Populistické žvásty, ať jde radši zase pěstovat řepku. Tomáš Cikrt si ulevil nad Babišovými vizemi zdravotnictví

9. 4. 2014 20:43

Populistické žvásty, zmínil k návrhům Andreje Babiše, který chce řešit po svém i zdravotnictví, někdejší Julínkův mluvčí Tomáš Cikrt. Podle něj Babiš totiž zdravotnictví vůbec nerozumí, a když říká, že v něm chce ušetřit, tak snad ani neví, o čem hovoří. „Vypouští jen fráze. Na propagandu má sice dobré poradce, ale na zdravotnictví špatné,“ poznamenal ironicky Cikrt na vrub Babiše.

Populistické žvásty, ať jde radši zase pěstovat řepku. Tomáš Cikrt si ulevil nad Babišovými vizemi zdravotnictví
Foto: Zbyněk Pecák
Popisek: Tomáš Cikrt
reklama

Zatímco návrhy Andreje Babiše nad jakousi zdravotnickou reformou, na jejímž konci má být zalepení černé díry, kam podle Babiše padají ve zdravotnictví peníze, velebí prezident Miloš Zeman, ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček (ČSSD) a i sám premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) nad tím vším krčí čelo. Babišovy názory se jim totiž oběma pranic nelíbí.

Babiš totiž trvá na tom, že by se ve zdravotnictví mělo více šetřit. „Stále mám názor, že už v minulém roce pan Kabátek oznamoval, že VZP je před zhroucením, nalily se tam velké peníze a v této chvíli pojišťovny mají 25 miliard na účtech, takže si myslím, že peníze nepotřebují,“ podotkl třeba Babiš nedávno k návrhu dát pojišťovnám peníze.

Podle něj rozhodně pojišťovny peníze nepotřebují, a dokonce ani nemocnice, kam chce stát nalít peníze za ztrátu zdravotnických poplatků, o čemž také dnes kabinet nakonec i rozhodl. Nemocnicím totiž peníze dá VZP, neboť vláda rozhodla o tom, že se platby za státní pojištěnce od července zvýší. Ministerstvo zdravotnictví poskytne příští rok na spolufinancování tohoto opatření miliardu korun z účtu Státního úřadu pro kontrolu léčiv a pojišťovny poté budou muset navýšit nemocnicím platbu za obsazené lůžko za den o sto korun jako kompenzaci zrušeného poplatku.

Podpořil ho Zeman

Ministr financí Andrej Babiš je ale podle všeho i nadále proti takovému opatření. Na jeho straně nyní stojí dokonce i prezident Miloš Zeman, jenž dnes, podobně jako on, označil zdravotnictví také za „černou díru" a podobně jako Babiš zkritizoval i nákupy drahých přístrojů a předražené léky.

„Ono je zjevné, že tady v tomto vzniká aliance mezi Zemanem a Babišem, která skončí tím, že až Sobotka bude úplně pošlapán a preference ANO budou na maximu, tak budou předčasné volby a pak Zeman jmenuje premiérem Babiše. Já myslím, že už to mají dohodnuté,“ zmínil k tomu pro ParlamentníListy.cz bývalý mluvčí ministra Tomáše Julínka Tomáš Cikrt.

Podle něj ovšem Babiš zdravotnictví přitom vůbec nerozumí, i když o něm stále „zasvěceně" hovoří.

Ing. Miloš Zeman

  • BPP
  • První přímo zvolený prezident ČR
  • prezident České republiky

Cikrt: Jsou to populistické žvásty

„Já vyjádření Babiše ke zdravotnictví vnímám jako populistické žvásty, a pokud navrhuje nějaké konkrétní řešení, tak má zřejmě velmi špatné poradce,“ zdůraznil k tomu Cikrt.

Například se vysmál Babišově snaze vrátit cenotvorbu léků o více než deset let zpátky.

„To by ale znamenalo vrátit to všechno do situace, za níž jsme byli kritizovaní pro netransparentnost. Do situace, kdy na ministerstvu seděla jedna paní a ta - když se jí přinesla lahvička a kytička -  zaregistrovala formálně cenu léků. Ovšem ta doba je už dávno pryč. Vracet to pod Ministerstvo financí je nesmysl, navíc Babiš možná ani neví, že dnes nerozhodují ceny léků, jako spíše jejich úhrady, tedy za kolik se léčivo prodá, za kolik se obchoduje a tak dále. Navíc se trefuje do místa, kde ani velký problém není. Výdaje zdravotních pojišťoven na léky stagnují už několikátý rok, myslím, že jsou ve výši kolem 35 miliard, a tam neušetří. A jestli ušetří, tak jen na úkor pacientů. Naopak, kde se šetřit dá, tak to je ve struktuře českého zdravotnictví, tedy tam, kde se toho politici léta bojí... Tedy zavřít určitá oddělení, neproplácet některou péči. Tu, která není kvalitní, tu, která je zbytná,“ poučil Babiše Cikrt.

