Ombudsmanka Šabatová se nechce nechat ignorovat. Její předchůdci to prý balili dřív, než bylo nutné

23.02.2014 13:46

Veřejná ochránkyně práv Anna Šabatová, ustavená do své funkce sněmovnou 14. února, se zdá překypovat energií. „Někdy mám dojem, že se mí předchůdci smířili s neúspěchem a s nečinností sněmovny trochu dříve, než bylo nutné,“ říká. Podle ní její předchůdce Pavel Varvařovský, který odstoupil formálně z osobních důvodů ke konci loňského roku, komunikoval s aktivními politiky - ministry trochu méně, než mohl. Anna Šabatová sama hodlá klást větší důraz na osobní jednání, když se formální korespondence ukáže neúčinnou.

Ombudsmanka Šabatová se nechce nechat ignorovat. Její předchůdci to prý balili dřív, než bylo nutné
Foto: Hans Štembera
Popisek: Anna Šabatová
reklama

Ochránkyně práv byla hlavním hostem nedělních Otázek Václava Moravce ve vysílání veřejnoprání České televize. Jedním z největších nedodělků, které zjistila při převzetí svého úřadu, je podle Anny Šabatové dlohodobě neřešená problematika bydlení pro chudé. „Neexistuje evropská země, s neradostnou výjimkou České republiky, která nemá zákon o sociálním bydlení,“ říká ochránkyně Šabatová. „Pokud se chceme nazývat demokratickým, právním a sociálním státem, musíme mít zákon o sociálním bydlení,“ apeluje. Za další prvořadé úkoly označila přijetí zákona o státní službě a bezplatnou právní pomoc.

Přes neúspěchy úřadu, kvůli nimž zřejmě rezignoval její předchůdce, Anna Šabatová vidí, že někdy se situace hne, i když někdy i mimo zásluhy ochránce. „Například příchodem nové politické garnitury," uvedla.

Nová vláda slibuje brzké přijetí zákona o státní službě, což je nakonec i cílem nové ochránkyně práv. Zlepšení fungování státní správy je důležité podle Anny Šabatové ve všech ohledech. „Čím lepší je fungování státní správy, tím úspěšnější může být také ombudsman,“ domnívá se.

Koaliční vláda Bohuslava Sobotky má i lidská práva jako jednu ze svých priorit, připomněl moderátor Václav Moravec. Měla by být nově posílená pozice ombudsmana, o níž se nyní hovoří, zakotvena v Ústavě? Podle Anny Šabatové by uvedení úřadu ochránce práv přímo v Ústavě bylo čistším řešením, není však bezpodmínečně nutné. „Například posílení pravomocí ochránce, aby mohl dávat k Ústavnímu soudu podněty k rušení protiústavních zákonů a jejich částí, lze zajistit pouhým doplněním zákona o Ústavním soudu," soudí ochránkyně.

„Přehlídka zbytečné práce“

Podle Václava Moravce může snaha veřejných ochránců práv připomínat přehlídku zbytečné práce. Například jen za rok 2012 předal úřad sněmovně dvanáct návrhů na nápravy chyb a nedostatků v zákonech; všechny ovšem spadly či byly smeteny pod stůl.

To se týká i bydlení pro chudé. Byla sice předložena nová koncepce Ministerstva práce a sociálních věcí, podle Anny Šabatové však byla nedostatečná a jen vylepšovala současný neudržitelný systém ubytoven. Je potřeba vypracovat samostatný a podrobný zákon o sociálním bydlení," míní ochránkyně práv. Ten by měl ukládat povinnosti obcím, k nimž by měla směřovat státní pomoc. „Priorita by to měla být – vlády,“ dodává s tím, že „ombudsman zákony nepřipravuje“.

Na víza mají nárok, nemohli si však o ně zažádat

Počítačový systém v místech konzulárních úřadů mimo země EU, který má umožnit registraci nutnou k možnosti zažádat o víza, nefungoval. Tím pádem nebylo možné pro žadatele si o vízum zažádat. Přitom v některých případech, kvůli vstřícné politice EU, jsou některá víza nároková – například pro studenty a nebo pro rodinné příslušníky cizozemců usazených ve státech unie. Proto podal předchůdce Anny Šabatové žalobu k Evropské komisi na naši republiku.

„Stížnosti chodit přestaly, takže je možné, že systém již funguje," uvedla ochránkyně práv v pořadu. Nicméně nehodlá žalobu stahovat. O jejím osudu tak rozhodne Evropská komise.

Žádný ostrý spor, jen nedorozumění

Anna Šabatová mírnila svár, který sdělovací prostředky rozvířily okolo výměny názorů mezi ní coby veřejnou ochránkyní práv a jejím zástupcem (a neúspěšným kandidátem na ombudsmana) Stanislavem Křečkem. K té došlo v uplynulém týdnu, kvůli Křečkovu vyjádření ohledně legitimity obrany řádně zvolené politické reprezentace na Ukrajině. „Já bych to nenazvala ostrý spor, spíše nedorozumění,“ mírnila emotivní dotaz moderátora.

„Jsme tam velice krátce, nenastavili jsme si pravidla,“ omlouvala vzájemnou výměnu názorů přes sdělovací prostředky. Ta podle ní nebyla šťastná, ale vzhledem k postupu událostí se jí nedalo vyhnout. „Tento problém dosud nikdy nenastal,“ vysvětlovala s odvoláním na činnost svých předchůdců, proč k rozporu s jejím zástupcem došlo. „Já myslím, že doktor Křeček je velmi inteligentní člověk a přijme to, že z pozice naší funkce na nás přicházejí jistá omezení,“ soudí Anna Šabatová s tím, že se mu nediví. Přišel z jiného světa, ze světa politiky, zatímco její předchůdci Otakar Motejl a Pavel Varvařovský byli profesním původem soudci.

„Zástupce není podřízený ochránkyně, toto se agendy vůbec netýká, jediná cesta je najít vzájemnou dohodu v problematice vystupování v politických otázkách na veřejnosti," dodala smířlivě Anna Šabatová.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: jma

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Zemřelý očkovaný důchodce: Profesor Hořejší ukazuje prstem. A Lukáš Pollert se ozval, padlo slovo „vražda“

11:57 Zemřelý očkovaný důchodce: Profesor Hořejší ukazuje prstem. A Lukáš Pollert se ozval, padlo slovo „vražda“

Očkování nemá stoprocentní účinnost. Přesvědčil se o tom bohužel senior na Jablonecku, který i po oč…