrastruktura zapojená při volbách.

Anketa

Líbila se vám demonstrace za účasti Dana Landy a exprezidenta Klause?

19%
75%
hlasovalo: 16866 lidí

„Dnes jsme v situaci, kdy drtivou většinu času zabírá boj proti pandemii. Ale věříme, že každá epidemie jednou skončí a vrátíme se do normálu,“ poznamenal k prioritám sociální demokracie. „Jsme přesvědčeni, že jsme jediná strana, jež hájí zájmy lidí, kteří mají nízké příjmy. Nejbližší prioritou je zákon o dostupném bydlení. Budeme tlačit na to, aby se posunul v legislativním procesu,“ zmínil Hamáček.

„Sociální demokracie také otevřela téma zkrácení pracovního týdne i prodloužení dovolené. Chceme držet i téma důstojných důchodů a chceme vést debatu i o reformě, kterou otevřela ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová. Další prioritou je také zdravotnictví,“ poděkoval Hamáček zdravotnímu personálu. „Epidemii jsme schopni zvládnout díky tomu, že tady je robustní systém zdravotnictví. Chceme jej udržet dostupný pro všechny. Chceme bránit jakýmkoliv snahám o privatizaci,“ dodal. 

Jan Hamáček

  • ČSSD
  • Od 12.4. 2021 pověřen řízením Ministerstva zahraničních věcí
  • 1. místopředseda vlády

Daňový balíček pak podle jeho slov de facto státu pouští žilou. „Chceme pokračovat také v digitalizaci, v obnově techniky pro hasičský záchranný sbor,“ dodal další priority Hamáček.

Ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová následně dodala, že prioritami jejího resortu je kurzarbeit. „V březnu končí program Antivirus a je nutné motivovat firmy, aby fungovaly. Aby upřednostňovaly práci před neprací,“ zmínila. Apelovala na to, aby byl kurzarbeit schválen. „Jde nám o to, aby lidé měli kde pracovat. Nezaměstnanost roste,“ uvedla Maláčová. Druhou důležitou věcí jsou podle ní příspěvky pro děti. Třetí prioritou jsou pak jesle. „Aby jesle vznikaly ideálně v každé obci a aby byly dostupné,“ podotkla. 

Závěrem své promluvy pak hovořila i o tom, že chce spravedlivé důchody pro všechny. 

Jako předposlední pak vystoupil šéf resortu zahraničních věcí Tomáš Petříček (ČSSD). „Chci diplomacii pro lidi. Zejména pro lidi, kteří musí na služební cesty nebo za prací do sousedních států,“ zdůraznil Petříček. Hovořil také o projektu COVID pasů, kdy by se cestování mohlo vrátit do normálu. Zároveň také hovořil o pomoci české ekonomice. „Chceme pomoci rychle se vrátit exportérům na zahraniční trhy,“ podotkl šéf české diplomacie. Chce také pomoci startupům. 

Následně slovo patřilo šéfovi resortu kultury Lubomíru Zaorálkovi, který hovořil zejména o nástrojích a prostředcích, které mají pomoci přežít lidem pracujícím v oblasti kultury. Posledním zástupcem sociální demokracie z vlády, který pohovořil o svých prioritách, byl ministr zemědělství Miroslav Toman. Hovořil mimo jiné o výsadbě lesů, o dovozech potravin. Poděkoval také všem, kteří dokážou zabezpečit dostatek potravin na pultech našich obchodů.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: vef

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

SPOLU před kamerou: Musíme to nazvat pravými slovy. Státní terorismus. Vláda bude muset vysvětlovat, Rusko platit

10:34 SPOLU před kamerou: Musíme to nazvat pravými slovy. Státní terorismus. Vláda bude muset vysvětlovat, Rusko platit

Premiér Andrej Babiš (ANO) spolu s ministrem vnitra Janem Hamáčkem (ČSSD) včera oznámili, že do výbu…