Opozice vystavila vysvědčení Starostům pro Liberecký kraj

12.06.2016 22:22

Opoziční formace Budoucnost pro Liberecký kraj, která jde do krajských voleb v koalici s KDU-ČSL, vystavila vysvědčení současné krajské vládě Starostů pro Liberecký kraj a sociálních demokratů, kteří v průběhu volebního období vystřídali Změnu pro Liberecký kraj. „Starostové měli hlavní volební téma dopravu. Dnešní situace je však horší než před čtyřmi lety. Padesát procent silnic je v havarijním nebo nevyhovujícím stavu,“ zaznělo při hodnocení čtyřky za dopravu. Pochvalu si naopak zasloužilo chování a prezentace, finance či cestovní ruch.

Opozice vystavila vysvědčení Starostům pro Liberecký kraj
Foto: slk.cz
Popisek: Starostové pro Liberecký kraj

Vysvědčení prezentoval ředitel jabloneckého divadla a předseda Budoucnosti pro LK Pavel Žur. „Vysvědčení dostává koalice. Hlavním lídrem jsou Starostové pro Liberecký kraj, do roku 2015 byla s nimi v koalici Změna pro Liberecký kraj, poslední rok sociální demokraté. Známku jsme hodnotili jako celek, nikoli zvlášť koalici Starostů se Změnou a pak s ČSSD. Ale co koalice během čtyřletého období zrealizovala,“ vysvětlil. Nejlepší známka, tedy jednička, se skví hned na začátku vysvědčení. Je za vystupování a prezentaci a personálně ji zastupuje hejtman Martin Půta. „Jejich vystupování bylo velice korektní, reprezentativní. Což u předcházející garnitury se někteří pánové chovali velmi arogantně,“ sdělil.

Doprava – situace je horší než před 4 lety

Nejhorší známky na vysvědčení jsou dvě čtyřky. Jedna je za dopravu. „Bylo to hlavní volební téma Starostů. Současný stav je horší než před čtyřmi lety. Padesát procent vozovek je buď v havarijním, nebo nevyhovujícím stavu,“ informoval Žur.

Dvojku dostal hospodářský a regionální rozvoj. „Myslím, že ho vedla velice solidně Ivana Hujerová i Vít Příkaský. Podíleli se na zmapování především neziskového sektoru. Situaci zvládli pěkně, chvalitebně,“ uvedl. Odbor sociálních věcí dostal trojku. „Protože se nevyužily všechny dotační tituly. Konkrétně dotace na investice a rozvoj. Příchodem Lenky Kadlecové dochází ke zlepšení, kdyby se hodnotilo jen období za Petra Tulpy, byla by to čtyřka,“ uvedl. U kolonky Školství, mládež, zaměstnanost se objevuje také trojka. „Nedošlo k žádné redukci, optimalizaci, která byla původně slibovaná. Byly tam i některé nuance, konkrétně třeba zrušení výběrového řízení na ředitele v Kamenickém Šenově z důvodů nepříliš vyjasněných,“ řekl Žur.

Kocumová se aspoň snažila. Po ní nastalo ve zdravotnictví nicnedělání

Druhou čtyřku dostalo zdravotnictví, tělovýchova a sport. „Je to především za zdravotnictví, kdy by zdravotní péče měla být dostupná všem občanům Libereckého kraje. Není také řádně zabezpečena pohotovostní služba, především u dětské pohotovosti. Kdy ambulantní péči musí suplovat nemocnice, přestože se má věnovat akutním stavům pacientů, konkrétně jde o nemocnici v České Lípě. Je to v kompetenci kraje. Ten by měl jasně definovat praktické dětské lékaře a určit harmonogram, jak tuto pohotovostní službu budou řešit. Přestože máme výborně zabezpečenou krajskou libereckou nemocnici, velmi dobře zmapovanou nemocnici jabloneckou, jde hlavně o ten systém,“ sdělil. Ve zdravotnictví došlo k mediálně velmi sledované výměně, když odvolanou Zuzanu Kocumovou nahradil Petr Tulpa, kvůli čemuž se rozpadla koalice Starostů a Změny. „Byla to změna k horšímu. Nechci se Zuzany Kocumové zastávat, ale nějaké výstupy se snažila udělat. To, co nastartovala, bylo o poznání lepší než to nicnedělání potom,“ domnívá se Žur.

U životního prostředí cítíme vliv některých lobbistů

Cestovní ruch dostal dvojku. „Tento odbor funguje dobře. Paní Maierová mu dala dobrý směr a navázala na práci paní Vajnerové. Byla tu dobrá kontinuita,“ myslí si. Pochvalu od něj dostal i krajský šéf přes finance Marek Pieter, který dostal dvojku. „Snaží se ekonomické věci řešit dobře. Na druhou stranu slyšíme jenom čísla, co se kde uspořilo. Ale není to jenom o tom, musíme také investovat. Třeba do té oblasti sociální,“ konstatoval. Životní prostředí dostalo trojku. „Přestože je pan Jadrný velký ekolog, cítíme tady vliv některých lobbistů, kteří tlačí na úředníky – viz ochrana přírody a krajinného rázu – konkrétně Proseč nad Nisou,“ objasnil Pavel Žur.

Průzkumy vedou Starostové a ANO

Budoucnost pro Liberecký kraj v koalici s lidovci v posledním květnovém průzkumu krajských preferencí společnosti Phoenixresearch (politolog Jan Kubáček) dostala solidních 7,5 procent. Nejlépe si vedlo duo Starostové pro LK (18,5 %) a ANO (18,1 %), následované levicovými stranami ČSSD – 12,3 % a KSČM – 12,1 %. Změna pro LK má 9,3 % a ODS 8,3 %. Nejblíže k pětiprocentní hranici má ze stran pod čarou TOP 09 se 4 procenty.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Oldřich Szaban

Ing. Miloš Zeman byl položen dotaz

omluva

Sám o sobě říkáte, že jste se v životě až na výjimky neomloval. Nepadlo vás, že tohle je důvod, proč vae popularita klesá? A myslíte, že se máte za co omlouvat jako prezident? Pokud ano, za co podle vás?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Vysmátý Babiš pil becherovku. Večeře, u níž nebyly kamery

18:47 Vysmátý Babiš pil becherovku. Večeře, u níž nebyly kamery

Andrej Babiš si začal užívat svůj „politický detox“. A podle slov internetové glosátorky, kterou na …