Oškubeme vás, vyhrožují čeští voliči svým politikům. Víme jak

10.05.2012 7:43 | Zprávy
autor: Petr Blahuš

Minule kroužkování, nyní prázdné volební obálky. Čeští voliči přišli na další fígl, jak všeobecně stále méně oblíbeným politikům zprva i zleva pořádně zatopit.

Oškubeme vás, vyhrožují čeští voliči svým politikům. Víme jak
Foto: Archiv
Popisek: Volební místnost

V dalších volbách vysloví kvanta nespokojenců svou nechuť ke korupčním praktikám politických dinosaurů tím, že do volebních uren vhodí schválně neplatné lístky. Princip je přitom geniálně jednoduchý. Za takovéto neplatné hlasy totiž úspěšné politické strany nedostanou žádný příspěvek. Na rozdíl od hlasů těch lidí, kteří nejdou volit vůbec, nebo svůj hlas nechají propadnout ve prospěch neúspěšných subjektů.

„Ano, postup, který zmiňují aktivisté, je zcela relevantní a věcně správný,“ potvrdil redakci ParlamentníchListů.cz právník Jan Kováč. 

Takto projevený občanský odpor má ale jeden háček. Další z oslovených odborníků upozornil server ParlamentníListy.cz na fakt, že strany získávají finanční prostředky ze státního rozpočtu také za každého zvoleného poslance, senátora či zastupitele kraje.

„Příspěvek na mandát poslance nebo senátora činí ročně 855 000 korun a na mandát člena zastupitelstva kraje a člena zastupitelstva hlavního města Prahy činí ročně 237 500. Jelikož není příliš pravděpodobné, že prázdné obálky vhodí do volebních uren kupříkladu při nadcházejících krajských i jiných volbách absolutně všichni voliči, krajští zastupitelé zvoleni budou a strany za ně obdrží příspěvky,“ uvedl politolog. Strany tak úplně na suchu nezůstanou.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Mgr. Libor Vondráček byl položen dotaz

Mobily ve školách

Jste proti plošnému zákazu mobilů ve školách – prý to podle vás nevede k lepším studijním výsledkům. Ale to přeci nikdo snad ani netvrdí. Jde o socializaci, kdy si dnes děti spolu pak nehrají, nebaví se, protože mají mobil. Nemyslíte, že socializace je také dost důležitá? K čemu děti podle vás mobil...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Igor Chaun: Zchudlý a odnárodněný občan se nebouří. Znám plán EU

13:33 Igor Chaun: Zchudlý a odnárodněný občan se nebouří. Znám plán EU

Režisér Igor Chaun varuje před migračním paktem, který nedávno vstoupil v platnost. Podle něj není j…