Macrone, pomoc! Svrhni nám vládu, my chceme být Francie. Libanon vře vztekem

07.08.2020 9:00

Libanon se stále vzpamatovává z ničivého výbuchu skladu v hlavním městě Bejrútu, po kterém zemřely desítky lidí a část města vypadá jako po náletu ozbrojených sil. Mezi oběťmi je také německá diplomatka a čtyři desítky Francouzů. V této tíživé situaci se na internetu objevila petice, aby se Libanon vrátil pod správu Francouzů, kam se dostal po první světové válce.

Macrone, pomoc! Svrhni nám vládu, my chceme být Francie. Libanon vře vztekem
Foto: Repro Youtube
Popisek: Exploze v libanonském Bejrútu
reklama

Záběry z výbuchu v Bejrútu obletěly svět. Videa na sociálních sítích ukazují podobný hřib, jaký se objevil nad japonskou Hirošimou po dopadu jaderné bomby na konci druhé světové války.

Anketa

Je pro vás podstatné, koho ve volbách podporují umělci a jiné známé osobnosti?

1%
97%
hlasovalo: 19013 lidí

Německý ministr zahraničí Heiko Mass potvrdil „nejhorší obavy“ a oznámil, že jednou z obětí ničivé exploze je i pracovnice německého velvyslanectví v Bejrútu. „Byly potvrzeny naše nejhorší obavy," uvedl ve svém prohlášení ministr. Na jeho vyjádření upozornil server Deutsche Welle. Ve skladu stojícímu v hlavním městě podle všeho explodovaly tisíce tun uskladněného ledku. Při výbuchu zemřelo také 40 Francouzů. Byl mezi nimi i architekt Jean-Marc Bonfils.

Není bez zajímavosti, že po internetu koluje petice, která požaduje návrat Libanonu pod francouzskou správu, kde se ocitl po první světové válce. Do té doby byla země po stovky let součástí Osmanské říše.

„Libanonští úředníci jasně prokázali naprostou neschopnost zajistit a spravovat zemi. Díky selhávajícímu systému, korupci, terorismu a milicím se země dostala ke konci s dechem. Věříme, že by se Libanon měl vrátit pod francouzský mandát, aby vytvořil čistou a trvalou vládu,“ stojí v petici, která požaduje návrat pod francouzskou správu.

V zemi, kde žije asi 6,8 milionu lidí, petici podepsalo přes 57 tisíc lidí.

Fotogalerie: - Propůjčení a jmenování

Prezident Miloš Zeman po návratu z dovolené jmenov...
Lubomír Metnar, ministr obrany
Prezident Miloš Zeman po návratu z dovolené jmenov...
Zuzana Kročová, jmenovaná rektorka Univerzity obra...
Prezident Miloš Zeman po návratu z dovolené jmenov...
Prezident Miloš Zeman po návratu z dovolené jmenov...

Občané se v petici obrací na francouzského prezidenta Macrona, který vyrazil do země jako jeden z prvních státníků a přislíbil lidem, že pomoc nepůjde do zkorumpovaných rukou. „Zaručuji Vám to - pomoc nepůjde do zkorumpovaných rukou,“ přislíbil rozzlobenému davu. Ten přitom volal po tom, aby Macron pomohl údajně zkorumpovanou a neefektivní vládu odstranit. V zemi podle Deutsche Welle skutečně sílí pocit, že za explozí stojí neschopnost zkorumpovaných úředníků, kteří se nestarají o věci veřejné, nýbrž jen o svůj vlastní prospěch. Mnozí kladou za vinu výbuch i politikům, kteří se podle nespokojených občanů jen hašteří o moc a osud země jim je lhostejný.

Vzhledem k tomu, že obětí se stali i francoužští občané, zahájila dle Deutsche Welle francouzská prokuratura vyšetřování celého případu.

Libanonská petice

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: mp
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Bašta o novičoku: Položím si otázku, kterou si prý pokládají agenti Kremlu

7:32 Bašta o novičoku: Položím si otázku, kterou si prý pokládají agenti Kremlu

Někdejší český velvyslanec v Rusku a na Ukrajině Jaroslav Bašta se ještě jednou vrátil k otravě nejv…