Ministr Pelikán a jeho pověstná arogance. A Jiří Pospíšil... Vychází třaskavá kniha o třiceti letech české justice

13. 11. 2020 10:53

Soudcovská unie ČR funguje už 30 let a u příležitosti startu čtvrté dekády své existence nechali soudci veřejnost nahlédnout do zákulisí a ukázali, co zažili za třicet let s různými politiky. Tak třeba s exministry spravedlnosti Robertem Pelikánem za ANO a se stávajícím europoslancem Jiřím Pospíšilem, dnes europoslancem za TOP 09, dříve ministrem spravedlnosti za ODS. Raději se podívejte sami....

Ministr Pelikán a jeho pověstná arogance. A Jiří Pospíšil... Vychází třaskavá kniha o třiceti letech české justice
Foto: Hans Štembera
Popisek: Předseda pražské krajské organizace TOP 09 Jiří Pospíšil
reklama

Soudci se vždy nějak potýkali a stýkali s politiky. Soudcovská unie, která funguje už 30 let, nechala veřejnost nahlédnout do toho, jak taková jednání s politiky probíhají. Pod pokličku nechal veřejnost nahlédnout bývalý justiční novinář Tomáš Němeček, který vyzpovídal politiky, posbíral dobové články z médií a vyzpovídal i bývalé šéfy soudcovské unie. To, co slyšel, poskládal do knihy nazvané „Soudcovská unie České republiky 1990-2020“. O knize informuje server Info.cz.

Bývalý prezident Soudcovské unie a nyní soudce Ústavního soudu Tomáš Lichovník s trpkostí vzpomínal na ministrování Jiřího Pospíšila. „Přemýšlím, jak to diplomaticky zformulovat… Poměrně často jsme zažívali, že nové téma oznámil tiskovou konferencí. A že touto tiskovou konferencí také práce skončila.“

Trpce hleděl na tolik oslavovanou elektronizaci justice. Pospíšil toho prý o elektronizaci justice hodně namluvil, ale systém na to prý nebyl prakticky vůbec připraven. „Z mého pohledu vedli ministerstvo mladíci bez praktických zkušeností, zato se spoustou nápadů, co všechno by se mělo změnit,“ zaznělo také.

Ale nakonec se prý ukázalo, že za Pospíšila ještě nebylo tak zle, protože exministr za ODS, dnes europoslanec za TOP 09, byl prý ochoten se soudci mluvit, naslouchat jim a reagovat na jejich podněty.

„Je třeba říct, že pořád se s ministerstvem dalo jednat, byli otevřeni vůči jiným názorům. Když to srovnám s tím, jak později musela moje nástupkyně Daniela Zemanová jednat s ministrem Robertem Pelikánem, při jeho pověstné aroganci a přehlíživé blahosklonnosti… Jiřímu Pospíšilovi a jeho náměstkům musím přiznat, že i když jsme na sebe občas zvýšili hlas, pokaždé to bylo věcné,“ prozradil Lichovník.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: mp
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Nejsem zvyklý, aby se se mnou takhle mluvilo!“ Klaus přišel k Veselovskému a za čtyři minuty to začalo

10:50 „Nejsem zvyklý, aby se se mnou takhle mluvilo!“ Klaus přišel k Veselovskému a za čtyři minuty to začalo

Exprezident Václav Klaus zavítal do internetové televize DVTV. Jenže rozhovor ještě netrval ani čtyř…