Ne, Babiši, jste ve střetu zájmů. EU ostřeluje Česko

12.11.2020 12:43

Evropská komise i nadále sveřepě trvá na tom, že premiér Andrej Babiš (ANO) stále ovládá holding Agrofert, čímž porušuje evropskou i českou legislativu. Vyplývá to z klíčového rozboru Evropské komise ke střetu zájmů, jenž nyní po roce dorazil do Česka. Píše o tom iRozhlas.cz.

Ne, Babiši, jste ve střetu zájmů. EU ostřeluje Česko
Foto: Repro Facebook
Popisek: Andrej Babiš ve svátek promlouvá k národu

Evropská komise podle všeho nyní požaduje kontrolu dalších dosud neprověřených projektů koncernu, protože Česko má podle auditorů v předcházení střetu zájmů závažné nedostatky. V dopise, kde Evropská komise shrnuje své dosavadní závěry auditního šetření, doslova kritizuje, že Česko konfliktní situaci příliš neřeší. "Pan Babiš ovládá společnosti ze skupiny Agrofert," píše se ve shrnujícím dopise. 

Anketa

Je v České republice zbytečně moc restaurací?

80%
20%
hlasovalo: 13059 lidí

Komise jej zaslala ministerstvu pro místní rozvoj 22. října. Jde o osm stran, které navazují na auditní šetření. Dokument má dohromady 198 stran příloh, jež podrobně rozebírají odhalená pochybení. 

Premiér Babiš však dlouhodobě trvá na tom, že Agrofert neovládá ani neřídí. "Dlouhodobě a opakovaně tvrdím, že střet zájmů nemám a kvůli údajnému střetu zájmů nebude Česká republika vracet žádné peníze," nechal se slyšet. S tím však úplně komise nesouhlasí, neboť v dokumentu uvádí, že veškerá unijní podpora, kterou tuzemské úřady Agrofertu za poslední tři roky přikleply, byla přidělena neoprávněně.

Například podle bývalého eurokomisaře pro rozpočet Günthera Oettingera by měl Babiš Agrofert vložit do takzvaného slepého fondu. Ten však v Česku není možný. Další Oettingerovou radou, které Babišovi dal již v roce 2018, bylo, aby přestal pobírat dotace či odstoupil z čela vládní rady pro eurofondy.

 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: vef

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Peterková je v nemocnici. Ohlašovatel hoaxů vypustil totální zlo: Copak, Jani. Že nejsi u flákance? Perník, chlast, co

13:35 Peterková je v nemocnici. Ohlašovatel hoaxů vypustil totální zlo: Copak, Jani. Že nejsi u flákance? Perník, chlast, co

Analytik Roman Máca z neziskovky Institut pro politiku a společnost se vysmívá bývalé reportérce TV …