Noviny píší, proč Ivo Rittig volal Nagyové. Jde o ta nejvyšší místa

17.02.2014 6:54

Policejní odposlechy z takzvané kauzy Nagyová naznačují, že se čerstvě obviněný lobbista Ivo Rittig dopředu obával jmenování Lenky Bradáčové vrchní státní zástupkyní v Praze. V létě 2012 se tomu podle zjištění MF Dnes pokoušel zabránit.

Noviny píší, proč Ivo Rittig volal Nagyové. Jde o ta nejvyšší místa
Foto: Hans Štembera
Popisek: V souvislosti s kauzou Nagyová proběhl v Praze policejní zásah ve vile Ivo Rittiga

Anketa

Jste spokojeni s prací Bradáčové a Ištvana?

90%
10%
hlasovalo: 13761 lidí

„Ano, je to jeden z poznatků, s nimiž pracujeme," potvrdil deníku MF Dnes šéf protimafiánského útvaru Robert Šlachta. Rittig nicméně neuspěl, Lenka Bradáčová nový post zaujala a její lidé lobbistu ve čtvrtek zatkli a obvinili z praní špinavých peněz v kauze jízdenek pro pražský dopravní podnik.

Tento příběh začal podle deníku před dvěma lety, kdy soud vrátil do funkce odvolaného vrchního státního zástupce v Praze Vlastimila Rampulu a jeho náměstka Libora Grygárka. Ve vztahové analýze spisu Nagyová se uvádí, že už tehdy se Rittig o situaci zajímal, údajně byl s Rampulou i Grygárkem v kontaktu. A oba tito muži zase s Janou Nagyovou, tehdy vrchní ředitelkou kabinetu premiéra Petra Nečase.

Fotogalerie: - Co se děje v LESe

Ustavující sněm Liberálně ekologické strany (LES) ...
Národní technická knihovna
Ustavující sněm Liberálně ekologické strany (LES) ...
Textař Michal Horáček
Ustavující sněm Liberálně ekologické strany (LES) ...
Martin Bursík, předseda LES

Jiřího Pospíšila možná stálo navržení Bradáčové post ministra

Rampula a Grygárek nakonec ale museli skončit. Tehdejší ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil hodlal do čela vrchního státního zastupitelství dosadit Bradáčovou. Její jmenování ale podepsat nestihl, protože premiér Nečas podal návrh na jeho odvolání. Mnozí tehdy nevěřili, že za odvoláním Pospíšila stojí „manažerské nezvládnutí resortu", jak znělo oficiální odůvodnění.

„Zdá se, že bitva o nezávislá státní zastupitelství je dočasně prohraná," cituje MF Dnes slova šéfa TOP 09 Karla Schwarzenberga. Z policejního spisu vyplývá, že Nečasovi kritici měli zřejmě pravdu. Tehdy se prý rozjela čilá komunikace mezi Rittigem a Nagyovou, dnes manželkou premiéra Nečase. Spolu s náměstkem ministra spravedlnosti Danielem Volákem prý konzultovali, jak jmenování Bradáčové překazit. „Ano, vím to, jelikož jsem byla policií na tuto skutečnost dotazována," uvedla pro MF Dnes Lenka Bradáčová. Volák vyjádření odmítl.

Nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman však na jmenování Bradáčové trval a Pospíšilův nástupce Pavel Blažek ji do funkce nakonec jmenoval. Hned po nástupu na vrchní státní zastupitelství obvinili lidé od Bradáčové několik vlivných postav. Došlo i na Rittiga a jeho právníky. Podle obvinění prý vyváděli peníze z pražského dopravního podniku. „Policie zahájila trestní stíhání čtyř osob, a to pro zločin legalizace výnosů z trestné činnosti," uvedla Bradáčová.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: adr

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Šichtařová odsoudila „sluníčkovou“ ČT. Udeřila i kvůli „kvokající potrefené domovnici“

7:28 Šichtařová odsoudila „sluníčkovou“ ČT. Udeřila i kvůli „kvokající potrefené domovnici“

„Veřejnoprávní média zaspala dobu,“ myslí si ekonomka Markéta Šichtařová. Povede pokles důvěry v tra…