Havel chápal, jak je NATO důležité. Saša Vondra při výročí vzpomínal, jak jsme do něj vstupovali

14.03.2016 21:51

Někdejší ministr obrany Alexandr Vondra vystoupil v České televizi a promluvil k sedmnáctému výročí členství České republiky v NATO. Prý můžeme být rádi, že jsme součástí nejsilnějšího vojenského uskupení na světě. Odpovídal také na dotaz divačky, která na exministra udeřila, aby nás nestrašil Ruskem. „Proč jsou Američané v Německu i sedmdesát let po válce?“ Došlo i na hrozivá slova analytika Jaroslava Štefce. Obranyschopnost České republiky je prý na katastrofální úrovni.

Havel chápal, jak je NATO důležité. Saša Vondra při výročí vzpomínal, jak jsme do něj vstupovali
Foto: Jan Štěpán
Popisek: Alexandr Vondra a Ivan Langer

V březnu 1999 Česká republika vstoupila do Severoatlantické aliance. Stalo se tak i navzdory tomu, že první český prezident Václav Havel pochyboval o tom, zda má existence tohoto uskupení smysl. Někdejší ministr obrany Alexandr Vondra v pořadu Devadesátka České televize prozradil, že Václava Havla přesvědčoval nejen on, ale i další politici, např. Karel Schwarzenberg.

„Prezident Havel pochopil mnohem dříve, dříve než např. Jiří Dienstbier, že NATO má smysl a bude dobré být jeho členem,“ konstatoval v pondělním pořadu Devadesátka někdejší ministr obrany i ministr zahraničí Alexandr Vondra (ODS). „Přes veškerou slabost Západu je to i dnes nejsilnější uskupení a buďme rádi, že jsme jeho členy,“ doplnil. Západ si příliš neumí poradit s uprchlickou krizí i s dalšími problémy. Přesto má smysl být členem NATO.

Ukrajina podle jeho názoru promeškala svou šanci projít reformami a vstoupit do Aliance. Mohlo se tak stát na počátku tisíciletí, kdy se v zemi odehrála tzv. oranžová revoluce. Příležitost však nebyla využita.

Analytik z Univerzity Karlovy Ondřej Ditrych popsal, co NATO ohrožuje. Může to být například angažmá Turecka v syrském konfliktu. „Otázkou ale je, jak to do budoucna bude s politickou soudržností Aliance. Tam bych viděl určitá rizika do budoucna,“ upozornil expert. Určité riziko pro Alianci tkví také v jejím východním křídle, pokud by se Rusko rozhodlo otestovat soudržnost společenství, mohl by to být problém. Proto bude posílena vojenská přítomnost v regionu.

Nestrašte nás Ruskem...

Pak se ke slovu znovu dostal Vondra. Odpověděl na dotaz divačky, zda bychom se neměli bát víc Turecka než Ruska. „Nestrašte nás Ruskem. Nebojíte se víc Turecka, lze mu věřit jako partnerovi? Nezneužije své členství v NATO? A proč jsou Američani v Německu i sedmdesát let po válce?“ ptala se dáma.

„Bota ruského vojáka tudy prošla. Rusové tady prostě byli a my si pamatujeme devastaci, kterou tady způsobili,“ upozornil Vondra. Turci sice před několika sty lety Evropu ohrožovali, ale dnes je tomu jinak. Rusko je pro nás větší hrozbou. „A já jsem rád, že jsou Američané v Německu, protože bez Američanů by nebylo silné NATO. Bez Američanů by tu byla jen EU a ta je bezbranná,“ varoval Vondra.

Přesto je host přesvědčen, že tu NATO není od toho, aby řešilo uprchlickou krizi. „To je evropská záležitost, do toho bych Američany ani moc netahal,“ zdůraznil exministr. NATO může pomoci střežit turecké a řecké hranice, ale uprchlíci jsou problémem EU.

Západ se musí vzpamatovat a bude zase dobře, zaznělo z úst exministra

Češi jsou však podle exministra spokojeni se členstvím v Alianci. „Z průzkumů vyplývá, že tři čtvrtiny lidí, 75 procent, jsou spokojeny se členstvím v NATO. Tak proč to řešíme,“ ptal se Vondra.

