Ondráčka z Transparency: Babiš dobře věděl, co dělá, když si vymyslel ten svěřenecký fond

15.06.2019 16:20

Předseda vlády Andrej Babiš (ANO) nejednou hovořil o protikorupční neziskové organizaci Transparency International jako o „zkorumpované neziskovce“. Vedla ho k tomu skutečnost, že Transparency kritizuje Babiše za jeho střet zájmů. Babiš tvrdí, že žádný střet zájmů nemá, ale šéf české odnože protikorupční organizace Transparency David Ondráčka trvá na svém.

Ondráčka z Transparency: Babiš dobře věděl, co dělá, když si vymyslel ten svěřenecký fond
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ředitel Transparency International ČR David Ondráčka
reklama

„Víte, že já je nazývám zkorumpovaná neziskovka, Transparency International, ve vztahu vůči mně,“ řekl Babiš v rozhovoru pro Blesk.cz. Trvá totiž na tom, že nemá střet zájmů. Transparency spolu s pravicovou opozicí, případně s auditory Evropské komise tvrdí, že šéf hnutí ANO ve střetu zájmů je, protože sice odložil svůj Agrofert do svěřenského fondu, ale vliv ve firmě si prý stále zachovává a přitom jako premiér vyjednává o dotacích EU, a jejich příjemcem je i Agrofert.

„Vezměte si jen, že hlavní příjemce dotací drží rozhodující páky českého státu a na důležité státní úřady, kde se rozhoduje o dotační budoucnosti jeho firem, dosazuje své lidi. Finanční toky ovlivňují jak ředitelé státních fondů a ministerští náměstci, tak šéfové kontrolních orgánů,“ poznamenal Ondráčka v rozhovoru pro Reflex.cz.

Ondráčka je navíc přesvědčen, že Babiš dobře věděl, co dělá a záměrně zvolil variantu svěřenských fondů, aby asi i jako člen vlády mohl zachovat vliv na své firmy z holdingu Agrofert.   

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: mp
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Xaver v akci. Po Moravcově trápení Vojtěcha se už houfují diváci

19:48 Xaver v akci. Po Moravcově trápení Vojtěcha se už houfují diváci

Hosty první hodiny Otázek Václava Moravce byli ministr zdravotnictví za hnutí ANO Adam Vojtěch, hlav…