Přístrojová komise? Pěkná blbost!

„Teď se mluví navíc o tom, že bude přístrojová komise, což je také pěkná blbost. To ale chtěl už Heger, to chtěli i další, ovšem je to nepotřebná věc. Zatím, co jsem od Babiše ke zdravotnictví slyšel, tak to jsou jen fráze o šetření, ale upíná se směrem, kde se ušetřit nedá bez toho, že by poškodil pacienty. Zatím vůbec nemluví o těch skutečných černých dírách,“ zmínil Cikrt.

Podle jeho soudu to ale vše od Babiše může být i nějaká kampaň. „Určitě za tím něco takového může být. On je byznysmen, který je zvyklý, že jsou role rozdělené. Když mu ,píáristé´ řeknou: ,Říkejte tohle, neboť to se to lidem líbí´, tak Babiš pak říká to, co lidé chtějí slyšet. Jsou to ale fráze a nemá to nic společného s tím, co zdravotnictví skutečně potřebuje. Zatím to ovšem funguje a preference rostou. Na propagandu má dobré poradce, ale na zdravotnictví špatné,“ pousmál se Cikrt.

Podle něj si dokonce celá vláda v „šuplíčku zdravotnictví" počíná vcelku legračně.

„Neboť její hlavní činnost ve zdravotnictví je hašení problémů, které sama zavinila. Kdybychom nezavedli poplatky, tak snad oni nemají ani co na práci,“ řekl exmluvčí a vypočetl, že poplatky nebyla jen malá částečka, bylo to nějakých pět miliard, které se ovšem nyní musejí v tom celkovém rozpočtu sečíst třeba i s dluhy pojišťoven, se špatným a pozdním proplácením faktur a jinými ciframi.

Musíte všechno sečíst

„Prostě, když tyto peníze a i další skryté dluhy ve zdravotnictví dáte dohromady, tak už mohou tvořit procento, které je závažnější. Protože ale zdravotnictví jede na doraz, tak i malý výpadek ho může ohrozit, neboť zdravotnictví nemá žádné rezervy. Vždyť ho politici vybrakovali ve zdravotních pojišťovnách tím, že nařídili vzdát se části rezerv,“ zdůraznil Cikrt.

Ten se bojí jedné věci: Když zdravotnictví bude neodborně řízeno pod dohledem Babiše, tak pacienti by mohli přijít o další miliardy, protože se najednou všichni začnou chovat nešetrně.

„Taková situace může přijít, neboť třeba dodnes trvající efekt, kdy o dvacet tisíc klesl počet receptů, tak se onen počet zase může zhoupnout nahoru. I jiné plýtvání se může vrátit a přibudou tu nové minusové miliardy. Nesmíme také zapomínat na to, že tato vládní koalice má velké oči a plánuje velké příjmy a přitom už teď má problémy je naplnit. Já se navíc obávám, že ,styl Babiš´ bude styl škrtání, ale tam, kde to bude nejjednodušší, třeba se to může dotknout drahé onkologické péče.“

Ať se vrátí pěstovat řepku a dá nám pokoj

Co by Babišovi proto bývalý mluvčí radil? Tak nad tím se ironicky spíše zasmál.

„Babiš si nenechá poradit v ničem, ale vážně. Když respektuji realitu a nemohu ji zatím změnit, tak jako člověk pohybující se ve zdravotnictví mu doporučuji, aby naslouchal lidem, co zdravotnictví skutečně rozumí, aby ubral populismu a více hledal věcná a realistická řešení. A aby myslel i na to, že je třeba zajistit léčbu především nejvíce nemocných. Aby se nezabýval prkotinami a aby se zdravotnictví, jako nyní, umělo i nadále postarat o lidi nemocné rakovinou, po infarktu, po mrtvici a tak dále. Já se totiž obávám, že právě toto může být kvůli Babišovi narušeno. Jako občan bych mu sdělil, ať se vrátí pěstovat řepku a dá nám pokoj,“ uzavřel Cikrt.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Olga Böhmová

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Hnus minulosti. A Poche. Pláč za Petříčka rázně přerušen

7:54 Hnus minulosti. A Poche. Pláč za Petříčka rázně přerušen

Po prohraném boji o předsednictví ČSSD se ministr Tomáš Petříček bude zřejmě poroučet i z funkce min…