Kalousek na Žofínském fóru: Všichni si musíme snížit příjmy

20.04.2012 11:40 | Zprávy

O stárnoucí populaci, nutných daňových opatřeních i zadluženosti České republiky hovořili ve středu na Žofínském fóru na téma „Rozpočtový výhled České republiky do roku 2014“ ministr financí Miroslav Kalousek a ekonomický analytik Národně ekonomické rady vlády (NERV) Miroslav Zámečník.

Kalousek na Žofínském fóru: Všichni si musíme snížit příjmy
Foto: internet
Popisek: Žofínské fórum na téma Rozpočtový výhled České republiky do roku 2014

Podle Miroslava Kalouska teď musí celá Evropa řešit především stabilizaci veřejných rozpočtů a udržení konkurenceschopnosti vůči Asii a Latinské Americe. „Všichni si musíme snížit své reálné příjmy,“ uvedl ministr

Zámečník z NERV radí e-aukce

O tom, že se musíme naučit hospodařit s méně penězi, hovořil i ekonomický analytik a člen Národně ekonomické rady vlády (NERV) Miroslav Zámečník. Jako jednu z cest vnímá centralizaci nákupů a využívání elektronických aukcí. Veřejný sektor by podle něj měl získávat informace od komerčního sektoru, který má s e-aukcemi už mnohaleté zkušenosti. „Je vždy dobré se poučit od těch, kteří tou cestou už prošli. Čemu se vyhnout, jak nastavit ten systém aukcí, “ uvedl Zámečník. Ve svém projevu odhadl státní úspory po zavedení elektronických aukcí na 10 miliard.

Podle odborníka na veřejné zakázky a elektronické aukce Vítězslava Grygara jsou však možnosti úspor ještě vyšší: „Je potřeba neřešit jen jednotlivé aukce, ale řešit nákupy systémově, nastavovat celostní nákupní procesy včetně využívání e-aukcí. Výhodou je nejen rychlý, ale především dlouhodobý efekt, díky kterému dojde i ke značnému omezení korupčního prostředí. Musí se ale skutečně chtít.“

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Čí je to vina?

Tvrdíte, že jinde financování veřejnoprávních médií funguje, díky vysoké politické kultuře. Proč není možná i u nás? Je pravda, že kdo víc sleduje jak spolu jednáte, je to děs a zlepšení nepřispíváte ani jedna strana. A jestli projde ta změna financování, jako že as projde. Co budete dělat dál? Proč...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Zdravím Vaška Moravce. Tu miliardu mu nezávidím.” Vyplouvají vážné věci

4:46 „Zdravím Vaška Moravce. Tu miliardu mu nezávidím.” Vyplouvají vážné věci

Jak to dopadá, když se má omluvit za nepravdivé nařčení neziskovka vedená Václavem Moravcem? Takovou…