Metody zůstávají stejné jako v roce 1968, citoval Kunderu obžalovaný Rath

13.07.2015 14:18

Z díla Milana Kundery i z Haškova Dobrého vojáka Švejka citoval dnes před soudem expolitik David Rath. Vede tak svou závěrečnou řeč, a to v kauze, kde je obžalován z mnohamilionových úplatků. Očekává se, že řeč povede do úterý. Celý proces sledoval i server Lidovky.cz.

Metody zůstávají stejné jako v roce 1968, citoval Kunderu obžalovaný Rath
Foto: Hans Štembera
Popisek: David Rath

„Mám informace o tom, že tento senát je již rozhodnut. Řada jeho členů má známé, leccos se vykecá,“ uvedl v úvodu řeči k soudnímu senátu. Obhajuje se, že nikdy nebylo prokázáno, že přebíral finanční prostředky s vědomím, že jsou za veřejnou soutěž od zástupců soutěžitelů. „Dále nebylo prokázáno, že bych cokoliv činil, či se naopak nějakého jednání zdržel, ve prospěch kohokoliv ze soutěžitelů. Svědky bylo prokázáno, že jsem své pozice hejtmana nezneužil,“ uvedl podle Lidovek.cz Rath. 

Podle Ratha musí být odsouzen kvůli příslušníkům nové justice, například kvůli vrchní státní zástupkyni Lence Bradáčové. Na paškál si však vzal i prezidenta Miloše Zemana, exministryni spravedlnosti Marii Benešovou či europoslance Jiřího Pospíšila. „Tito všichni se k mému případu vyjadřovali bez rozhodnutí soudu,“ řekl exhejtman.

A na pomoc si dokonce vzal spisovatele Milana Kunderu. V momentě, kdy kritizoval uniklé odposlechy do médií, citoval z jeho knihy Nesnesitelná lehkost bytí, konkrétně z pasáže týkající se vysílání odposlechů v rozhlase po invazi sovětských vojsk v roce 1968. Zkonstatoval, že metody zůstávají stejné. Dokonce i od dob vojáka Švejka z Rakouska–Uherska, z něhož citoval vzápětí.

Exhejtman se rovněž vyjádřil ke krabici vína, v níž si údajně měl odnést sedm milionů. „Krabici jsem neotvíral, nenahlížel do ní; jak se do ní dostalo sedm milionů, nevím,“ řekl.

Původní text čtěte ZDE.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: vef

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Uspoříte ročně aspoň 60 tisíc? Raději začněte. Radikálně zdraží energie. Tohle se valí z EU, varuje ekonom

7:19 Uspoříte ročně aspoň 60 tisíc? Raději začněte. Radikálně zdraží energie. Tohle se valí z EU, varuje ekonom

Ekonom Lukáš Kovanda varuje před potenciální ekonomickou katastrofou, která se dotkne každého Čecha.…