Jiří Pospíšil zničen ve studiu doktorem Sládkem. Pak do toho vtrhla Samková a pravičák Matějka, který to chtěl řešit „ručně“

15.05.2019 18:13

Hosty třetí předvolební debaty na Českém rozhlasu byli dnes Jiří Pospíšil (TOP 09/STAN a další strany), Evžen Tošenovský (ODS), Klára Samková (Alternativa pro Českou republiku 2017), Miroslav Sládek (SPR - RSČ Miroslava Sládka), Jan Vondrouš (NE-VOLIM.CZ), František Matějka (Strana nezávislosti České republiky), Josef Valihrach (Strana soukromníků České republiky a NEZÁVISLÍ) a Vít Jedlička (Svobodní, Liberland a Radostné Česko - ODEJDEME BEZ PLACENÍ). Mluvilo se především o zájmech Evropské unie, zemědělských dotacích a o dvojí kvalitě potravin. Debata byla místy velmi vyostřená a moderátor Jan Pokorný téměř nezvládal ukočírovat Miroslava Sládka a jeho časté výpady vůči ostatním debatujícím či vůči premiéru Andreji Babišovi, jehož opakovaně označoval za „estébáka Bureše“.

Jiří Pospíšil zničen ve studiu doktorem Sládkem. Pak do toho vtrhla Samková a pravičák Matějka, který to chtěl řešit „ručně“
Foto: Hans Štembera
Popisek: Miroslav Sládek
reklama

Anketa

Jste pro zdražení alkoholu a cigaret, jak navrhuje ministryně Schillerová?

50%
50%
hlasovalo: 11017 lidí

Moderátor Jan Pokorný v úvodu pořadu předal slovo jako prvnímu kandidátovi Miroslavu Sládkovi (SPR - RSČ Miroslava Sládka) a ten okamžitě po otázce, co je podle něho hlavní úlohou europoslance, šokoval: „Já bych tedy spíš než tímto začal minutou ticha, abychom všichni společně uctili památku zesnulých svobody a demokracie, protože tady v České republice to už s těmito dvěma pojmy nemá vůbec nic společného. Přestaňme předstírat, že tady děláme nějakou politiku…,“ snažil se sdělit myšlenku, avšak byl přerušen Pokorným, že nebyl vyzván k projevu, ale byla mu položena ona otázka. „To na to odpovídám, protože zatím, co tam je dosud a co tam bude, tak to je povalování u koryta a potom se objevit těsně před volbami na pár minut. Kdo kdy viděl europoslance? Kdo kdy s ním mluvil? Nikde nejsou!“ rozvášnil se a po opakovaném dotazu moderátora upřesnil, že by hlavním úkolem europoslance mělo být bojovat za Českou republiku a ne za své vlastní zájmy či zájmy jeho strany.

Jan Vondrouš (NE-VOLIM.CZ) stručně dodal, že by europoslanci měli prvořadě bránit zájmy ČR a až poté EU. Jiří Pospíšil (STAN) pak poukázal na to, že by europoslanci měli především prosazovat volební program, díky němuž byli zvoleni. Poukázal, že jsou proevropské hnutí a budou pokračovat v prosazování svého programu. „Vždyť za pět let jste tady neudělali vůbec nic!“ vykřikl v narážce na Pospíšilova slova Sládek.

Vít Jedlička (Svobodní, Liberland a Radostné Česko - ODEJDEME BEZ PLACENÍ) řekl, že odmítají euro a chtěli by také změnit schvalování zákonů v Evropském parlamentu. „To je blázinec, každých třicet sekund se tam schválí nějaký zákon,“ dodal a předjímal, že pokud by se jim reformace Evropské unie nepodařila, tak by v roce 2024 rádi podpořili vystoupení z Evropské unie.

JUDr. KLára A. Samková, Ph.D.

