Novinářka Petra Procházková nad zprávou německé rozvědky: Letadlo nad Ukrajinou sestřelili separatisté. Beztak to všichni tušili, i Kreml

21.10.2014 11:16

Německá rozvědka, které si prý hluboce váží i Vladimir Putin, zveřejnila svou verzi sestřelení malajsijského letadla nad východní Ukrajinou. Kyjev tím rozčílila, byť podle novinářky Petry Procházkové by měl být spíše rád. Německé tajné služby totiž ukazují na separatisty z východu země, ale k nelibosti Kyjeva nepodporuje jeho verzi, že protiletadlový systém dodal se zrádným záměrem Kreml.

Novinářka Petra Procházková nad zprávou německé rozvědky: Letadlo nad Ukrajinou sestřelili separatisté. Beztak to všichni tušili, i Kreml
Foto: tan
Popisek: Trosky malajského letadla na Ukrajině

„I pečliví a důslední Němci stvrdili, že smrt skoro tří set cestujících nemá na svědomí ukrajinská strana, ale proruští separatisté. Ostatně si to od počátku všichni, kromě ruských novinářů, mysleli,“ píše Procházková. Podle ní totéž určitě věděli i ruští politici, protože ti o akcích v této lokalitě obvykle věděli ještě dříve, než k nim vůbec došlo.

Ze zprávy prý vyplývá, že se jednalo o tragický omyl a lehkomyslnost rebelů z východu země, kteří si mysleli, že jim s Moskvou za zády projde cokoliv. Ukrajinskou vládu však nadzvihlo, že zpráva nepotvrzuje jejich verzi, že rakety přivezli přes hranice Rusové se zrádným záměrem zabít stovky lidí v civilním letadle a pak to hodit na Ukrajince.

Na Kyjev podle zprávy také padá část viny - kdyby měl přehled o svých zbraních a dění na vlastním území, nemuselo k tragédii dojít. Podle Procházkové zpráva ukazuje, že na ukrajinské straně je třeba obdivovat nadšení vojáků a dobrovolníků, mnohem horší je to ale s velitelskými schopnostmi jejich šéfů.

To však Procházková vysvětluje neblahým dědictvím z éry prezidenta Janukovyče. Ten prý armádu nenáviděl, a proto ji zanedbával, neboť neplánoval žádnou konfrontaci s cizí zemí. Peníze i veškeré síly raději investoval do boje s vnitřním nepřítelem. A výsledky tohoto jeho zájmu jsme prý mohli vidět před rokem na kyjevském Majdanu.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: jav

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Pirát Michálek plivnul na Volného. Ale sklidil posměch – plete se mu historie

18:40 Pirát Michálek plivnul na Volného. Ale sklidil posměch – plete se mu historie

Poslanec Lubomír Volný znovu řádil ve Sněmovně. Rval se za kandidátku Volného bloku Lipovskou. Musel…