Madeleine Albrightová: Většina lidí chce pomáhat uprchlíkům. USA nemají s Ruskem problém, pokud Rusové nezabírají jiné země

20.04.2016 9:10

Rodačka z předválečného Československa a bývalá americká ministryně zahraničí Madeleine Albrightová poskytla rozhovor rakouskému deníku Die Presse. Obává se údajného nárůstu nacionalismu v EU a kritizuje Putina, který je prý chytrý, ale zároveň „špatný“ člověk.

Madeleine Albrightová: Většina lidí chce pomáhat uprchlíkům. USA nemají s Ruskem problém, pokud Rusové nezabírají jiné země
Foto: US DAY.com
Popisek: Madeleine Albrightová

Bývalá šéfka americké diplomacie se v úvodu rozhovoru podivuje nad tím, proč Spojené státy nepřijímají více uprchlíků. OSN i Evropskou unii dále obviňuje Albrightová z nečinnosti a srovnává současné uprchlíky s těmi, kteří utíkali, stejně jako ona sama, z komunistického Československa v roce 1948. Za jeden z důvodů, proč Američané „nevítají uprchlíky“, označuje působení republikánů. „V důsledku jejich postojů byl vytvořen prostor pro nástup Donalda Trumpa,“ říká Albrightová, která zároveň odmítá, že by byla americká demokracie v krizi.

Za jedno z největších současných nebezpečí považuje demokratka Albrightová narůstající nacionalismus. „Existuje riziko, že se Evropská unie rozpadne právě kvůli nacionalismu. Neblahou roli v tom hrají Maďaři, kteří jako by zapomněli, kolik jich utíkalo ze země v roce 1956. Většina lidí v Evropě však uprchlíkům pomáhat chce. Jednotlivé vlády jsou však často velmi sobecké,“ tvrdí Albrightová, která sice již není aktivní v politice, ale v probíhajících primárkách veřejně podpořila Hillary Clintonovou.

Celý text v němčině najdete ZDE.

Albrightová se v dalším průběhu rozhovoru vyjadřuje k zahraniční politice a připouští, že vedle války v Iráku také mezinárodní společenství chybovalo v Libyi. Hlavní vinu však svádí na Francii a Velkou Británii. Odmítá však, že by se tímto zásahem chtěl někdo „dotknout“ Ruska. „Jsem unavená hledáním výmluv týkajících se Ruska. Oni vždy provokují, a když druhá strana nějakým způsobem zareaguje, tak se cítí hrozně uraženi,“ říká bývalá šéfka americké diplomacie a kritizuje následně přímo prezidenta Vladimira Putina.

„On je velmi chytrý, ale zároveň také velmi špatný člověk. Bývalý důstojník KGB, který věří, že se všichni spikli proti Rusku. Jeho hlavním cílem je rozklížit Evropskou unii a omezit roli NATO,“ věří Albrightová a dodává, že naprosto chápe obavy pobaltských států před Ruskem. Zásah ruských sil v Sýrii vnímá rodačka z Prahy jako pouhou snahu odvést pozornost od konfliktu na Ukrajině a také posílit svůj vliv na Blízkém východě. „Nicméně, dovolte mi poznámku na okraj. Spojené státy nemají s Ruskem problém. Pokud ovšem Rusové nezabírají jiné země.“

Albrightová se dívá nelibě na skutečnost, že museli Američané pouze přihlížet tomu, jak Rusové operují v Sýrii. Věří tomu, že její favoritka na prezidentský úřad Hillary Clintonová by dokázala zahraniční politiku země změnit k lepšímu. „Dokázala by účinně kombinovat diplomacii s ekonomickou podporou, ale samozřejmě i vojenskou silou, pokud by nebylo vyhnutí. Je to má dobrá přítelkyně a já ji podporuji. Může nabídnout mnoho zkušeností, protože již působí ve vysoké politice dlouhá léta,“ argumentuje Albrightová, ale zároveň odmítá, že by se ještě nechala zlákat do vlády, pokud by Clintonová zvítězila.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: pro

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Agitace na gymnáziu? Šojdrová veze náctiletým vzácného hosta z Bruselu

17:59 Agitace na gymnáziu? Šojdrová veze náctiletým vzácného hosta z Bruselu

VÍME PRVNÍ Redakce ParlamentníchListů.cz obdržela zajímavou informaci. Na elitním katolickém Arcibis…