  • BPP
  • kandiduji do europarlamentu za Alternativu pro ČR 2017
  • mimo zastupitelskou funkci

František Matějka (Strana nezávislosti České republiky) zareagoval, že doufá v doplňující dotazy, neboť ho to, co zatím slyšel „vyděsilo“, a upřesnil, že by v rámci své strany chtěli jednat o tom, jak vystoupit z EU anebo jak se zachováme po možném rozpadu EU. Mluvil též o indoktrinaci ze strany EU a poukázal, že již není možné po Lisabonské smlouvě udělat nějakou reformu.

Podle Josefa Valihracha (Strana soukromníků České republiky a NEZÁVISLÍ) by se chtěli pokusit především o rozvoj venkova a zemědělství. A Evžen Tošenovský (ODS) hovořil o úloze europoslance ve spojení s českými zájmy. Za ty označil například energetiku.

Klára Samková (Alternativa pro Českou republiku 2017) „se smutkem v hlase“ vyslovila souhlas s tvrzeními Sládka a Pospíšila, tedy hájení zájmů České republiky a volebního programu. Samková pak doplnila, že by její úlohou bylo „zastavit činnost Evropské unie“, a sdílela názor, že EU již nelze reformovat. „Ani s Gorbačovem by se nám to nepovedlo,“ řekla.

PhDr. Miroslav Sládek

  • SPR-RSČ Miroslava Sládka
  • mimo zastupitelskou funkci

František Matějka

  • SNČR
  • předseda Strany nezávislosti České republiky
  • mimo zastupitelskou funkci

Na Samkovou mířil i další dotaz, zdali má Česká republika nějakou jinou možnost než členství v EU. „Vaše otázka je pěkně zavádějící, Česká republika má vždycky budoucnost, nesměřujte prosím své dotazy k tomu, že pokud EU nebude, tak i Česká republika zahyne,“ ohradila se vůči Pokornému, který ji opravoval, že to tak vůbec nemyslel, a upřesnil svůj dotaz, po kterém mu již Samková odvětila, že zde jiná možnost je.

Stejný dotaz dostal i Sládek, ale místo aby odpověděl na Pokorného otázku, tak se snažil hovořit o „odevzdanosti společnosti“. Jeho monolog však netrval příliš dlouho, neboť se Pokorný neudržel a vyřkl: „Pane Sládku, já jsem rád, že jste pořád ve formě, ale já jsem se ptal, zdali má Česká republika nějakou jinou možnost než členství v EU.“ To již Sládka usměrnilo a mluvil o tom, že možnost samozřejmě máme: „Můžeme spolupracovat třeba se Slovenskem, byť, nedej bože, aby nám sem neposlali dalšího Bureše, protože jeden už na devastaci České republiky bohatě stačí a jeho klika.“

Tošenovský nesouhlasil s tvrzením některých diskutujících, že se obejdeme i bez Evropské unie. Řekl, že sice EU nefunguje příliš dobře, ale neobejdeme se bez ní. Vondrouš pak řekl, že na rozdíl od Švýcarska se bez EU neobejdeme, a ukázal na finanční toky z EU k nám a na současnou situaci ve Velké Británii. O Británii hovořil i Valihrach, a mířil tím k tomu, že se máme u ní poučit.

Fotogalerie: - Dvanáct otázek na EU

Spolek Pulse of Europe při pouliční prezentaci zve...
Spolek Pulse of Europe při pouliční prezentaci zve...
Hayato Okamura
Spolek Pulse of Europe při pouliční prezentaci zve...
Spolek Pulse of Europe při pouliční prezentaci zve...
Tomáš Peszyński

„Já si tu připadám jak na besídce před rokem 1989 a někdo přišel do třídy a řekl: ‚Dnes si tu budeme povídat o tom, kdo je nás největší přítel a proč je to zrovna Evropská unie,‘“ pokračoval v debatě Matějka s tím, že jiná možnost než členství v EU rozhodně je.

A pak se situace ve studiu začala vyostřovat. „Já vyvedu z omylu řadu pánů tady ve studiu,“ prohlásil Matějka a pak se omlouval, že opomenul i na Samkovou: „Dáma promine.“ „To se nesmí říkat, to není politicky korektní!“ začal ho přeřvávat Sládek. A v tom došla Matějkovi trpělivost: „Nenuťte mě k tomu, ať vstanu a vezmu vám mikrofon ručně!“ Poté však rezignoval, že od toho je zde moderátor, a nechal Sládka dokončit jeho poznámky.

