Lidé nemají dost rozumu, aby hlasovali o vystoupení z EU, řekl novinář Jandourek a schytal to

21.07.2016 9:14 | Zprávy
autor: vam

Především o tom, zda by bylo vhodné, aby u nás proběhlo referendum o setrvání naší země v EU, diskutovali v internetové televizi DVTV místopředseda Svobodných František Matějka a sociolog a publicista Jan Jandourek.

Lidé nemají dost rozumu, aby hlasovali o vystoupení z EU, řekl novinář Jandourek a schytal to
Foto: facebook
Popisek: František Matějka

Referendum je podle Matějky jediný nástroj, který má ležet mimo volby v rukou českých občanů. Lidé poté, co si v referendu odhlasovali vstup do EU, by měli mít právo po nějakém čase, co získali zkušenosti s EU, hlasovat o setrvání v EU. Politici nemají právo, aby o tak důležité otázce rozhodovali v rámci svého velmi krátkého mandátu.

Problém je v tom, že většina lidí má sklon se mýlit

Jandourek připustil, že referendum v souladu se zákonem je legitimní. Ovšem ne vše, co je legitimní, je rozumné. Ukazuje to osud mnoha referend, která probíhala v Evropě. „Základní problém je v tom, že většina lidí má sklon se mýlit a nemají potom čas na to, aby své chyby napravili. To je rozdíl mezi referendem a volbami,“ podotkl.

Celé video je ZDE

Matějka na to reagoval poměrně ostře: „Mě nesmírně mrzí, když v jakékoliv diskusi slyším téměř ponižování občanů ve vztahu k možnosti rozhodnout se o svém vlastním osudu.“

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

MUDr. Jiří Mašek byl položen dotaz

Chápu dobře, že teď kritizujete Trupma?

Cožpak ho ANO nepodporovalo? Nenosil snad Babiš na jeho počest červenou kšiltovku? A co si o něm teda upřímně myslíte? A co (kdo) myslíte, že přijde po něm?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Úpadek, masakry, otroctví. Podle Kellera nás asi čeká konečné smíření

8:41 Úpadek, masakry, otroctví. Podle Kellera nás asi čeká konečné smíření

NEKOREKTNĚ S KELLEREM „Definitivní smíření.“ Tak nazval sociolog a filozof Jan Keller svůj další kom…