Okamura zahájil česko-afghánské obchodní a investiční fórum

15.06.2021 15:02 | Ze sítí

Tomio Okamura za přítomnosti afghánských ministrů zahájil v Praze česko-afghánské obchodní a investiční fórum. Hlavním cílem je podpora exportu českých firem a také stabilizace situace v Afghánistánu. „Abychom snížili migraci z této země do Evropy, jelikož pakliže tam bude mír, bezpečí a stabilita, tak budou mít méně důvodů odcházet jinam,“ doplnil Tomio Okamura na Facebooku.

Okamura zahájil česko-afghánské obchodní a investiční fórum
Foto: FOTO: Partie Terezie Tománkové na CNN Prima NEWS
Popisek: Tomio Okamura v pořadu Partie Terezie Tománkové.

„Afghánistán je pro mnoho z nás velmi vzdálená země, ale pro nás Čechy a Moraváky je vzdálená jen zeměpisně, jelikož naše srdce jsou historicky u sebe. Mnoho Afghánců v bývalém Československu studovalo. A někteří z nich, jako náš přítel a spoluzakladatel naší česko-slovensko-afghánské obchodní komory inženýr Fawad Nadri u nás dokonce zůstal, založil tu rodinu a pro svou zemi pracuje odsud. Také mnoho Čechoslováků v minulých letech v Afghánistánu pracovalo, a pomáhalo s obnovou země. Naše země, Afghánistán i Česká republika, si mohou vzájemně skutečně být velmi užitečné. Jakkoli je dnes Afghánistán země z části postižená letitými válkami, je to současně země velmi bohatá. Bohatá na schopné a pracovité lidi, je to země bohatá také na suroviny a má obrovský potenciál. A pokud se zde podaří nastolit mír, pak je to země, před kterou je skvělá úspěšná budoucnost. A pro české firmy je to samozřejmě také velká příležitost podílet se na budování afghánské prosperity,“ hovořil Okamura. 
 

Tomio Okamura

  • SPD
  • Předseda hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD)
  • místopředseda PS PČR
 
Podle předsedy SPD je také důležité, abychom vzájemnou spolupráci nesměřovali jen ekonomicky a materiálně. Velkým problémem jsou podle něj teroristé, kteří mají základny v Pákistánu, kde se vyzbrojují a odtud utočí. 
 

Anketa

Je korektní, jak Andrej Babiš nadává Pirátům kvůli migraci?

97%
2%
hlasovalo: 25063 lidí
„Naše vláda by měla tlačit jak na spojence v NATO, tak na Brusel, a také na Američany, aby přestali podporovat pakistánskou vládu do doby, kdy udělá pořádek na svém území. Mír a bezpečí jsou skutečně základem pro obnovu země. Když se nám podaří stabilizovat situaci v Afghánistánu, tak to bude mít pozitivní vliv také na problém migrace, jelikož čím lépe se bude lidem v Afghánistánu žít, tím méně budou mít důvodů odcházet jinam. Je to také jeden z důvodů, proč se od počátku v česko-afghánských vztazích angažuji,“ vysvětluje. 
 
Úvodem fóra zmínil témata, která jsou víceméně státní záležitost. „Mluvili jsme o Afgháncích, kteří zde studovali, a myslím, že v tomto ohledu bychom také měli pokračovat. Afghánistán potřebuje lékaře, učitele, inženýry a my, tedy naše vláda, náš stát, bychom měli v této oblasti afghánské vládě nabídnout studium pro talentované Afghánce, samozřejmě s tím, že podmínkou bude, aby se po studiu vrátili do své vlasti a svou prací své zemi studium oplatili,“ vyzval Okamura.
 
Vojáci NATO ze země odcházejí, ale podle názoru předsedy SPD by naši experti mohli pomáhat afghánské armádě a policii s výcvikem afghánských bezpečnostních sil. „Byť nepochybuji, že jsou na velmi vysoké úrovni,“ dodal na závěr Okamura. 
 
 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Barbora Richterová

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Neziskovka očkuje: Vy se bojíte? Dezinformace. Nikdo tu neumře, jen pár lidí omdlelo

6:11 Neziskovka očkuje: Vy se bojíte? Dezinformace. Nikdo tu neumře, jen pár lidí omdlelo

Už týden funguje v prostorách Janáčkova divadla v Brně očkovací centrum nevládní organizace Podané r…