A Sládek se následně nepohodl i s Pospíšilem, jemuž přerušoval řeč a obviňoval ho ze lží. Pospíšil zopakoval, že pro ně je politickou zárukou NATO nebo EU, a ne režimy panující v Rusku či Číně. „Vždyť v téhle zemi vládne estébák!“ pokřikoval Sládek a praštil rukou o stůl. „Mě jako předsedu TOP 09 nemůžete napadat z toho, že bych hájil Bureše!“ Následovala opět slovní přestřelka, po níž si moderátor Jan Pokorný postěžoval, že se jen snaží tuto debatu moderovat, jestli je to ještě možné.

Fotogalerie: - Šizení potravin podle EU

Europoslankyně Olga Sehnalová k dvojí kvalitě potr...
Zatím to vypadá, že se nic nezmění
Europoslankyně Olga Sehnalová k dvojí kvalitě potr...
Když výrobci vysvětlí, proč mají pro různé státy j...
Takže výmluvy typu jiných chutí východoevropanů zř...
Europoslankyně Olga Sehnalová k dvojí kvalitě potr...

Téma přešlo i na dvojí kvalitu potravin. „Neztrácejme s tímto tématem čas,“ vyřkl Sládek a vyjmenovával: „Kdo tráví veřejnost – Bureš!“ a mluvil o premiéru Andreji Babišovi. A Sládek se pustil i do ČT: „Já musím pochválit Český rozhlas, který na rozdíl od České televize nějaký čas poskytuje. Česká televize vynalezla odstupňovanou rovnost,“ naběhl si Sládek a byl moderátorem ujištěn, že odstupňovanou rovnost používá i Český rozhlas.

Sládkův projev již nevydržel ani Vondrouš a vmetl mu: „Pane Sládku, vy byste se měl na volby do Evropského parlamentu s tímto přístupem úplně vykašlat.“ A tím započal Sládkův hněv, který se podařilo zmírnit až Tošenovskému s jeho odpovědí na dotaz dvojí kvality. Řekl, že té by se měla věnovat zvláště média a proklamovat, kdo dvojí kvalitu z výrobců u nás zavádí.

„Proč se tady chodí kolem horké kaše, proč se neřekne, že nejvíce zemědělských dotací jde k předsedovi vlády,“ nepřestával pak Sládek i ohledně zemědělských dotací, o nichž mluvili též i Vondrouš a Tošenovský, kteří se shodli, že je potřeba jejich přerozdělení pro více subjektů. A Pospíšil reagoval i na Jedličkova slova o zemědělských dotacích pro francouzské zemědělce.

Fotogalerie: - Babiš v muzeu

 Premiér Andrej Babiš a ministr kultury Ilja Šmíd ...
Premiér Andrej Babiš a ministr kultury Ilja Šmíd s...
Premiér Andrej Babiš a ministr kultury Ilja Šmíd s...
Premiér Andrej Babiš a ministr kultury Ilja Šmíd s...
Premiér Andrej Babiš a ministr kultury Ilja Šmíd s...
Premiér Andrej Babiš a ministr kultury Ilja Šmíd s...

Závěrem se Pospíšil se Sládkem, jenž měl již v této části diskuse vypnutý mikrofon, začali dohadovat a moderátor již celou debatu pro jistotu ukončil. „Já budu ráda, že odejdu,“ dodala pak k situaci ve studiu Samková.

Celý rozhovor si můžete poslechnout zde:

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: rak
reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Skandál Milionu chvilek. Nachytáni při činu, pak špatná výmluva. A už to jede

20:26 Skandál Milionu chvilek. Nachytáni při činu, pak špatná výmluva. A už to jede

Spolek Milion chvilek pro demokracii zahájil v úterý v Plzni první část ze série akcí pod názvem Šta…