ODS zvolila nové vedení klubu, Marek Benda zůstává

04.02.2026 20:10 | Reportáž

ODS si vybrala nové vedení poslaneckého klubu. V jeho čele zůstávají Marek Benda a Eva Decroix, doplnila je pětice řadových místopředsedů.

ODS zvolila nové vedení klubu, Marek Benda zůstává
Foto: Jakub Vosáhlo
Popisek: Nové vedení poslaneckého klubu ODS

Informaci, že ODS pořádá v tiskovém centru Poslanecké sněmovny ve středu odpoledne zvláštní konferenci k představení nového vedení poslaneckého klubu, někteří pochopili tak, že z čela frakce odchází Marek Benda, považovaný za „nesmrtelného“ předsedu klubu.

Služebně nejstarší poslanec, poprvé zvolený už v roce 1990, je považován za chodící paměť Sněmovny. Funkci předsedy klubu poprvé vykonával od roku 2012, pak byl místopředsedou, když v opozici klub řídil Zbyněk Stanjura, ale byl stále považován za velmi vlivného poslance. Předsedou se znovu stal v roce 2021.

Ještě v úterý jej z novinářské galerie bylo možné pozorovat na tradičním postu před první řadou lavic, jak kontroluje dění. V posledních dnech ale zaznívaly informace, že i v klubu ODS sílí poptávka po novém vedení, které by reflektovalo liberálnější směřování Kupkova vedení. Za favoritku na případnou nástupkyni byla považována Eva Decroix, která v posledních dnech zaujala svým označením stran současné koalice za svoloč, kvůli čemuž klub ANO chtěl přestat komunikovat s ODS. Bývalá ministryně spravedlnosti se následně omluvila.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Čí je to vina?

Tvrdíte, že jinde financování veřejnoprávních médií funguje, díky vysoké politické kultuře. Proč není možná i u nás? Je pravda, že kdo víc sleduje jak spolu jednáte, je to děs a zlepšení nepřispíváte ani jedna strana. A jestli projde ta změna financování, jako že as projde. Co budete dělat dál? Proč...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Chcíplá stávka. Vyrazí do boje za ČT kádry od Jourové?

17:50 Chcíplá stávka. Vyrazí do boje za ČT kádry od Jourové?

ROZJEZD ZDEŇKA ZBOŘILA „Umrněné“. Letošní protesty za Českou televizi jsou podle Zdeňka Zbořila, pam…