Lavrov: USA brání svou moc. Rusko a Čína zlepšují světovou situaci

22.03.2021 12:56

Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov si pochvaluje spolupráci s Čínou. Píše o tom deník China Daily. Obě země prý jdou příkladem všem ostatním. Pomáhaly si prý i v covidové krizi. USA dle Lavrova údajně brání vytvoření skutečně multipolárního a demokratického světa. V Kremlu již zvažují odpojení země od mezinárodního platebního systému. Podle mluvčího Peskova za to můžou sankce ze strany Američanů.

Lavrov: USA brání svou moc. Rusko a Čína zlepšují světovou situaci
Foto: mid.ru
Popisek: Ministr zahraničních věcí RF Sergej Lavrov
reklama

Anketa

Byl by Ivan Bartoš dobrý premiér?

1%
97%
2%
hlasovalo: 20709 lidí

Čína je skutečným strategickým partnerem Ruska a stejně smýšlející země. Jejich vzájemný dialog by měl sloužit jako příklad pro ostatní země, uvedl ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov. „Současné rusko-čínské vztahy hodnotí naši lídři i občané jako nejlepší v celé své historii. Jedná se o zasloužené a spravedlivé hodnocení,“ řekl Lavrov v on-line rozhovoru těsně před svou návštěvou Číny v pondělí a úterý.

Podle názoru ruského ministra dosáhly vztahy mezi oběma zeměmi takové bezprecedentní úrovně do značné míry díky čínsko-ruské smlouvě o dobrém sousedství a přátelské spolupráci podepsané v červenci 2001. Protože to je již 20 let od podpisu smlouvy, Lavrov ocenil „dynamickou“ spolupráci mezi Ruskem a Čínou v posledních dvou desetiletích a pakt označil za „historický“ dokument, který položil politické a právní základy nového druhu vztahu mezi oběma státy.

„Model interakce mezi Ruskem a Čínou je absolutně prostý jakýchkoli ideologických omezení. Je vnitřní povahy, nepodléhá žádným oportunistickým faktorům ani vůči žádné třetí zemi,“ dodal Lavrov s tím, že mezinárodní politika prochází velkými změnami. „Tomuto objektivnímu vývoji, který vede k vytvoření skutečně multipolárního a demokratického světa, však západní země, zejména USA, bohužel brání,“ uvedl. Spojené státy se podle něj prý snaží za každou cenu udržovat dominanci nad globální ekonomikou a politikou a vnucovat jejich vůli ostatním.

Rusko a Čína se v reakci na USA prý snaží prosazovat jakýsi konstruktivní a sjednocující program. Doufají prý, že takový systém mezinárodní správy bude spravedlivý a demokratický, bude fungovat hladce a bude založen na rozsáhlé interakci mezi zeměmi. „Spolupráce mezi Ruskem a Čínou na mezinárodní scéně má obecně stabilizující účinek na globální a regionální situaci,“ konstatoval Lavrov.

Ruský ministr zahraničí také vypíchl tradici tzv. „společných roků“, která se mezi oběma zeměmi drží od roku 2006. Patří tam například národní roky, roky přátelských výměn mládeže, rok cestovního ruchu či jazykové roky. Pro čínsko-ruský rok vědeckých a technologických inovací 2020–2021 bylo naplánováno více než 1000 akcí, poznamenal Lavrov. Uvedl také, že v rámci Roku vědeckých a technologických inovací se konala řada akcí a konferencí o výměně zkušeností s antikoronaviry.

„Od prvních zpráv o případech covidu-19 jsme udržovali velmi úzkou spolupráci. Obě strany si okamžitě poskytly vzájemnou pomoc: Poskytli jsme pomoc našim čínským přátelům a oni pak pomohli Rusům,“ vzpomínal.

Lavrov se také vyjádřil v tom smyslu, že do budoucna bude nutné vzdát se mezinárodních platebních systémů ovládaných Západem. Podle Russian News Agency  jeho slova v podstatě potvrdil mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov. „Situace v globální politice nutí Rusko, aby zohlednilo všechny možné hrozby ze Západu včetně odpojení země od mezinárodního platebního systému SWIFT,“ řekl mluvčí v pondělí novinářům.

„Nemůžeme vyloučit žádné potenciální hrozby. Vidíte, že sankční snahy našich oponentů, zejména Spojených států, nadále rostou,“ řekl. „Tyto akce jsou nepřiměřené a nepředvídatelné. V tomto případě nás situace zavazuje být ve střehu,“ dodal Peskov.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: AZy

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Hamáček se o ruských agentech ve Vrběticích měl dozvědět až v sobotu. Petříček to ale věděl mnohem dříve

6:50 Hamáček se o ruských agentech ve Vrběticích měl dozvědět až v sobotu. Petříček to ale věděl mnohem dříve

Zaskakující ministr zahraničních věcí Jan Hamáček se zásadní informace o údajném podílu Ruska na výb…