Havel chápal, jak je NATO důležité. Saša Vondra při výročí vzpomínal, jak jsme do něj vstupovali

14.03.2016 21:51 | Zprávy
autor: mp

Někdejší ministr obrany Alexandr Vondra vystoupil v České televizi a promluvil k sedmnáctému výročí členství České republiky v NATO. Prý můžeme být rádi, že jsme součástí nejsilnějšího vojenského uskupení na světě. Odpovídal také na dotaz divačky, která na exministra udeřila, aby nás nestrašil Ruskem. „Proč jsou Američané v Německu i sedmdesát let po válce?“ Došlo i na hrozivá slova analytika Jaroslava Štefce. Obranyschopnost České republiky je prý na katastrofální úrovni.

Havel chápal, jak je NATO důležité. Saša Vondra při výročí vzpomínal, jak jsme do něj vstupovali
Foto: Jan Štěpán
Popisek: Alexandr Vondra a Ivan Langer

V březnu 1999 Česká republika vstoupila do Severoatlantické aliance. Stalo se tak i navzdory tomu, že první český prezident Václav Havel pochyboval o tom, zda má existence tohoto uskupení smysl. Někdejší ministr obrany Alexandr Vondra v pořadu Devadesátka České televize prozradil, že Václava Havla přesvědčoval nejen on, ale i další politici, např. Karel Schwarzenberg.

„Prezident Havel pochopil mnohem dříve, dříve než např. Jiří Dienstbier, že NATO má smysl a bude dobré být jeho členem,“ konstatoval v pondělním pořadu Devadesátka někdejší ministr obrany i ministr zahraničí Alexandr Vondra (ODS). „Přes veškerou slabost Západu je to i dnes nejsilnější uskupení a buďme rádi, že jsme jeho členy,“ doplnil. Západ si příliš neumí poradit s uprchlickou krizí i s dalšími problémy. Přesto má smysl být členem NATO.

Ukrajina podle jeho názoru promeškala svou šanci projít reformami a vstoupit do Aliance. Mohlo se tak stát na počátku tisíciletí, kdy se v zemi odehrála tzv. oranžová revoluce. Příležitost však nebyla využita.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Mgr. Jana Zwyrtek Hamplová byl položen dotaz

Migrační pakt

Vy tvrdíte, že jakýkoliv postih za nedodržování migračního paktu je vydíráním. Ale i když jsem proti povinným kótám, opravdu jde o vydírání, když ho naši politici schválili? Podle mě to byla chyba, kterou nevím, jestli se teď podaří ještě napravit.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Proboha, co to je?“ Šídlo a Sedláček natočili video. Lidé se zhrozili

20:15 „Proboha, co to je?“ Šídlo a Sedláček natočili video. Lidé se zhrozili

Knihovna Václava Havla čelí v poslední době obrovské krizi, která může vyvrcholit až zavřením instit…