Kontrolní úřad kritizuje vládu za rozpočet. Není ani vyrovnaný, ani nepodporuje investice

02.09.2018 19:09 | Zprávy
autor: mp

Loňské výdaje státního rozpočtu na investice byly nejnižší za posledních 12 let. Státní rozpočet nebyl ani přes vysoký růst ekonomiky sestaven jako vyrovnaný a jeho výsledný schodek 6,2 miliardy se výrazně lišil od plánovaného schodku 60 miliard. Stojí to ve stanovisku Nejvyššího kontrolního úřadu (NKÚ) ke státnímu závěrečnému účtu za loňský rok. Ze stanoviska citovala ČTK.

Kontrolní úřad kritizuje vládu za rozpočet. Není ani vyrovnaný, ani nepodporuje investice
Foto: Archiv
Popisek: peníze, ilustrační foto

Stanovisko dostali poslanci a ve čtvrtek se jím bude zabývat sněmovní kontrolní výbor. Úřad na jedné straně oceňuje výkon ekonomiky, ale na druhé straně poukazuje na zjištěné nedostatky.

„České republice se na její poměry bezesporu daří: nezaměstnanost v podstatě neexistuje, průmysl a podnikatelský sektor jedou na plné obrátky, HDP roste, lidé se nebojí utrácet své peníze. A to vše v takové míře, že mluvíme o bezprecedentním stavu,“ uvádí v úvodu prezident NKÚ Miloslav Kala. Tento stav má však podle něj své „ale“. Současný stav doprovázejí problémy, které by se měly v této době také řešit, míní. „Nejenže se nám nedaří v současnosti za příznivých okolností výrazněji snižovat státní dluh, nedaří se nám ani dosahovat alespoň vyrovnaného hospodaření státního rozpočtu,“ varuje prezident NKÚ.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Mgr. Jana Zwyrtek Hamplová byl položen dotaz

Migrační pakt

Vy tvrdíte, že jakýkoliv postih za nedodržování migračního paktu je vydíráním. Ale i když jsem proti povinným kótám, opravdu jde o vydírání, když ho naši politici schválili? Podle mě to byla chyba, kterou nevím, jestli se teď podaří ještě napravit.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Igor Chaun: Zchudlý a odnárodněný občan se nebouří. Znám plán EU

13:33 Igor Chaun: Zchudlý a odnárodněný občan se nebouří. Znám plán EU

Režisér Igor Chaun varuje před migračním paktem, který nedávno vstoupil v platnost. Podle něj není j…