Hřib a Drahoš opět dráždí čínského draka. Vytvořili děkovné VIDEO a Tchaj-wan ho zveřejnil. Diplomaté nevěří svým očím

06.04.2020 19:13

„Bylo by prospěšné, kdyby váš národ mohl být zapojen ve Světové zdravotnické organizaci.“ To řekl senátor Jiří Drahoš. S pražským primátorem Zdeňkem Hřibem vytvořili děkovné video, které si na svou facebookovou stránku hned vyvěsilo Ministerstvo zahraničních věcí Tchaj-wanu. Diplomaté z toho nejsou dvakrát nadšeni.

Hřib a Drahoš opět dráždí čínského draka. Vytvořili děkovné VIDEO a Tchaj-wan ho zveřejnil. Diplomaté nevěří svým očím
Foto: Zuzana Koulová
Popisek: Senátor Jiří Drahoš v Liberci
reklama

"Dvě prominentní politické osobnosti České republiky poděkovaly Tchaj-wanu za jeho dary zdravotnického zařízení pro boj s nemocí koronaviru," napsala o víkendu Centrální zpravodajská agenura (CNA) Tchaj-wanu. Do článku vložila video, kde pražský primátor Zdeněk Hřib a neúspěšný kandidát na prezidenta a senátor Jiří Drahoš děkují, a které na svůj Facebook pověsilo Ministerstvo zahraničí Tchaj-wanu.

Masky, ventilátory a dále...

Prezidentka Čínské republiky alias Tchaj-wanu, který ale většina zemí světa jako samostatný stát kvůli politice jednotné Číny neuznává, Cchaj Jing-wen již dříve oznámila, že do zemí vážně ohrožených epdiemií dodá Tchaj - wan deset milionů obličejových masek. Také zmínila, že přímo Česku dodá pětadvacet plicních ventilátorů a další vybavení. Video také ukazuje vedoucího České ekonomické a kulturní kanceláře v Tchaj-peji Patrika Rumlara, jak mu jsou některé z darů předávány.

Anketa

Kdo podle Vás pohořel v boji s koronavirem?

hlasovalo: 19712 lidí
"Drazí lidé Tchaj-wanu, váš úspěch v boji s koronavirem je pro nás v Praze velmi inspirující. Také děkuji za darování ventilátorů. Budou použity k záchraně životů v našich nemocnicích," sděluje ve videu Hřib ze své kanceláře. "Drazí tchaj-wanští přátelé, chtěl bych vám poděkovat za obětavé poslání ventilátorů a dalšího vybavení," říká před znakem českého Senátu Drahoš. Také zmínil, že by Tchaj - wan měl být přijat do Světové zdravotnické organizace (WHO).

Odezva a situace

Diplomaté, s nimiž o tom Parlamentní listy mluvily, se vyjadřovali většinou dosti pohoršeně. "Další provokace proti Číňanům. Někdo by těm pánům měl vysvětlit, že nejsou ministry zahraničí a nemohou si kecat, co se jim zlíbí. Ale vlastně mohou, máme demokracii. Jenže tím ničí spousty mravenčí práce generací diplomatů. Zajímavé je, jak si pospíšili," řekl anonymně jeden. Ostatně i někteří velmi kritičtí senátoři se nad tím pozastavují. "Co na to říct? Už dlouho se za některé senátory stydím," sdělil senátor za Ústí nad Labem Jaroslav Doubrava.

Nutno dodat, že Světová zdravotnická organizace již nekolikrát odmítla přizvat Tchaj-wan jako pozorovatele na své konference. Ostatně WHO stále označuje ostrov Tchaj-wan jako součást pevninské Číny. V rubrice zahraniční politika na stránkách čínského velvyslanectví v Praze je napsáno toto: "Ve světě existuje pouze jedna Čína. Provincie Tchaj-wan je nedílnou součástí území Čínské lidové republiky (ČLR). Kterákoli země, snažící se o navázání diplomatických styků s Čínou, musí prokázat připravenost přerušit veškeré diplomatické styky s tchaj-wanskými správními orgány a uznat vládu ČLR jako výhradní legální vládu Číny." Dále se tam píše, že čínská vláda nebude žádné zemi tolerovat machinace k vytvoření stavu "dvou Čín" nebo "jedné Číny, jednoho Tchaj-wanu".

Fotogalerie: - Dezinfekce náplavky

Dezinfekce náplavky u Vltavy prostředkem s aktivní...
Heslo před Kramářovou vilou, sídlem premiéra
Dezinfekce náplavky u Vltavy prostředkem s aktivní...
Dezinfekce náplavky u Vltavy prostředkem s aktivní...
Dezinfekce náplavky u Vltavy prostředkem s aktivní...
Dezinfekce náplavky u Vltavy prostředkem s aktivní...

Fotogalerie: - Vylidněné metro

Pražské metro pocítilo v důsledku bezpečnostních o...
Informační plakát o bezpečnosti ve vestibulu metra
Informační plakát o bezpečnosti ve vestibulu metra
Zaměstnanci metra dezinfikují madla eskalátorů
Dezinfikované madlo eskalátoru
Pražské metro pocítilo v důsledku bezpečnostních o...

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: Jan Rychetský
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Ruský pohled na kauzu Koněv: I u nás víme, že s památníky to může být složité. Ale plánovat kvůli tomu vraždu tří starostů?

19:51 Ruský pohled na kauzu Koněv: I u nás víme, že s památníky to může být složité. Ale plánovat kvůli tomu vraždu tří starostů?

Agent s ricinem. Podle českých médií to je čtyřiatřicetiletý ředitel Ruského střediska vědy a kultur…