Podle Gazdíka z TOP 09 vláda nejspíše padne. Kalousek ještě neztrácí naději

04.10.2012 19:50

Podle šéfa poslanců TOP 09 a Starostů Petra Gazdíka nemá vláda příliš velkou šanci ustát rebelii několika poslanců z ODS. Optimismus si však stále zachovává ministr financí Miroslav Kalousek, který věří, že si ODS své členy ukočíruje. Uvedli to pro server Týden.cz.

Podle Gazdíka z TOP 09 vláda nejspíše padne. Kalousek ještě neztrácí naději
Foto: Zbyněk Pecák
Popisek: Petr Gazdík sleduje Miroslava Kalouska
reklama

"Popravdě se obávám, že rebelové nechají tuto vládu padnout. Já už moc nadějí nevidím. Je to tak 70 ku 30," prohlásil Gazdík a dodal, že některým zákonodárcům už nejde o udržení pravicové vlády, ale o prosazení vlastního ega. Někteří členové vlády si už tropí z tohoto tématu legraci, když navrhují, aby se nástupcem po Jaromíru Drábkovi na postu ministra práce stal Zdeněk Škromach z ČSSD. Narážejí tak na fakt, že pokud koaliční vláda ODS, TOP 09 a LIDEM padne, k moci se pravděpodobně dostanou sociální demokraté.

Kalousek však stále neztrácí optimismus, co se stability vlády týče. „Já pevně doufám, že vláda nepadne. Že ODS nakonec sebere sílu a bude při hlasování o daňovém balíčku jednotná,“vyjádřil svůj nesouhlas s Gazdíkem. "Já si myslím, že Petr Gazdík vyhodnotil situaci podle včerejšího jednání některých poslanců na rozpočtovém výboru, kde to vypadalo, že k dohodě nedospějeme. Ale já v ni věřím.“

Peake: Případný pád vlády nejsem schopná odhadnout

"Já nejsem schopná říci, jestli vláda padne, nebo nepadne. Nejsem schopná to odhadnout. Ale obávám se, že ta situace v ODS dostane vládu do štronza. Přerušuje se totiž projednávání některých zákonů, které jsou pro ODS citlivé. Byla bych ráda, kdyby tato vláda pracovala, dokud má mandát," prohlásila vicepremiérka Karolína Peake (LIDEM) a podotkla, že některým požadavkům, například privatizaci, rebelů by její strana byla ochotná ustoupit.

„Není to tak, že bychom bránili privatizaci, ale nechceme privatizovat strategické podniky," vyjádřila Peake nejen svůj postoj, ale i obavy, že by se za bojem o program ODS mohl skrývat i nekalý plán na obohacení se právě z prodeje některých podniků.

Má hledání nového ministra práce vůbec smysl?

V současné situaci někteří politici TOP 09 dokonce váhají, zdá má smysl hledání nového ministra práce, když v současné situaci je pád vlády na dohled. "Prvním rozhodnutím bude, zda to bude straník či nestraník," uvedl Gazdík s tím, že nemá smysl, aby TOP 09 nominovala do uvolněného křesla špičkového politika, který by pak jen několik měsíců "dosloužil" jako člen vlády v demisi.

Strana se výběrem Drápkova nástupce začne vážněji zabývat zřejmě až příští úterý na jednání stranického předsednictva. Kalousek dle svých slov trvá na tom, že TOP 09 je po personální a intelektuální stránce dostatečně silná strana, aby dokázala uvnitř svých řad kvalifikovaného ministra práce nalézt.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: nem
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Daniela Kroupu v ČT nikdo nezastavil, a tak řekl, co řekl. Paroubek ve varu. Chystá vážnou dohru

18:41 Daniela Kroupu v ČT nikdo nezastavil, a tak řekl, co řekl. Paroubek ve varu. Chystá vážnou dohru

Bývalý premiér Jiří Paroubek se tvrdě opřel do filozofa, disidenta a chartisty Daniela Kroupy, který…