Komentátoři českých novin se shodují: Řecko by po referendu mělo odejít z eurozóny

7. 7. 2015 6:18

Po nedělním referendu, ve kterém řečtí voliči odmítli podmínky věřitelů zadlužené země, by mělo Řecko opustit eurozónu. Shodli se na tom komentátoři některých českých deníků. Řecko podle nich na členství v Evropské měnové unii nemá a jeho setrvání v ní by prodlužovalo trápení všech zúčastněných.

Komentátoři českých novin se shodují: Řecko by po referendu mělo odejít z eurozóny
Foto: Hans Štembera
Popisek: Noviny, ilustrační foto
reklama

Řekové jsou podle komentáře v Mladé frontě Dnes (MfD) zřejmě připraveni na to, že si teď sáhnou na dno. "Ale udělají to z vlastní vůle vyjádřené výsledkem nedělního referenda. Už nebudou moci nikoho vinit tak, jako teď viní Němce," píše se v textu.

Sjednocená Evropa by po referendu měla vyzvat Řecko k opuštění eurozóny, ale odchod země by měl ohlásit někdo přímo z Řecka. Dokud se k tomu nikdo neodhodlá, není možné jednat o skutečném řešení, uvedla MfD.

"Analýzami řecké situace by se už dal potapetovat celý Měsíc, ale pořád víme jen to, že Řecko není schopné splácet své dluhy, na členství v eurozóně nemá a je jen otázkou času, jak z ní vystoupí," uzavřel komentář.

Řekové mají odejít z eurozóny výměnou za odpuštění části dluhu

Také podle sloupku v Lidových novinách (LN) by Evropa měla hledat způsob, jak pro Řeky najít cestu ven z eurozóny. A to přesto, že evropští politici nechtějí "přilévat olej do ohně", protože Evropa vedle Řecka řeší také příval uprchlíků, ukrajinský konflikt a nástup extrémních politických sil v řadě zemí Evropské unie.

Setrvání Řecka v měnové unii by jen prodlužovalo další trápení všech, protože už se ukázalo, že nekonečná jednání s Aténami nikam nevedou, míní autor sloupku. "Věřitelé mohou spojit řecký odchod s odpuštěním části dluhu. Řekové by tak něco získali, ale zároveň dostali jasný vzkaz, že nemohou mít vše," navrhl. Evropa by tak Řecko nepotopila, ale zároveň by zajistila, že se následování Řecka nestane lákadlem pro další zadlužené unijní státy, poznamenaly LN.

Nynější Řecko nejvíce připomíná sud prachu

Komentátor Hospodářských novin (HN) upozornil, že Řecko donedávna platilo za jednu z nejstabilnějších evropských zemí a její volební systém, který zajišťoval pravidelné střídání dvou stran u moci, dokonce v únoru 2009 inspiroval ke změně systému voleb českou vládu. Změna v Česku nakonec nebyla dotažena a také Řecko po referendu podle HN "ze všeho nejvíce připomíná sud prachu". "Teď se bojíme, co řecká nestabilita Evropě přinese," uzavřel deník.


 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: vam, čtk
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Začněte pracovat! Svět nejsou jen sociální sítě!“, „Přiberte si ministerstvo propagandy!“ V Partii málem tekla krev. Havlíček a Pekarová Adamová v sobě

12:13 „Začněte pracovat! Svět nejsou jen sociální sítě!“, „Přiberte si ministerstvo propagandy!“ V Partii málem tekla krev. Havlíček a Pekarová Adamová v sobě

V nedělní Partii se setkali vicepremiér Karel Havlíček (za ANO) a předsedkyně T0P 09 Markéta Pekarov…