Nakonec prozradil, že by asi volil Donalda Trumpa v nadcházejících prezidentských volbách, kdyby byl Američanem. Protože je konzervativním voličem. Pro Českou republiku ale nebude problém ani případné zvolení Hillary Clintonové, protože má vztah k České republice. „Západ se především musí vzpamatovat. Musí se vzpamatovat jeho elity a pak bude zase dobře,“ uzavřel své vystoupení Vondra.

Moje váha hovoří sama za sebe, smál se Vondra

A jak velkou váhu měl Vondra při samotném rozšiřování NATO? „Moji váhu tady nemusíte posuzovat, ta hovoří sama za sebe. Madeleine Albrightová pak sehrála důležitou roli, když se o rozšíření rozhodovalo v americkém senátu,“ zaznělo z úst někdejšího člena vlády za ODS. Velkou roli prý sehrála skvělá pověst Václava Havla ve světě. Nesmíme prý zapomínat ani na Polsko, které v minulosti ukázalo, že je schopné nasadit do boje své muže ve vysokých počtech a krvácet pro svou svobodu. V tom je Česko bohužel vnímáno trochu jinak.

Dalším hostem pořadu byl plukovník Vratislav Beran. Divákům prozradil, že jako voják členské země NATO působil na Balkáně a v Afghánistánu.

„V Bosně a Hercegovině jsem působil v mezinárodním prostředí, kde jsem využil své jazykové znalosti. A působil jsem také v Afghánistánu a musím říci, že jsme byli bráni jako rovnocenní členové Aliance,“ konstatoval. „Otevřeně mohu říci, že jsem ani jednou nezalitoval. A byl jsem rád, že jsem se mohl účastnit zahraničních misí, což pomohlo k tomu, že se daří držet hrozby co nejdál od České republiky,“ doplnil plukovník Beran.   

Zanedbanost obranyschopnosti České republiky je neskutečná, varoval Štefec

Do studia ČT usedl také zbrojní analytik Jaroslav Štefec, který diváky varoval, že v tuto chvíli naše armáda není schopná ubránit vlastní území. Představuje totiž jen malý expediční sbor.

„Tady se zásadním způsobem zanedbala obranyschopnost České republiky a bude třeba udělat zásadní věci, aby se to změnilo,“ varoval analytik. Nebyl to však jediný hrozivý výrok, který zazněl z úst experta.

„Zanedbanost obranyschopnosti České republiky je neskutečná. Problém je v tom, že armáda neumí pořídit ani neprůstřelné vesty. Resortu chybí ta schopnost nakoupit,“ řekl. Proč? Protože zde existují tendence dodávat vojákům nekvalitní zboží, na kterém profitují konkrétní firmy. „A pokud armáda nedokáže nakupovat za desítky milionů, jak si můžeme myslet, že dokáže nakupovat za desítky miliard,“ kroutil analytik hlavou.

Prvním krokem je podle Štefce sjednocení výbavy všech vojáků. Není možné, aby si vojáci nakupovali sami nezbytné vybavení v obchodech.

Prezident Asociace obranného a bezpečnostního průmyslu ČR Jiří Hynek k tomu dodal, že čeští politici chtějí někdy být papežštější než papež. Když se snaží něco koupit, jde tak cestou otevřených výběrových řízení, a to je pro armádu problém. Jsme totiž příliš malou zemí a prakticky není možné, aby se do soutěže přihlásily dva, tři nebo pět subjektů. Můžeme být rádi, že máme jednu schopnou firmu a od té bychom měli nakupovat. Vláda musí také firmě říci, že od ní bude nakupovat za standardní ceny ve srovnání s jinými zeměmi a tato firma bude mít zajištěný odbyt. Obě strany budou spokojeny. 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: mp

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Soros a Bakala? Vím, jak to dopadne, napsal Plesl

22:51 Soros a Bakala? Vím, jak to dopadne, napsal Plesl

Novinář Jaroslav Plesl ve svém facebookovém příspěvku komentuje vliv finančníka Georga Sorose v před…