Jak dopadne Ukrajina pod vládou Západu. Děsivá vize zkušeného autora

03.06.2014 15:33

Publicista a spisovatel Vlastimil Podracký se zamýšlí nad podstatou ukrajinské občanské války a jmenuje důvody, proč se obyvatelé východní Ukrajiny přiklonili k separatistům. Podracký předpovídá, co Západ s Ukrajinou způsobí a přiznává působení ruské propagandy, nicméně upozorňuje, že mluví tamním lidem z duše a odpovídá jejich přesvědčení.

Jak dopadne Ukrajina pod vládou Západu. Děsivá vize zkušeného autora
Foto: archiv red, tan
Popisek: Ukrajinská krize

„Základem je nejednotná identita. Jak už bylo řečeno, západ země je díky integrálnímu nacionalismu a fenoménu ‚životního stylu Západu‘ jiný než kolektivisticky-náboženský východ. Propaganda na obou stranách pouze živí tuto odlišnost, není podstatou rozdílů. Ukrajinci jsou informováni dobře, ukrajinské sdělovací prostředky mají k dispozici v potřebné míře všude, nyní se spíše omezují ty ruské,“ míní Podracký ve svém textu na Protiproudu.

Dalším důvodem nálad na východní Ukrajině podle něho je nedůvěra k vládě v Kyjevě. „Její představitelé pocházejí ze skupin, které ‚dělaly‘ Majdan, vyhlašovaly jednotnou Ukrajinu, zrušily jazykový zákon a samosprávu regionů, původně zavedenou Janukovyčem. Majdan se dosud nerozešel. ‚Protestující‘ z Majdanu porušili všechny dohody: dohodu s Janukovyčem, uzavřenou za přítomnosti zahraničních politiků, dohodu s EU a Ruskem, že odzbrojí všechny ozbrojence a tak dále,“ zamýšlí se Vlastimil Podracký.

Na Majdanu se prý stále pohybují ozbrojenci, nacionalistické organizace jsou ozbrojeny a vláda je využívá k akci na východě. „Sama vláda si najímá ozbrojence tzv. Národní gardy, které nejsou nic jiného než placení žoldnéři podobní těm, které platí separatisté,“ konstatuje publicista.

  • Celý text ZDE.

„Proevropské přesvědčení zaplnilo vyprázdněný prostor vlastní kultury a hodnot. Nacionalisté na západě země nemají dobře zakořeněnou tradici, musí si vypomáhat mýty o banderovcích a vymýšlením protiruských pohádek, proto jsou snadněji přístupni cizím vlivům z Evropy,“ vysvětluje si postoje západních Ukrajinců.

Na východě je podle Podrackého situace spíše tradiční. „Zůstaly zde ideály, kulturně navázané na Rusko, odpor k evropským nehodnotám je tam racionální: Nechtějí drogy, propagaci homosexuality, rozpad rodin a další evropské nešvary. Ruská propaganda tam zabírá, protože jim ‚mluví z duše‘, odpovídá jejich přesvědčení. Stejně je to s ozbrojenci: Domobrana ani placení žoldáci by tam nemohli operovat bez podpory místních lidí,“ uvádí dále publicista na Hájkově Protiproudu.

A jak to s Ukrajinou skončí? „Průmysl zkolabuje a koupí ho západní firmy, které zavedou montovny a výrobny komponentů jako u nás. Z armády nezaměstnaných zaměstnají několik (tisíc) na těžbě břidlicového plynu, kterou se bude splácet dluh (lépe řečeno pouze úroky, protože dluh není šance zaplatit). Díky evropským dotacím a omezenému počtu dětí bude život snesitelný a nemusí být velká nespokojenost, nehledě k hromadám levných výrobků a chemicky ošetřených potravin v supermarketech,“ předpovídá Vlastimil Podracký s tím, že Ukrajince čeká budoucnost bez perspektivy. Taková je prý Evropa a taková bude i Ukrajina.

Ing. Vlastimil Podracký (* 1940)

Publicista a spisovatel, syn československého legionáře. Od roku 1968 byl členem Klubu angažovaných nestraníků, publikuje či publikoval na webech Virtually, EUportál i jinde. Je autorem zhruba desítky knih.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Radim Panenka

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Peterková je v nemocnici. Ohlašovatel hoaxů vypustil totální zlo: Copak, Jani. Že nejsi u flákance? Perník, chlast, co

13:35 Peterková je v nemocnici. Ohlašovatel hoaxů vypustil totální zlo: Copak, Jani. Že nejsi u flákance? Perník, chlast, co

Analytik Roman Máca z neziskovky Institut pro politiku a společnost se vysmívá bývalé reportérce TV …