Janáčkova filharmonie: audit odhalil škodu za 6 milionů

25.04.2012 12:51

Škodu minimálně za šest milionů korun odhalil v Janáčkově filharmonii Ostrava (JFO) audit, který město ve své příspěvkové organizaci nechalo udělat po loňské výměně vedení. Město podalo státnímu zastupitelství podnět k prošetření celé události, řekl novinářům primátor Ostravy Petr Kajnar (ČSSD). Kontroly u dalších organizací město zatím nechystá. Sleduje však jejich hospodaření.

Janáčkova filharmonie: audit odhalil škodu za 6 milionů
Foto: Hans Štembera
Popisek: Pohled na Ostravu

"Odbor auditu měl pro nového ředitele zjistit stav, v jakém organizace je. Je tam podezření na zpronevěru šesti milionů korun v oblasti výpočetní techniky," uvedl Kajnar. Výsledky kontroly, která se zaměřila na fungování filharmonie v letech 2010 až 2011, primátora překvapily. "Upřímně řečeno, to jsem vůbec nečekal," komentoval výsledek kontroly. Město přesto zatím nechystá mimořádné kontroly v dalších příspěvkových organizacích. Podle Kajnara obvody nebo příspěvkové organizace totiž město kontroluje pravidelně.

Ostrava totiž měsíčně zveřejňuje na internetu výsledky hospodaření svých organizací formou Žebříčků. "Každý se tak může podívat, s jakými penězi každá z městských organizací hospodaří, kolik nákupů eviduje přes společný systém, a kolik díky systému šetří. Nebo samozřejmě naopak může vidět, že daná organizace systém, který šetří městu peníze, nevyužívá,“ uvedl Vítězslav Grygar, ředitel společnosti eCENTRE, která provozuje pro Ostravu Systém sdružených nákupů. Tento systém zavedlo město před dvěma lety pro všechny organizace, které díky tomu mohou nakupovat za ceny z elektronických aukcí, tedy levněji.

Janáčkova filharmonie není sama 

Jak je možné na internetu vidět v Žebříčcích organizací za rok 2011, Janáčkova filharmonie se do systému rozhodně aktivně nezapojila. "Kdyby evidovala veškeré své nákupy přes Nákupní portál, tedy přes tento systém, je velká pravděpodobnost, že by se na případnou nekalou veřejnou zakázku přišlo,“ vysvětluje Grygar.

 V žebříčku organizací jsou ale na ještě nižších příčkách než Janáčkova filharmonie i další významné organizace, jako například Vítkovice Aréna, nebo OVANET. Dobře na tom není ani Úřad městského obvodu Mariánské Hory a Hulváky. Na otázku, zda to znamená, že i v těchto organizacích se můžou najít podobné podvodné nákupy, však Grygar odpovídá: "To bych si rozhodně nedovolil tvrdit. Mnohé organizace se zkrátka do projektu ještě dostatečně nezapojily, ale věříme, že tak brzy učiní. Díky systému už město a jeho organizace ušetřily přes 110 milionů korun. Zprůhlednění nákupů organizací tím, že je budou plně evidovat přes Nákupní portál, je pro ně vícepráce, ale přináší značný efekt. A je to i v jejich zájmu. Pokud samozřejmě nemají co tajit.“

Ačkoliv se podle primátora mimořádné kontroly neplánují, organizace, které systém šetřící městu miliony nevyužívají, jsou v hledáčku. A může být jen otázka času, kdy se vedení města rozhodne takovéto organizace přeci jen zkontrolovat.Aktuální žebříčky může každý najít přímo na webových stránkách Ostravy nebo na webu provozovatele systému, společnosti eCENTRE.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: tan

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Školník vyhrožoval, že neodmaturujeme.“ Soudružka ho naučila koktat a počurávat se. Normalizace na periferii, kde Havel řekl památnou větu...

22:32 „Školník vyhrožoval, že neodmaturujeme.“ Soudružka ho naučila koktat a počurávat se. Normalizace na periferii, kde Havel řekl památnou větu...

REPORTÁŽ „Komunistická soudružka mě naučila koktat a počurávat se,“ vzpomínal bývalý kastelán na pře…