Ministryně Nováková chystá bezpečnostní opatření. Kvůli firmě Huawei

11.02.2019 15:40

Ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) nyní analyzuje rizika, která může představovat používání technologií čínských společností Huawei a ZTE. Bezpečnostní opatření, která bude resort zavádět, ale budou neveřejná. Ministerstvo to dnes uvedlo na dotaz ČTK.

Ministryně Nováková chystá bezpečnostní opatření. Kvůli firmě Huawei
Foto: Hans Štembera
Popisek: Marta Nováková, ministryně průmyslu a obchodu
reklama

„Ve vlastnictví Ministerstva průmyslu a obchodu jsou produkty společností Huawei a ZTE včetně jejich dceřiných společností zastoupeny ve zcela marginálním počtu jednotek kusů, a to ještě jen v podobě mobilních telefonů a USB modemů,“ uvedl mluvčí resortu Milan Řepka.

Před používáním technologií čínských společností Huawei a ZTE varoval loni v prosinci Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB). Hardware a software těchto firem označil za bezpečnostní riziko. Varování se týkalo systémů zařazených do tzv. kritické informační infrastruktury, případně významných informačních systémů.

„MPO má povinnost se touto hrozbou zabývat a zohlednit ji v analýze rizik, kterou v souladu se zákonem o kybernetické bezpečnosti pravidelně provádí. V současné době tuto hrozbu analyzujeme z hlediska rozhodnutí o míře rizika, které plyne z používání dotčených technických prostředků v zavedeném systému řízení bezpečnosti informací na MPO,“ dodal mluvčí. Konkrétní bezpečnostní opatření, která bude MPO zavádět, jsou podle něj z bezpečnostních důvodů neveřejná.

Server iROZHLAS.cz o víkendu uvedl, že Ministerstvo obrany nařídilo odstranit ze služebních telefonů značky Huawei bezpečnostní aplikaci AirWatch, svým pracovníkům proto rozeslalo podrobný manuál. Je to první konkrétní opatření, které ministerstvo provedlo v reakci na varování NÚKIB. Software americké firmy ministerstvo podle registru smluv používá pro zabezpečení přístupu do interního informačního systému armády.

Na základě varování úřadu Generální finanční ředitelství vyřadilo Huawei z veřejné zakázky za půl miliardy korun na vybudování portálu Moje daně. Firma Huawei se proti varování NÚKIB ohradila, vystoupilo proti němu také čínské velvyslanectví.

Huawei napsala NÚKIB dopis, ve kterém požaduje upravit nebo zrušit varování před jejími technologiemi. Je připravena bránit se soudně i prostřednictvím mezinárodní arbitráže. Odpověď požaduje do 14. února.

 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: mp
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Přijďte si pro mě zas, klidně mě zavřete.“ Hospodský vyhlásil válku vládě. Má otevřeno. A potáhne to výš

12:25 „Přijďte si pro mě zas, klidně mě zavřete.“ Hospodský vyhlásil válku vládě. Má otevřeno. A potáhne to výš

Navzdory vládním protiepidemických opatřením majitel pražské restaurace Šeberák v Kunraticích otevře…