Papalášství ČSSD. Babišovi se nelíbí, kolik spolustraníků přitáhl na ministerstvo Petříček

29.07.2019 21:41

Premiér Andrej Babiš (ANO) se připojil k ostré kritice plynoucí od europoslance Jana Zahradila (ODS) směrem k ČSSD za změny postů náměstků na Ministerstvu zahraničních věcí vedeném ministrem Tomášem Petříčkem (ČSSD). „Je to jasný úkaz papalášství a zneužívání veřejných pozic pro uspokojení potřeb členů strany,“ uvedl pro server Novinky.cz premiér Andrej Babiš v reakci na slova Zahradila, že ve vedení resortu je až 35 procent členů sociální demokracie a že ministr Petříček vytváří na ministerstvu stranickou buňku. „Pro ČSSD je očividně důležitější stranická příslušnost než odbornost. Naše hnutí se takhle nechová,“ dodává premiér.

Papalášství ČSSD. Babišovi se nelíbí, kolik spolustraníků přitáhl na ministerstvo Petříček
Foto: Hans Štembera
Popisek: Premiér Andrej Babiš
reklama

Anketa

Myslíte, že volební blok ODS, KDU-ČSL, TOP 09 a STAN vyhraje parlamentní volby?

4%
96%
hlasovalo: 11916 lidí
Premiér Andrej Babiš na slova europoslance ODS Jana Zahradila, který kritizoval změny na postu náměstků, kdy končící politický náměstek a bývalý pražský zastupitel Lukáš Kaucký směřuje na velvyslanectví do Bulharska a nahradit ho má nyní Radek Hlaváček, reagoval s tím, že jde o „papalášství“. Na dosud volné místo dalšího politického náměstka by měla usednout Anita Grmelová. Všichni jsou členy pražské organizace ČSSD.

„Číslo 35 procent je pro mě zarážející, a to i v kontextu toho, že pražská organizace ČSSD byla proti vstupu do vlády s hnutím ANO. Je to jasný úkaz papalášství a zneužívání veřejných pozic pro uspokojení potřeb členů strany,“ uvedl pro server Novinky.cz premiér Andrej Babiš.

„Pro ČSSD je očividně důležitější stranická příslušnost než odbornost. Naše hnutí se takhle nechová,“ dodává Babiš s tím, že ve vládě i za jeho působení na Ministerstvu financí byla vždy většina nestraníků a odborníků.

Ing. Jan Zahradil

  • ODS
  • Řekněme NE evropské federaci!
  • europoslanec

„Proč mají neúspěšní politici z ČSSD ovládat tak důležité ministerstvo, jako je zahraničí? Resort by bylo záhodno přejmenovat na Úřad pro zaměstnávání členů (pražské) ČSSD,“ pustil se do složení a změn v resortu europoslanec ODS Jan Zahradil. Ve vedení úřadu je podle jeho informací až 35 procent členů socdem.

Petříček všechna obvinění odmítá: „Jde o dva politické náměstky, kteří nejsou pod služebním zákonem. Ať mi pan europoslanec doloží jména těch 35 procent ČSSD. Mohu s čistým svědomím říct, že přednost vždy dostávají kariérní diplomati, a mohu potvrdit, že jediná poloviční nominace je pan Kaucký, ale proto, že pět let pracoval na ministerstvu.“

Na dosud volné místo dalšího politického náměstka by měla usednout Anita Grmelová. Všichni jsou členy pražské organizace ČSSD. Stejně jako další náměstek, Aleš Chmelař, který byl dříve tajemníkem pro evropské záležitosti a je zároveň manželem ministryně práce a sociálních věcí Jany Maláčové (ČSSD).

Ostrou kritiku europoslanec Jan Zahradil uveřejnil na svém Facebooku: „Ministerstvo zahraničí ČR by bylo záhodno přejmenovat na Úřad pro zaměstnávání členů (pražské) ČSSD. Což je při zpětném pohledu asi hlavní důvod, proč se ministrem stal zrovna bývalý podržtaška neoficiálního vládce pražské ČSSD M. Pocheho,“ píše.

„Náměstek ministra L. Kaucký z pražské ČSSD totiž vyjíždí jako velvyslanec. Takže novou kádrovou posilou bude předseda Mladých sociálních demokratů R. Hlaváček, jinak č. 3 na zcela neúspěšné eurokandidátce ČSSD. A hned náměstek, jak jinak – vedle náměstka A. Chmelaře, dalšího pražského sociálního demokrata, který na MZV přesídlil již dříve z Úřadu vlády,“ tvrdí europoslanec dále s tím, že je „zkrátka třeba se zabetonovat ve státní službě, dokud je ČSSD ve vládě, neřkuli ve Sněmovně. A ve vhodný čas před volbami se uklidit na nějakou ambasádu.“

„Ale psát se o tom nebude, neb tento ministr, na rozdíl od nešťastného Staňka, patří mezi mediálně chráněné druhy. Je naprosto fascinující, že tragicky neúspěšná pražská buňka celkově skomírající partaje takhle v tichosti mává celou českou zahraniční politikou,“ doplnil pak.

Ministr výhrady i vytváření jakékoliv pražské buňky odmítá. Jde podle něj o zkušené odborníky. „Jde o dva politické náměstky, kteří nejsou pod služebním zákonem. Ať mi pan europoslanec doloží jména těch 35 procent ČSSD. Mohu s čistým svědomím říct, že přednost vždy dostávají kariérní diplomati, a mohu potvrdit, že jediná poloviční nominace je pan Kaucký, ale proto, že pět let pracoval na ministerstvu,“ reagoval na Zahradila Petříček.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: rak
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Právo demonstrovat! Kalousek podpořil Mináře

22:12 Právo demonstrovat! Kalousek podpořil Mináře

„Doufám, že si to lidé nenechají líbit. Vláda se neštítí ani po ukončení nouzového stavu dál omezova…