Na Erdogana chodí jedna stížnost za druhou. Německý novinář kvůli němu musel utéci zpět domů

22.03.2016 20:45 | Zprávy
autor: pro

Celé tři roky působil korespondent německého týdeníku Spiegel Hasnain Kazim v Turecku. Nyní byl však přinucen zemi opustit, protože se stal pro autokratický režim prezidenta Erdogana „nepohodlným“. Jak Kazim říká, mnoho tureckých žurnalistů stihl mnohem horší osud, protože byli pro své kritické názory uvězněni.

Na Erdogana chodí jedna stížnost za druhou. Německý novinář kvůli němu musel utéci zpět domů
Foto: Archiv
Popisek: Turecký prezident Recep Erdogan

Turecké úřady odmítaly od počátku roku udělit Kazimovi novinářskou akreditaci, bez které nemohl vykonávat svoji práci a v prvé řadě ani získat povolení k pobytu. Jak Kazim uvádí, akreditace se obvykle schvalují na přelomu roku, ale letos museli němečtí novináři čekat neobvykle dlouho. Navzdory tomu, že turecký premiér Ahmet Davutoglu opakovaně ujišťoval kancléřku Angelu Merkelovou, že bude vše promptně vyřízeno. „Oficiálně moje žádost nebyla odmítnuta, ale nikdy se mi nedostalo žádného vysvětlení, z jakého důvodu nemohu akreditaci získat.“

Kazim byl nakonec německými úřady vyzván, aby raději Turecko opustil. V opačném případě by mohly turecké úřady eskalovat situaci a přikročit vůči jeho osobě k dalším restrikcím. Na letiště jej proto i s celou jeho rodinou doprovodil německý diplomat. „Státní zástupci kritičtí k Erdoganově režimu mi sdělili, že bych mohl být údajně obviněn s podpory teroristické organizace nebo urážky prezidenta,“ uvádí Kazim, kterého by dle jeho slov před třemi lety ani v nejhorším snu nenapadlo, že bude muset Turecko tímto způsobem opustit.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Ing. Michael Canov byl položen dotaz

Soudy

Jak je možné, že když se na soud obrátí prezident je rozhodnuto za 2dny! a v případě obyčejných smrtelníků jako my by soudy za dva dny nerozhodly absolutně o ničem, zřejmě by ani soudci neotevřeli spis a naopak se vlečou i roky? To mi nepřijde vůbec spravedlivé. Jak se říká, když nejde o život o nic...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Tajemný Zeman: Přečtěte si pravdu o „jednom řediteli tajné služby“

11:25 Tajemný Zeman: Přečtěte si pravdu o „jednom řediteli tajné služby“

Bývalý prezident Miloš Zeman s nakladatelstvím Olympia připravil reedici knihy Jak jsem se (ne)mýlil…