Novinář Kmenta bude platit. Předvolali ho na úřad k vysvětlení a on nedorazil

05.06.2019 19:46

Novinář Jaroslav Kmenta musí uhradit pořádkovou pokutu za to, že se nedostavil k podání vysvětlení na Úřad pro zahraniční styky a informace. Rozhodl o tom dnes Ústavní soud, který zamítl jeho stížnost na udělení pokuty Vrchním soudem v Praze.

Novinář Kmenta bude platit. Předvolali ho na úřad k vysvětlení a on nedorazil
Foto: Hans Štembera
Popisek: Vchod do budovy Ústavního soudu

Kmenta byl podle serveru Novinky.cz vyzván k vysvětlení svého článku Tajné operace Andreje B. v magazínu Reportér. V článku se věnoval krokům českého premiéra Andreje Babiše v oblasti bezpečnostních složek a rozvědky, tedy i ÚZSI.  

Za opakované omluvy a nepodání vysvětlení mu byla uložena pokuta 20 000 korun. „Pokuta byla odůvodněna tím, že stěžovatel opakovaně bez dostatečné omluvy nevyhověl výzvě policejního orgánu, přičemž v druhém případě reagoval urážlivě, a v důsledku tohoto jednání došlo dvakrát ke zmaření úkonů trestního řízení,” stojí ve zprávě ÚS.

Ústavní soudce David Uhlíř se ale Kmenty i zastal a kvitoval, že Vrchní soud v Praze snížil pokutu na 3000 korun. Původní pokutu označil jako „neadekvátní a neproporcionální“ a výše pokuty by podle něj mohla „vyvolávat dojem, že s novináři je zacházeno přísněji než s jinými osobami,“ což by mohlo narušovat svobodu médií.

 „Pokud by vrchní soud výši pokuty nemoderoval, musel by Ústavní soud ústavní stížnosti vyhovět a vyslovit, že došlo k porušení stěžovatelových ústavně zaručených základních práv a svobod. Takto došlo pouze k jejich zásahu, který lze ještě s ohledem na výše uvedené z ústavního hlediska výjimečně připustit,” uzavřel Uhlíř.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: jma

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

V Bruselu má Babiš choromyslnou přezdívku. Do očí mu to nikdy nikdo neřekl. Zaskočila i nás

11:12 V Bruselu má Babiš choromyslnou přezdívku. Do očí mu to nikdy nikdo neřekl. Zaskočila i nás

Andrej Babiš je významný podnikatel, který neustále hledí do mobilu. Jeho výkon je abnormální i na e…