Inspekce šetří, zda celníci věděli o smrtelných padělcích lihovin

20.09.2012 18:20

Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) se začala zajímat o případ otrav metylalkoholem. Chce prověřit tvrzení Sdružení výrobců lihovin, že celní správa měla již v roce 2010 informace o přítomnosti smrtelně nebezpečných padělků lihovin obsahujících látky, které se používají k denaturaci lihu. Přesto o nich prý celníci tehdy veřejnost neinformovali a i dnes tvrdí, že žádné takové poznatky neměli.

Inspekce šetří, zda celníci věděli o smrtelných padělcích lihovin
Foto: hns
Popisek: Metylalkohol, ilustrační koláž

"Tato informace je pro nás podnětem. Budeme se jí zabývat a zjišťovat, jestli se tyto okolnosti zakládají na pravdě," řekla dnes ČTK mluvčí inspekce Radka Sandorová. Celníci při kontrolách tehdy podle sdružení zabavily také padělky alkoholu z malých likérek bez kolků, či dokonce padělanými kolky, jako byly v tomto týdnu nalezeny v černé stáčírně na Chebsku.

Dříve celníci metylalkohol nenacházeli

Padělky podle likérníků obsahovaly jedovatý Isopropylalkohol a zbytky dalších látek po odstranění denaturačních činidel. Isopropylalkohol je přitom v dávce 15 gramů bez léčby smrtelný. "Vzhledem k tomu, že v padělaných lihovinách bylo zjištěno okolo 31 ml/la této látky, tak smrtelnou dávkou již může být požití 1,5 litru 40procentní padělané vodky," sdělil ČTK předseda sdružení Pavel Kučera.

Mluvčí Generálního ředitelství cel Jiří Barták však v úterý v České televizi uvedl, že v minulých letech celníci v žádném vzorku nenašli nadlimitní množství metanolu ani jiné látky, která by někoho mohla otrávit.

Kvůli otravám metylalkoholem už policie obvinila na tři desítky lidí, otravy si vyžádaly více než dvě desítky obětí.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: čtk, mp

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Hrají si s Babišem, tohle není normální. Čunek se rozjel – má zásadní podezření

19:40 Hrají si s Babišem, tohle není normální. Čunek se rozjel – má zásadní podezření

Moderátor Luboš Xaver Veselý tentokrát v internetové televizi XTV přivítal senátora Jiřího Čunka (KD…