Musíme škrtat, hlásí ministři. Ale ne odměny úředníků... Prvenství má náměstek u Jurečky: 726 tisíc

10.02.2023 15:44

Vláda chce šetřit, ne však na odměnách státních úředníků na některých ministerstvech, jak vyplývá z dat od iROZHLAS.cz. Velké škrty proběhly na ministerstvu spravedlnosti i zahraničí, kde se průměrné výše odměn náměstků za rok 2022 oproti předchozímu roku snížily o více než polovinu. Na ministerstvu práce a sociálních věcí, financí či dopravy však ještě rostly. Nejvyšší bonus 726 000 Kč získal právě úředník MPSV, přesný důvod odměny nebyl uveden.

Musíme škrtat, hlásí ministři. Ale ne odměny úředníků... Prvenství má náměstek u Jurečky: 726 tisíc
Foto: Screen FB KDU-ČSL
Popisek: Marian Jurečka na sjezdu KDU-ČSL

„Budeme muset škrtat, to víme všichni ministři. Musíme hledat úspory, zadání jsme si řekli těsně před Vánoci. Jako výchozí rozpočet chceme brát rok 2020,“ prohlásil už v lednu Marian Jurečka, český ministr práce a sociálních věcí za KDU-ČSL, v pořadu Nový den na CNN Prima NEWS. Škrty nicméně na jeho ministerstvu nenastaly, minimálně ne ve výši odměn. Ředitelé na Ministerstvu práce a sociálních věcí dostali na odměnách v průměru 249 438 korun, oproti roku 2021, kdy to bylo v průměru 225 745 korun, si tak polepšili. Odměny náměstků se tento rok sice snížily, přesto nejvyšší odměna činila 726 tisíc korun a byla tak nejvyšší odměnou úředníka v České republice za rok 2022. Za co přesně byla odměna získaná, ministerstvo neuvedlo. „Odměny byly vypláceny za plnění mimořádných a zvlášť významných služebních a pracovních úkolů, které tito zaměstnanci plnili v oblasti jejich pracovního/služebního zařazení, a to v souvislosti s přípravou, zpracováním a realizací opatření spojených s vývojem situace v oblastech působnosti ministerstva, které bylo často potřeba uplatnit ve velmi krátkém čase,“ stojí v materiálech od MPSV.

Tisková mluvčí Jurečky Eva Davidová pro server iROZHLAS.cz poukázala, za co byl daný ředitel odměněn: „Šlo mimo jiné o digitální žádost o dvě nové dávky – humanitární dávku a solidární příspěvek, přičemž nové on-line rozhraní žádostí je intenzivně využíváno i v souvislosti s dalšími dávkami a příspěvky, kde jsme představili z hlediska IT řešení náročné, ale uživatelsky mnohem přívětivější interaktivní on-line formuláře a podání žádosti tak lze plně odbavit z domova. Klíčová je celková restrukturalizace digitálního prostředí resortu, která přináší revoluční změny v oblasti práce s klientem. I za tento typ záležitostí je zmíněný vrchní ředitel přímo zodpovědný.“

Anketa

Je správné uvažovat o tom, že čtyřicátníci půjdou do důchodu v 68 letech?

11%
86%
hlasovalo: 21723 lidí
Vágní zdůvodnění bonusů poskytlo i Ministerstvo dopravy, kde byli úředníci ceněni za rok 2022 nejvíce. Průměrná výše odměn náměstků za rok 2022 zde byla 436 668 Kč, nejvyšší odměna činila 500 000 Kč. Průměr odměn u ředitelů byl 316 844 – s nejvyšší odměnou 425 944 Kč, odměny tak za rok ještě vzrostly, a to o necelých více než 37 tisíc. Spolu s uvedenými částkami poskytlo ministerstvo univerzální prohlášení týkající se všech zaměstnanců: „Odměny byly přiznány za úspěšné splnění mimořádných a zvlášť významných úkolů v oblasti působnosti představených a rovněž za plnění úkolů spojených s přípravou, zabezpečením a průběhem předsednictví České republiky v Radě EU.“

„Ministerstvo dopravy dlouhodobě považuje za efektivní a motivační odměňovat plnění mimořádných úkolů prostřednictvím odměn, a proto je nezbytné mít na tyto účely vyhrazenu dostatečnou část platových prostředků,“ uvedl mluvčí resortu František Jemelka pro iROZHLAS.cz. Průměrné odměny by podle něj byly nižší, pokud by se větší část prostředků věnovala osobním příplatkům zaměstnanců. Ti v uplynulém roce čelili i mimořádným výzvám v podobě války na Ukrajině, uprchlické vlny, dopadům koronavirové krize nebo i energetické krize. „Dosažené výsledky jsou v odborných kruzích ceněny,“ říká Jemelka.

Na Ministerstvu financí pod vedením Zbyňka Stajnury za ODS odměny také rostly. V roce 2021 v průměru odměny ředitelů byly 225 600 korun, za rok 2022 234 947 korun. Nejvyšší odměna jedné z úřednic 410 tisíc byla nicméně vysvětlena lépe. V odůvodnění stojí, že zaměstnankyně koordinovala prvotní práce na přípravě právní úpravy mezinárodních sankcí v souvislosti s ruskou invazí na Ukrajinu. Významně se podílela i na strategii obhajoby v arbitrážních sporech vedených investory s Českou republikou.

Na zbylých ministerstvech se již šetřilo více, největší škrty na odměnách pak ukázalo Ministerstvo zahraničí s ministrem Janem Lipavským a Ministerstvo spravedlnosti v čele s Pavlem Blažkem. Na Ministerstvu spravedlnosti byla nejvyšší vyplacenou odměnou částka 217 tisíc, průměr byl 172 333 korun u náměstků a 138 227 korun u ředitelů. U ředitelů Ministerstva zahraničí činily bonusy v průměru 33 965 Kč, z roku 2021 to byl tak škrt o více než polovinu. Nejvyšší odměnou náměstka na Ministerstvu zahraničí bylo 90 tisíc.

 

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: luk

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat
Ing. Martin Kolovratník byl položen dotaz

Za volantem od 17

Dobrý den, prý má být možné řídit již od 17,ale pod dohledem. Tím dohledem se myslí kdo? Musímát taková osoba řidičák? A když se ěco stane,ponese daná osoba odpovědnost nebo jak to bude? A od kdy tut možnost zavedete?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Uživateli nejlépe hodnocený příspěvek

jurečko, nestydíš se?, Uživatel se přihlásil ke kodexu Dobré Diskusedanusa , 10.02.2023 19:18:41
co ten úředník udělal tak úžasného? dokázal pracovat 25 hodin denně 7 dní v týdnu? v každé soukromé firmě se u postů náměstek. a podobně přesčasy neřeší, zrovna tak udělat něco navíc... proto má ten dotyčný vysoký plat a pak má podíl na zisku, není zisk, není bonus... jurečko, aspoň u toho nemlaskej, blbě to vypadá

| 7 | 0

Další články z rubriky

Rusofilové ve střední Evropě... Velký průzkum zjistil hodně drsná čísla

20:04 Rusofilové ve střední Evropě... Velký průzkum zjistil hodně drsná čísla

Slovensko je podle obsáhlého mezinárodního průzkumu slovenského think-tanku Globsec nejvíce nakloněn…