Neodepisujte ODS, píše Jan Zahradil. A přidává důvody

10.12.2013 12:13

Poslanec Evropského parlamentu za ODS Jan Zahradil rozhodně neodepisuje svoji vlastní stranu. Přiznává sice, že je v krizi, ale podle něj se zezdola obměňuje či obživuje a je to velký příslib do budoucna. Zahradil pro LN také zformuloval, jak by ODS měla pokračovat, aby získala zpět své voliče a respekt na domácí půdě. V rámci EU si podle něj ODS stojí velice dobře.

Neodepisujte ODS, píše Jan Zahradil. A přidává důvody
Foto: Hans Štembera
Popisek: Jan Zahradil

„Že se ODS nachází v nejhlubší krizi za celou dobu své existence, bylo již napsáno i řečeno mnohokrát. Ti, kdo tuto rozhodující politickou sílu posledních více než dvaceti let nemají v lásce, by se přesto neměli radovat, ani nás předčasně odepisovat,“ napsal Zahradil. Podle něj každému demokratovi mělo být jasné, že vyprofilovanou liberálně-konzervativní stranu potřebuje každý politický systém.

Zahradil ovšem pozoruje a všímá si procesů v ODS, které podle něj slibují dobrou budoucnost. „Jednak je zjevné, že v ODS se po volbách dalo do pohybu cosi, co slibuje naději do budoucna. A tento pohyb není někým uměle ordinován, jde zezdola, od členské základny, která je koneckonců tím nejcennějším `majetkem` ODS. Lidé, kteří věnovali z dobré vůle této politické straně spoustu vlastního času a energie, nemají teď chuť jen tak zahodit kus vlastního života,“ napsal do rubriky názory v LN Zahradil.

Celý článek Jana Zahradila ZDE

Jan Zahradil shrnul zásadní principy

„Za prvé, nepišme nové programy, to nás nezachrání, máme jich už dost, a kvalitních. Raději přesvědčme voliče, že jsme své programy schopni dodržet, když už to jednou slíbíme,“ řekl mimo jiné Zahradil.

„Za druhé, skončeme už jednou provždy s `politickými podnikateli`. Na všech úrovních nás musí reprezentovat slušní lidé s dobrou pověstí, kteří budou pro voliče zárukou důvěryhodnosti,“ zdůrazňuje dlouholetý politik ODS starou pravdu. „Dobrá pověst je pro politika jedinečný sociální kapitál, který se těžko získává, nedá se koupit, ale lze o něj snadno přijít. Politika je ale v tomto nemilosrdná, je třeba s tím počítat,“doplňuje.
 
Podle Jana Zahradila ODS v minulosti zaujímala „zákopovou mentalitu“, která prý ODS leckdy vymezovala proti všemu a všem. Tu by ODS měla podle Zahradila opustit. „Neznamená to slevovat z principů. Ano, stůjme si za svým – ale bez nepříjemné pověsti věčně do všech stran naježené partaje. Umění pozitivní komunikace není žádná slabost, je to v dnešním světě dovednost nezbytná k úspěchu.“

ODS se těší v Evropě většímu respektu než doma

Jan Zahradil tak shrnul v LN tři oblasti důležité pro další vývoj ODS, které snad povedou k novému začátku na domácí scéně. Zahradil se ještě věnuje úspěchům ODS v rámci EU. „Zatímco na domácí scéně procházela v posledních letech ODS bolestivou krizí, bylo to pro ni paradoxně doposud to nejúspěšnější období, pokud šlo o schopnost prosadit se v mezinárodním prostředí a formulovat samostatnou evropskou politiku. Značka ODS se dnes těší mnohem většímu respektu v Evropě než doma.“

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: dkr

PhDr. Ivan Bartoš, Ph.D. byl položen dotaz

boj s dezinformacemi

Dobrý den, proč se podle vás šíří dezinformace? Není to náhodou proto, že vy politici špatně komunikujete? Ostatně na špatnou komunikaci této vlády poukazují mnozí. A jak přesně s nimi chcete bojovat? Budete odsuzovat všechny názory, které se neslučují s těmi vašemi? To totiž teď děláte. A ještě je...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Babiš: „Konečná a ten Turek.“ „Máme plán. Ukážeme ho.“

8:47 Babiš: „Konečná a ten Turek.“ „Máme plán. Ukážeme ho.“

Konečná a Filip Turek, s nimi se dá alespoň bavit, řekl na předvolební akci lídr ANO Andrej Babiš. H…