Kancléř Mynář na ČT: Jestli mám používat silné výrazy jako vy, tak řeknu, že pan Herman lže

26.10.2016 19:42

Kancléř prezidenta Zemana Vratislav Mynář ve středu usedl do křesla pro hosta pořadu Interview ČT24. Prozradil, jak bude Hrad dál postupovat v kauze Peroutka, a snažil se také znovu vysvětlit, jak to bylo s vyznamenáním/nevyznamenáním pana Bradyho. Kancléř Mynář se v této souvislosti dovolával i diskuse na serveru ParlamentníListy.cz.

Kancléř Mynář na ČT: Jestli mám používat silné výrazy jako vy, tak řeknu, že pan Herman lže
Foto: Hans Štembera
Popisek: Kancléř Vratislav Mynář

Pokud jde o kauzu Peroutka, Hrad hodlá vyčkat, jak rozhodne Nejvyšší soud, protože je třeba si stanovit, jak lze vykládat prezidentskou indemnitu. Podle ústavy je prezident ze své funkce neodpovědný. V podstatě si tedy může říkat, co chce,“ konstatoval Mynář. Zdůraznil také, že je třeba vyčkat na soud, aby Hrad v budoucnu nebyl zavalen různými žalobami.

Pak se pustil do vysvětlování kauzy státních vyznamenání a pana Bradyho. „Máme přetlak lidí, kteří se chtějí zúčastnit oslav státního svátku na Pražském hradě. Máme řadu žádostí např. z řad válečných veteránů a dalších lidí, kteří by si zasloužili na Hradě usednout,“ prozradil Mynář.

Že pan Herman nelže? Mynář poukázal na diskusi na PL.cz

Stejně jako hradní mluvčí Jiří Ovčáček označuje Mynář kauzu pana Bradyho za pseudokauzu. „Ten, kdo neobdrží písemné vyrozumění, že bude 28. října vyznamenán, nemůže počítat s tím, že bude vyznamenán,“ zdůrazňoval. To je podle Mynáře fakt, který leží na stole, a všechno ostatní jsou spekulace – včetně debaty o tom, zda hradní protokolář Jindřich Forejt mluvil či nemluvil s panem Bradym.

„Já ručím za to, že každý, kdo je na finálním seznamu pana prezidenta, dostává dva dopisy. V jednom se píše, že bude vyznamenán, a ve druhém se píše, jak celý ceremoniál bude probíhat,“ znovu vysvětloval host. Witovská oponovala, že mluvila s jedním člověkem, který má být vyznamenán a zatím žádný takový dopis nedostal. Mynář tuto námitku ponechal bez odpovědi. Když tato poznámka zazněla vícekrát, přece jen se jal odpovědět. „Pokud se to stalo, tak to muselo být nějakým nedopatřením, jinak to vylučuji,“ řekl jasně.

Znamená to tedy, že pan Brady či pan Herman lžou, ptala se okamžitě moderátorka. „Jestli mám používat silné výrazy jako vy, tak řeknu, že pan Herman lže,“ zdůraznil Mynář. Kancléř v této souvislosti zmínil i server ParlamentníListy.cz. V diskusi na ParlamentníchListech.cz se jeden občan ptal, zda pan Herman lobboval za vyznamenání pro svého strýce. Herman čtenáři sdělil, že nelobboval. Mynář však poukázal na dopis, který Herman jako ministr kultury posílal prezidentu Zemanovi. „Já mám dopis, který dokazuje, že pan Herman lže,“ konstatoval Mynář. Dopis považuje hradní kancléř za lobbing.

Znovu a znovu opakoval, že pan Jiří Brady nikdy nebyl na seznamu lidí, u nichž se počítalo s vyznamenáním.

Ve druhé polovině pořadu také ocenil práci, kterou na Hradě odvádí Jiří Ovčáček. „Nikdy jsem neslyšel, že by pan prezident svému mluvčímu říkal: Jirko, takhle ne, tohle si nepřeju. Pan prezident s panem Ovčáčkem pravidelně komunikují,“ zdůrazňoval Mynář.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: mp

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Rusko utáhlo kohouty, nefouká a k tomu Green Deal. Hodně děsivá předzvěst: Každý třetí Čech...

18:45 Rusko utáhlo kohouty, nefouká a k tomu Green Deal. Hodně děsivá předzvěst: Každý třetí Čech...

„Tenhle socialismus nemá chybu!“ Ekonom Kovanda ztrhal hospodářskou politiku Evropské unie. Green De…